1957 metais Sovietų sąjungoje į dangų pakilo sunkusis transportinis sraigtasparnis Mil Mi-6. Tai buvo didžiulis orlaivis, galintis gabenti 12 tonų krovinį. Greitai imta kurti skraidančio krano versiją, tačiau Mi-6 šiame vaidmenyje turėjo trūkumų. Vienas pagrindinių iš jų – ribotas maksimalus krovinio svoris. Tai paskatino ilgakojo Mi-10 kūrimą.

Buvo priimtas sprendimas, kad naujasis sraigtasparnis naudos daug Mil-6 komponentų, įskaitant reaktyvinius Soloviev D-25V  variklius, išvystančius po 5500 arklio galių (4100 kW). Tačiau Mil Mi-10 neturėjo sparnų, kurie Mi-6 sraigtasparniui suteikė papildomos keliamosios galios skrydžio metu. Kita vertus, Mi-10 buvo specialiai kuriamas kaip skraidantis kranas, todėl turėjo kitų įdomių savybių.

Mi-10 turėjo labai ilgas kojas – važiuoklė buvo tokia aukšta, kad po sraigtasparniu galėjo stovėti autobusas, o pilotui į savo darbo vietą teko lipti kopėčiomis. Autobusai, beje, buvo dažnai naudojami Mil-10 demonstracijose. Nors sraigtasparnio viduje tilpo 28 žmonės ir 3 tonos krovinio, tarp ilgų savo kojų jis galėjo gabenti  8,5 × 3,6 m platformą. Kroviniai taip pat galėjo būti kabinami ir skraidantiems kranams įprastu būdu – ant ilgo kabelio.

Mil Mi-10 pasižymėjo labai ilgomis važiuoklės kojomis, tarp kurių buvo galima sumontuoti 15 tonų atlaikančią platformą kroviniams. (Jan Voets / Anefo, Wikimedia)

Pirmieji prototipai buvo užbaigti dar 1959 metais, pirmasis skrydis įvyko 1960-aisiais. Vienas iš pirmųjų prototipų sudužo transmisijoje staiga nukritus tepalų slėgiui. Katastrofos metu žuvo beveik visi įgulos nariai – išgyveni tik navigatorius-radijo operatorius. Nepaisant šios nelaimės, programa buvo tęsiama. Išlikęs prototipas veikė puikiai ir galėjo pakelti rekordus daužančius svorius. Sraigtasparnis galutinai buvo užbaigtas 1961  metais, tačiau serijinė Mi-10 gamyba Maskvos sraigtasparnių gamykloje prasidėjo tik 1964 metais.

1965 metais Mi-10 buvo parodytas Paryžiaus aviacijos parodoje. (RuthAS, Wikimedia(CC BY 3.0)

1965 metais Mi-10 apsilankė Paryžiaus aviacijos parodoje. Parodos lankytojus šis įspūdingas sraigtasparnis nustebino ne tik ilgomis kojomis, bet ir LAZ autobusu papilvėje – net ir su šiuo kroviniu Mil-10 lengvai pakildavo ir nuskrisdavo tolyn. Ilga važiuoklė leido labai tvirtai įsprausti platformą su autobusu, todėl šio krovinio nereikėjo kabinti prie sraigtasparnio papilvės, kaip skraidantys kranai naudojami įprastai. Tai skrydžiui suteikė stabilumo ir palengvino pilotų darbą.

Po Mi-10 – vikšrinis traktorius. (Ron Kroon/Anefo, Wikimedia)

Visgi kad ir kaip įdomiai ilgakojis Mi-10 atrodė, jis nebuvo labai geras sraigtasparnis. Skrisdamas be krovinio jis nebuvo labai stabilus. Sraigtasparniai geri tuo, kad jie gali kilti ir leistis vertikaliai ir Mi-10 galėjo tai daryti, bet pilotai greitai suprato, kad kur kas lengviau pakilti kai sraigtasparnis rieda. O riedėjo jis prastai – priekiniai ratai drebėjo, jei sraigtasparnis negabeno sunkaus krovinio. Iš pradžių buvo numatyta, kad Mi-10 galės gabenti branduolines galvutes ir kitus karinius krovinius, tačiau šios rolės vėliau buvo atsisakyta. Ilgakojai Mi-10 buvo konvertuoti atlikti kitas užduotis.

Senas filmas apie Mi-10

Buvo sukurta ir Mi-10K versija su žemesne važiuokle. Ši modifikacija buvo kuriama specialiai pakabintiems kroviniams gabenti. Mi-10 galėjo iškelti pakankamai sunkius pakabintus krovinius, bet pilotams vis tiek sunkiai sekėsi pamatyti, kur krovinys yra. Mi-10K turėjo žemesnę važiuoklę ir papildomą pilotų kabiną po fiuzeliažu.

Mi-10K turėjo trumpesnes kojas ir papilvėje sumontuotą papildomą pilotų kabiną. (Sergey Krivchikov, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Iš viso tik 55 Mi-10 sraigtasparniai buvo pagaminti, dauguma jų – aukštos važiuoklės modifikacijos. Tai nebuvo tobulas sraigtasparnis, tačiau jis atrodo tikrai įdomiai ir muziejuose išsiskiria savo ilgomis kojomis.

Na, o čia kelios techninės Mil Mi-10 savybės:

Ilgis – 32,86 m;
Sraigto skersmuo – 35 m;
Įgula/keleiviai – 5/28
Varikliai – 2 x Soloviev D-25V , po 4100 kW;
Maksimalus krovinio svoris: 3 tonos viduje; 15 tonų ant platformos tarp ratų; 8 tonos pakabinto ant lyno.
Maksimalus greitis – 335 km/h;
Maksimalus skrydžio aukštis – 3 km;

Taip pat skaitykite:

Ka-26 – kodėl šis sraigtasparnis atrodo toks keistas?

Neįprastų proporcijų australų žemdirbių lėktuvas Transavia PL-12 Airtruk;

10 įdomių faktų apie sraigtasparnius, kurių galbūt nežinojote;

Ūsuotasis Piaggio P.180 Avanti turi dvi sparnų poras, o propeleriniai varikliai sumontuoti gale;

Naujos kartos kariniai sraigtasparniai atrodys gana neįprastai, bet galės mušti greičio rekordus.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia