Ar pastebėjote, kad kai kurie jūsų draugai be menkiausio vargo valgo labai aštrų maistą, kai tuo tarpu kiti iš karto paraudonuoja ir negali nuryti nei kąsnio? Žmonės aštrų maistą toleruoja skirtingai. Kai kurie nuo jo gali net apkursti. Bet kaip tai įvyksta? Kaip aštrūs makaronai gali trumpam atimti klausą?

Šiuo metu YouTube portale labai populiarūs įvairūs su maistu susiję iššūkiai. Benas Sumadiwiria yra vienas tokių kūrėjų, prieš kamerą valgančių ką nors neįprasto. Vienas Beno eksperimentas baigėsi kiek šiurpokai – vaikinas trumpam prarado klausą ir niekaip negalėjo suvokti, kaip tai nutiko. Tai įvyko po to, kai jis suvalgė lėkštę itin aštrių makaronų. Įdomiausia tai, kad ir mokslininkai tiksliai negali paaiškinti, kodėl taip nutinka.

Sumadiwiria valgyti makaronai buvo pagardinti tailandietiškais čili pipirais, kurie yra maždaug 45 kartus aštresni už chalapos papriką. Toks aštrumas – ne juokas, tačiau aštriausi pasaulio pipirai yra net 440 kartų aštresni už chalapos papriką. Sumadiwiria sunkiai kirto makaronus, o vėliau pastebėjo, kad apkurto. Ausys ir gerklė yra susijusios, todėl paaiškinimą šiam fenomenui tikrai galima sugalvoti.

Pipirai yra aštrūs dėl juose esančio kapsicino. Jį augalai naudoja apsisaugoti nuo grybelio, tačiau ši medžiaga dirbina ir žmonių ląsteles. Kapsicinas labiausiai veikia gleivinę – burną, gerklę, skrandį ir akis. Sukeliamas skausmas, deginantis pojūtis, nuo kurio kūnas stengiasi apsisaugoti išskirdamas daugiau gleivių ir ašarų – žmogaus veidas parausta, jam norisi spjaudytis, iš akių nesustabdomai teka ašaros, varva nosis. Jei kapsicino koncentracija yra labai didelė, kūnas išskiria endorfiną, bandydamas apsisaugoti nuo skausmo, todėl kartais visa burna tiesiog nutirpsta ir pasidaro nejautri.

Tailandietiški čili pipirai yra 45 kartus aštresni nei chalapos paprika. (Takeaway, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Ausies bugninę ertmę ir nosiaryklę jungia ausies trimitas, dar žinomas Eustachijaus vamzdžio pavadinimu. Kuomet nosis užsipildo gleivėmis, kaip nutinka sergant ar suvalgius ko nors labai aštraus, ausies trimitas gali būti užblokuotas. Dėl to kai sergate sloga prasčiau girdite. Kita galima priežastis – per didelė trišakio nervo stimuliacija.

Trišakis nervas leidžia judinti ir jausti burną bei veidą. Jis jungiasi prie kochlearinio nervo. Taigi, kuomet trišakis nervas yra per daug stimuliuojamas, suaktyvėja kraujotaka ir klausos nervas gali būti slopinamas. Taip gali nutikti suvalgius ko nors aštraus – organizmas bando apsisaugoti nuo kapsicino, todėl veidas paburksta. Vos tik praeina paburkimas, praeina ir laikinas klausos praradimas. Taigi, tikslaus atsakymo mokslininkai nežino, bet gali būti, kad šįkart suveikė abiejų šių veiksnių kombinacija.

Įdomu tai, kad kapsicinas mums iš tikrųjų nėra priešas. Nors organizmas stipriai sureaguoja į šią medžiagą ir ja galima apsinuodyti, kapsicinas kartais yra naudojamas chroniškam skausmui gydyti. Kai kurie tyrimai netgi rodo, kad kapsicinas gali apsaugoti klausą nuo neigiamo chemoterapijos poveikio. Tačiau viskas turi būti daroma su saiku. Jei taip kada nors nutiks jums ir klausa po keliolikos minučių nesugrįš, būtinai kreipkitės į gydytoją.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia