Visai neseniai žiniasklaida pradėjo kalbėti apie naują JAV diplomatinės misijos Rusijoje problemą. Reaguodama į sankcijas Rusijos valdžia nusprendė, kad JAV turi sumažinti savo diplomatinės misijos personalą net 755 darbuotojais. Dauguma šių žmonių bus Rusijos piliečiai, bet ar neištuštės pagrindinis JAV ambasados Maskvoje pastatas? Kokios paslaptys gaubia šį keistai atrodantį statinį?

JAV ambasados kompleksas tikrai neištuštės, tačiau neabejojama, kad kai kurios paslaugos bus teikiamos rečiau. Taip pat aišku, kad daugumą žmonių, kurie turės palikti misiją, sudarys Rusijos piliečiai. Jie neteks darbo, o amerikiečiai, kurie turės išvykti, liks JAV diplomatinio korpuso (ar bent valstybės tarnybos) sudėtyje. Taigi, nuo šio akibrokšto labiausiai kentės eiliniai rusai, bet tai ne naujiena.

Senasis JAV ambasados Maskvoje pastatas – jame ne kartą buvo aptikta šnipinėjimo įranga, o ir gaisrą gesinantys žmonės jį apvogė. (NVO, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Bet politiką trumpam į šalį. Skaitydami apie šias ir kitas naujienas, dažnai matome JAV ambasados pastatą. Jo nuotraukos iliustruoja įvairius straipsnius, kuriuose apžvelgiami JAV ir Rusijos santykiai. Jo išvaizda nepalieka abejonių – tai naujas statinys. O juk JAV ambasadą Maskvoje turėjo ir Sovietų Sąjungos laikais. Kodėl prireikė naujo pastato ir kada jis buvo pastatytas?

Galima būtų ginčytis, kad senasis JAV ambasados pastatas Maskvoje buvo gražesnis. Bet jis buvo nuolat stebimas, kas buvo ne tik pavojinga valstybinių paslapčių saugumo prasme, bet ir erzino ambasados darbuotojus. Pavyzdžiui, 1964 metais pastate buvo aptikta pasiklausymo aparatūra. Ji buvo pašalinta, bet priešiška akis nuo ambasados nesitraukė.

1977 metais aštuntajame pastato aukšte kilo gaisras. Jį gesino vietiniai ugniagesiai, tačiau nemaža dalis svarbių dokumentų buvo prarasta. Nors dalis jų tikrai sudegė, nemažai jų buvo tiesiog pavogti – neabejojama, kad tarp ugniagesių buvo ir KGB darbuotojų.

1979 metais prasidėjo naujo ambasados pastato statybos ir jau 1985 metais jo kolonose aptikta pasiklausymo aparatūra. Ją ten padėjo rusų statybininkai. Tiksliau, jais prisidengę žvalgybos agentai. Pasiklausymo aparatūros pasklidimas naujame pastate buvo toks didžiulis, kad jokia slapta informacija į jį tiesiog negalėjo patekti. Galiausiai statybas užbaigti buvo leista amerikiečių darbininkams, kurie išardė dalį jau užbaigto pastato ir pastatė jį iš naujo, su keturiais naujais viršutiniais aukštais. Naujas ambasados pastatas duris atvėrė 2000 metais.

Naujasis ambasados pastatas – viršutiniai aukštai, kuriuose beveik nėra langų, yra skirti slaptai informacijai tvarkyti. (Pars, Wikimedia)

Iki šiol manoma, kad Rusijos specialiosios tarnybos siekia klausytis pokalbių, todėl apatiniuose aukštuose su slapta informacija nedirbama – tam skirti tik patys viršutiniai aukštai, kuriuose, kaip matote, beveik nėra langų. Tai rusams, žinoma, kliūva, bet ne dėl estetinių priežasčių.

Igoris Koročenko, žinomas žurnalistas ir žurnalo „Nacionalinė gynyba“ („Национальная оборона“) redaktorius, teigė, kad viršutiniai JAV ambasados Maskvoje aukštai tai – didžiulė antena, kuri klausosi „Maskvos oro“. Taip Koročenko mano būtent todėl, kad viršutiniai pastato aukštai neturi langų ir skiriasi nuo likusios pastato architektūros.

Taigi, JAV turėti švarų pastatą Maskvoje yra labai sunku. To siekiama ilgus metus, bet neaišku, ar ir dabar pastate nėra blakių. Apatiniuose pagrindinio pastato aukštuose teikiamos tik konsulinės paslaugos, o visa slapta informacija yra tvarkoma viršutiniuose aukštuose. Nors 755 darbuotojų netekimas misijai tikrai nepadės, ambasadorius  Johnas F. Tefftas patikino, kad ir šis iššūkis yra įkandamas. Kita vertus, turint omenyje, kad daugiausia atleistų žmonių bus rusai ir paprastiems piliečiams teks ilgiau laukti vizų ir kitų dokumentų, dar neaišku, kas labiau nukentės nuo šio naujo griežto ribojimo.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia