Jaguar E-Type – legendinis sportinis automobilis, kurį pats Enzo Ferrari pavadino gražiausiu visų laikų automobiliu. Elegantiškas, žemas ir greitas E-Type iki šiol yra dievinamas kolekcionierių, kurie vašku nuglosto kiekvieną ypatingo kėbulo kvadratinį centimetrą. Tuo tarpu Toyota FJ Cruiser yra grubus ir viskam pasiruošęs visureigis, kurio gamyba nutraukta visai neseniai. Ką bendro gali turėti šios visiškai skirtingos mašinos? Pasirodo, viena įdomi detalė jas sieja.

Jaguar E-Type buvo gaminamas 1961-1975 metais. Per tą laiką keitėsi varikliai, kėbulo forma, važiuoklės konfigūracija, tačiau esminė E-Type charakterio savybė išliko nepakitusi – tai yra automobilis-elegancija. Jei kada pamatysite Jaguar E-Type gatvėje, tikėsitės, jog iš jo išlips kostiumuotas vyras ir apėjęs automobilį atidarys dureles savo moteriai. Jei toje pačioje vietoje sustos Toyota FJ Cruiser, gamintas nuo 2006 metų, iš jo išlips pora iki ausų išsišiepusių, guminiais batais avinčių nuotykių ieškotojų.

Net nereikia sakyti, kad šie automobiliai yra visiškai skirtingi tiek savo charakteriu, tiek paskirtimi, tiek amžiumi. Tačiau vieną dizaino panašumą jie visgi turi – tik pažvelkite į priekinį Jaguar E-Type stiklą.

Jaguar E-Type yra labai elegantiškas automobilis – ilgas, žemas ir aptakus jis atrodo išties puikiai. (DeFacto, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Priekinis E-Type stiklas yra labai žemas ir, žinoma, ne be reikalo. Jaguar norėjo išlaikyti aptakią E-Type formą, todėl buvo siekiama sukurti kiek įmanoma žemesnį siluetą. Tokia automobilio forma prisidėjo prie to nepaneigiamo E-Type grožio. Norą išlaikyti žemą stogo liniją puikiai iliustruoja E-Type kabrioletai, kurie priekinio stiklo rėmelis viršuje yra labai plonas.

Toyota FJ Cruiser taip pat turi pakankamai žemą priekinį stiklą. Tiesa, tokio dizaino motyvai yra visiškai kitokie. Vos 24 metų amžiaus dizaineris Jinas Wonas Kimas įkvėpimo sėmėsi iš senųjų Land Cruiser, ypač FJ40 modelio, pasirodžiusio dar 1963 metais. Kimas taip pat žvalgėsi ir į kitus populiarius bekelės visureigius ir norėjo užtikrinti, kad FJ Cruiser nepasimes ir sunkiausiose situacijose. Rezultatas – retro dizaino įkvėptas FJ Cruiser su aukštu kapotu, žema stogo linija ir statmenai sumontuotu priekiniu stiklu.

Toyota FJ Cruiser turi platų, bet žemą priekinį stiklą. (OSX, Wikimedia)

Daug kas pastebi, kad FJ Cruiser turi panašumų su Hummer H1, kuris taip pat turėjo mažus langus. Tačiau tik labai akylas žvilgsnis įžvelgs panašumų tarp FJ Cruiser ir E-Type. O juk jis – tiesiai prieš akis.

Dėl žemo priekinio stiklo šie automobiliai turi po tris valytuvus. Idealiu atveju valytuvas vairuotojo pusėje turi pasiekti patį stiklo pakraštį. Tai reiškia, kad savo judesio pabaigoje valytuvas turi atsistoti statmenai į viršų, todėl jo ilgį iš esmės riboja stiklo aukštis. Tiek FJ Cruiser, tiek E-Type turi kiek neįprastos geometrijos priekinius stiklus – jie yra ilgi, bet žemi.  Todėl naudojami valytuvai neišvengiamai yra labai trumpi ir dviejų tiesiog nepakanka.

FJ Cruiser ir E-Type nėra vieninteliai automobiliai su tokios geometrijos priekiniais langais. Nėra ir vieninteliai su trimis valytuvais. Tiesiog dažniausiai gamintojai susitaiko su faktu, kad didelė priekinio stiklo dalis liks nenuvalyta. Šiais laikais tai greičiausiai būtų sprendžiama pasitelkus nesimetrišką valytuvų judesį. Anksčiau buvo manoma, kad vairuotojui pakanka ir nedidelio nuvalyto stiklo lopelio. Pažvelkite į šį klasikinį Land Rover Defender – jis taip pat turi gana žemą priekinį stiklą ir labai trumpus valytuvus. Galite įsivaizduoti, kokia stiklo dalis taip ir likdavo nevalyta.

Land Rover priekinio stiklo išmatavimai yra panašūs į FJ Cruiser, bet jis susitvarko ir su dviem valytuvais. (DeFacto, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Trečioji E-Type serija pasirodė jau tik su dviem valytuvais. Tiesa, tie valytuvai yra gerokai ilgesni, o jų judėjimo amplitudė – platesnė. Taigi, rezultatas buvo dar geresnis nei naudojant tris valytuvus – visas stiklas būdavo nuvalomas, o pats mechanizmas buvo paprastesnis ir patikimesnis.

Trečiosios serijos E-Type jau turėjo du valytuvus. (Vauxford, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Galima pajuokauti, kad trys valytuvai apsunkina Toyota FJ Cruiser priežiūrą. Žinoma, tai – tik smulkmena, tačiau reikia atsiminti ir tai, kad vairuotojo pusės valytuvas yra šiek tiek ilgesnis už kitus du.

Tai toks įdomus faktas apie šiuos du labai skirtingus automobilius. Nors jie praktiškai neturi nieko bendro, inžinieriams teko spręsti tą pačią dizainerių sukurtą problemą.

Taip pat skaitykite:

NACA įsiurbimo anga – šį dizaino elementą turi ne vienas lėktuvas ir klasikinis superautomobilis;

Naujasis Land Rover Defender turi keistą plūduriuojantį statramstį;

Alfa Romeo Montreal turėjo ne tik NACA oro įsiurbimo angą, bet ir keistus žibintų gaubtus;

Hofmeisterio kreivė – šį dizaino elementą BMW automobiliai nešioja jau kelis dešimtmečius;

Pirmoji Lamborghini Countach karta turėjo periskopą;

Meistrai Toyota Century dureles gamykloje tyčia montuoja kreivai;

Kodėl seni Bentley automobiliai beveik neturi slenksčių?

Kodėl Citroën DS vairas turėjo tik vieną stipiną?

Ferrari 308 GTB Vetroresina numerio apšvietimas yra sumontuotas nuimame variklio dangtyje, bet jokių laidų ten nėra.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia