Medicinoje naudojami instrumentai privalo būti labai efektyvūs, saugūs ir lengvai dezinfekuojami. Kartais išgirsite kalbant apie chirurginį plieną – kas tai? Kuo jis toks ypatingas, kad nusipelnė tokio pavadinimo?

Ypatingojo chirurginio plieno skalpelis – ašmenys išmetami, bet rankena gali būti dezinfekuota. (Rickyblax, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Chirurginis plienas turi šį tą bendro su Damasko plienu, apie kurį jau esame rašę – ir vienas, ir kitas pavadinimas beveik nieko nereiškia. Damasko plieno technologija yra seniai prarasta ir dabar žmonės taip vadina bet kokį raštuotą plieną. Tuo tarpu chirurginis plienas neturi tikslaus apibrėžimo, todėl gamintojai dažnai taip apibūdina bet ką, dažniausiai – nerūdijantį plieną.

Kai rašėme apie Damasko plieno mitą, net keli skaitytojai mūsų Facebook puslapyje komentavo, jog toks metalas vis dar gaminamas. Buvo ir tokių, kurie siuntė nuotraukas – žiūrėkite, tikras Damasko plieno peilis! Damasko plienas – tai plieno rūšis, o ne bet kokia raštuota geležtė. Tai – lydinio kompozicija ir apdirbimo būdas, o ne gaminio išvaizda. Damasko plieno seniai nėra, kaip nėra ir chirurginio plieno. Tik pastarojo niekada ir nebuvo.

Pora nerūdijančio plieno pincetų. (Lucasbosch, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Metalurgijoje nesurasite tokios plieno rūšies, kuri būtų vadinama chirurgine. Nėra jokių apibrėžimų ir taisyklių, nurodančių, ką galima vadinti chirurginiu plienu, o ko – ne. Todėl gamintojai kartais siūlo chirurginio plieno peilius ar papuošalus, o pirkėjai nesupranta, kad taip galima vadinti bet kokį plieną. Kai po remonto liks sena metalinė kriauklė, pardavinėkite ją kaip iš chirurginio plieno pagamintą interjero detalę.

Žinoma, medicinoje naudojama nemažai plieninių įrankių. Dauguma jų yra gaminami iš nerūdijančio plieno. Žmogaus kūnas nėra labai svetinga aplinka – natūralūs mūsų kūno skysčiai skatina metalų koroziją. Medicininiai įrankiai negali reaguoti su žmogaus kūno aplinka, kad nesukeltų apsinuodijimo ar kokio uždegimo. Gerai, kad metalurgijos pramonė turi ką pasiūlyti.

Keli nerūdijančio plieno įrankiai. Medicininiai instrumentai privalo būti lengvai dezinfekuojami. (Retama, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Medicinoje dažnai naudojamas SAE 316 ir SAE 316L (316 versija su mažesniu anglies kiekiu lydinyje) klasės nerūdijantis plienas. Tai – labai plačiai pramonėje naudojami lydiniai – juos surasite ir laivų konstrukcijoje, ir dangoraižių apdailoje. SAE 316 ir SAE 316L naudojami ir papuošalų gamyboje, ir nuotekų valymo įrenginiuose, ir maisto pramonėje. Tai SAW 316 yra chirurginis ar kanalizacinis plienas?

Skalpeliai ir kiti pjaunantys chirurginiai įrankiai dažnai gaminami iš SAE 440 ir SAE 420 klasės nerūdijančio plieno. Šis metalas nėra toks atsparus korozijai kaip 316, bet yra gerokai kietesnis, todėl geriau tinka ašmenims gaminti. Chirurgijai jis ypač tinka dėl to, kad yra labai pigus – iš jo dažnai gaminami vienkartiniai skalpeliai. SAE 440 taip pat naudojamas įvairiems dekoratyviniams kardams, laikrodžių apyrankėms ir diržų sagtims gaminti.

Vienkartiniai skalpeliai su plastikinėmis rankenomis. (Nadina Wiórkiewicz, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Galiausiai, verta paminėti ir SAE 630, dar žymimą kaip 17-4. Tai – taip pat labai kietas ir labai tvirtas nerūdijantis plienas. Jis naudojamas įvairiems chirurginiams instrumentams gaminti, tačiau taip pat yra reikalingas naftos ir chemijos pramonės įrenginiams bei lėktuvų detalėms gaminti.

Tai – tik keli medicininio plieno pavyzdžiai. Visas medicinoje naudojamas plienas yra naudojamas ir kitose srityse. Štai SAE 316 dažnai yra vadinamas laivų arba jūriniu plienu. Nėra tokio lydinio, kuris būtų naudojamas išskirtinai tik medicinoje ir kuris galėtų būti pagrįstai vadinamas chirurginiu plienu. Kaip nėra ir chirurginio plieno apibrėžimo, todėl šie žodžiai ir naudojami bet kada ir bet kaip.

Odontologijoje naudojamiems įrankiams taip pat taikomi aukšti standartai ir jie privalo būti labai kieti. (Milenafoto, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Tačiau svarbu pažymėti, kad medicininiams įrankiams taikomi aukštesni kokybės standartai. Galbūt jų gamybai naudojami populiarūs nerūdijančio plieno lydiniai, tačiau patys chirurginiai instrumentai privalo būti pakankamai lygūs, saugūs ir lengvai dezinfekuojami.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia