Titanikas – labai garsus keleivinis garlaivis, nuskendęs dar 1912 metų balandžio 15 dieną. Šis laivas nuskendo pačios pirmos savo kelionės metu. Ši tragedija, nusinešusi daugiau nei 1500 gyvybių, mūsų laikais išgarsėjo dėl 1997-ųjų  Jameso Camerono filmo „Titanikas“, kuriame vienje scenoje išvydome ir automobilį. Ar Titaniko krovinių skyriuje iš tiesų buvo automobilis?

RMS Titanic laive (ir toliau jį sulietuvintai vadinsime Titaniku) tuomet buvo 2224 žmonės. Iš Sautamptono jie keliavo į kitą Atlanto pusę ir tikėjosi pasiekti Niujorką. Nemaža dalis laivo keleivių į JAV vyko visam laikui, ten tikėdamiesi prasigyventi, todėl Titaniko triumuose šalia pašto siuntų buvo ir išties nemažai bagažo.

Čia buvo krūvos lagaminų, dėžių, baldų ir įvairių rakandų buvo ir keli labai vertingi meno kūriniai. Štai  Merry-Josepho Blondelio La Circassienne au Bain po katastrofos buvo įvertintas 100 000 dolerių – šiandien šis paveikslas būtų vertas kelių milijonų. Priešingai nei teigia įvairios legendos, Titaniko triumuose nebuvo aukso ar brangakmenių. Bet buvo vienas automobilis.

Titanikas į pirmąją kelionę išplaukę 1912 balandžio 10 dieną, o jau balandžio 15-ąją nuskendo. (F.G.O. Stuart, Wikimedia)

Williamas Carteris iš Pensilvanijos tuo metu su žmona ir dviem vaikais keliavo po Europą. Turtingas žmogus ne tik žvalgėsi į įvairius turistinius objektus, bet ir apsipirkinėjo. Didžiausias Carterio pirkinys – Renault type CB limuzinas, kurį kūrė pats markės įkūrėjas Louisas Renault. Šis automobilis buvo sukurtas turtingiems žmonėms – vairuotojo darbo vieta buvo atvira ir visiškai atskirta nuo keleivių salono. Tai buvo brangus ir gražus automobilis. JAV tokių buvo nedaug, todėl Carteris manė, kad tokia mašina tikrai išsiskirs iš turtingų savo draugų.

Renault Type CB – štai toks automobilis 2008 metais Sothebys aukcione buvo parduotas už 270 tūkstančių dolerių. (Sothebys nuotrauka)

Carterio Renault kartu su kitais pirkiniais buvo pakrauti į Titaniką. Šiuo laivu, žinoma, keliavo ir pats Carteris su šeima. Ar galite įsivaizduoti, kaip gerai turėjo jaustis šie žmonės? Ką tik apkeliavo Senąjį Žemyną, nusipirko automobilį, o dabar labai prabangiu laivu keliaus namo. Ir tai – pirmoji garsiojo Titaniko kelionė!

Tačiau visi žino, kaip viskas baigėsi. Balandžio 14 dieną prieš vidurnaktį Titanikas susidūrė su ledkalniu ir ėmė skęsti. Paryčiais balandžio 15-ąją Titanikas paniro, nusinešdamas ir daugiau nei 1500 žmonių gyvybes. Tik Carterio ir jo šeimos tarp aukų nebuvo – jiems pasisekė patekti į vieną iš gelbėjimosi valčių.

Taip Titanikas atrodė 2003 metais – iš laivo neliko beveik nieko. (NOAA/Institute for Exploration/University of Rhode Island, Wikimedia)

Tuo tarpu Renault nukeliavo į Šiaurės Atlanto vandenyno dugną. Ten guli ir šiandien. Na, neaišku, kas liko iš šio automobilio, nes jis turėjo nemažai medinių detalių, o ir metalinis Titanikas dabar tėra rūdžių krūva.

Kai Jamesas Cameronas kūrė filmą „Titanikas“, jis nusprendė įtraukti ir tą vienintelį laivo krovinių denyje buvusį automobilį. Tiesą sakant, Cameronas surado Carterio automobilio pirkimo dokumentus ir atkūrė šią mašiną iki smulkiausių detalių.

Renault type CB keliauja į Titaniko krovinių denį. (J. Camerono filmo kadras)

Kam reikėjo tokio tikslumo? Na, Cameronui patinka tokios smulkmenos. Jis atidžiai nagrinėjo ir Titaniko istoriją, ir laikmečio madas, ir laivo konstrukciją bei dekorą. Bet, žinoma, tas Renault suvaidino ir pakankamai svarbų vaidmenį:

Taigi, Titanike tikrai buvo automobilis ir garsiajame filme jūs jį matėte net labai tiksliai atkurtą.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia