Sunkvežimiai yra neapdainuoti karų didvyriai. Visi prisimena tankus, šarvuočius, galbūt ir savaeigius artilerijos pabūklus, tačiau retas kuris paminės bent vieną sunkvežimį. O juk jie buvo be galo svarbūs. Štai britų pajėgose Scammell Pioneer, kuris jau Antrojo pasaulinio karo metais toli gražu nebuvo naujas sunkvežimis, buvo gerbiamas dėl galios, pravažumo ir universalumo. Juk jam kartais tekdavo gelbėti ir triskart už save sunkesnius tankus.

Jei dažnai skaitote Nodum, Scammell vardas jums tikriausiai jau yra girdėtas. Ši kompanija gamino triratį vilkiką, kuris buvo žinomas kaip mechaninis arklys. Scammell yra gerai žinomas sunkvežimių gamintojas. Praeito amžiaus trečiajame dešimtmetyje atsirado didelė bekelės sunkvežimių paklausa. Taip nutiko todėl, kad Didžiosios Britanijos kolonijose plėtėsi verslai, o kelių infrastruktūra vis dar buvo prasta. Taip Scammel 1927 metais ir sukūrė Pioneer sunkvežimį.

Pioneer turi šešis ratus, keturi galiniai iš jų yra varomi. Iš pradžių buvo norima, kad varomi būtų visi ratai ir pats sunkvežimis būtų pravažesnis. Tačiau visų varomų ratų pavara šiuo atveju būtų pridėjusi nepageidaujamo sudėtingumo mechaninei Scammell Pioneer daliai. 6X4 mechanizmas buvo kur kas paprastesnis, o pats sunkvežimis buvo lengvesnis, nei būtų buvęs turėdamas tris varomas ašis. Aukšta prošvaista, lanksti važiuoklė ir lėtas, bet didelį sukimo momentą turintis 8,4 litrų 6 cilindrų dyzelinis variklis suteikė geras pravažumo savybes.

Toli į priekį pastumta priekinė ašis nebuvo varoma, bet jau vien jos pozicija prisidėjo prie sunkvežimio pravažumo. (Mick, Wikimedia(CC BY 2.0)

Scammell Pioneer sukūrė neturėdama minčių apie jo panaudojimą karyboje. Visgi, Karo reikalų biuras (War Office, Gynybos ministerijos pirmtakas) dar 1932 metais įsigijo benzininę Pioneer versiją bandymams su tankams skirta puspriekabe. Tai buvo vienintelis benzininis Pioneer, kurį britų pajėgos įsigijo, visi kiti sunkvežimiai buvo su dyzeliniais varikliais.

Vaikai žiūri, kaip Pioneer traukia nuo kelio nuvažiavusį Vickers šarvuotį. (Tanner (Lt), War Office official photographer, Wikimedia)

1935 metais buvo pristatyta Pioneer versija, skirta artilerijos pabūklams tempti. Šie sunkvežimiai nebuvo šarvuoti, tačiau galėjo tempti ir pakankamai sunkius pabūklus (pavyzdžiui, 155 mm Long Tom ar 7,2 colių haubicą). Pagal numatytas charakteristikas, Pioneer galėjo tempti beveik 20 tonų svorį.

Scammell Pioneer tempia 8 colių haubicą (1940 m.) (Davies (Lt) War Office official photographer, Wikimedia)

1936 metais buvo pristatyta techninės pagalbos versija. Šis karinis sunkvežimis su 3 tonų kranu, galinga  gerve ir kita papildoma įranga, buvo itin naudingas. Jo paskirtis – gelbėti mūšiuose sugadintą, tiesiog sugedusią ar įstrigusią techniką. 1938 metais buvo pristatyta patobulinta versija su geresniu kranu. Tam, kad neklimptų minkštesnėje žemėje, ant Pioneer galinių ratų galėjo būti uždedami laikini vikšrai. Būtent kaip techninės pagalbos mašina Scammell Pioneer britų karinėse pajėgose ir išliko ilgiausiai – su paskutiniu atsisveikinta tik praeito amžiaus devintajame dešimtmetyje.

Scammel Pioneer gelbėja Churchill tanką:

Beje, tas 1932 metais įsigytas tankų transporterio prototipas neprigijo. Prie idėjos sugrįžta tik 1937 metais. Tuomet pristatyta Pioneer versija su didesniais galiniais ratais, prailginta kabina, kurioje tilpo ir tanko įgula, bei lengvai neatkabinama puspriekabe. Iš esmės ją buvo galima atskirti tik remontui, tam buvo reikalingi įrankiai. Galinėje tralo dalyve buvo tvirtos, tanko svorį atlaikančios rampos. Jei kokia kovos mašina savo eiga negalėjo užvažiuoti ant tralo, ji galėjo būti užtempiama gerve. Deja, ši Pioneer versija buvo labiausiai kritikuojama. Tralas buvo per aukštas. Ant jo užkrovus aukštesnį amerikietišką tanką junginys nebetilpo po kai kuriais britų tiltais. Britai mieliau naudojo JAV pagamintus  Diamond T tankų transporterius. Po Antrojo pasaulinio karo didžioji dalis Pioneer tankų transporterių buvo nurašyti. Kai kurie vilkikai panaudoti kitoms reikmėms arba parduoti kartu su tralais civiliams.

Pioneer tankų transporteris su Matilda tanku. (James (Sgt), No 1 Army Film & Photographic Unit, Wikimedia)

Scammell Pioneer buvo patikimas ir tvirtas sunkvežimis. Dėl to jis taip ilgai ir išliko tarnyboje. Kariai jį mėgo, o puikios pravažumo savybės leido išsisukti iš ne vienos sudėtingos situacijos. Tikriausiai todėl jis taip ilgai ir išliko aktyvioje tarnyboje.

Scammell Pioneer su A9 tanku 1941 metais.

Scammell Pioneer:

Įprasto sunkvežimio ilgis – 6,27 m;

Ilgis su tankų tralu – 11,13 m;

Svoris – 8,51 t;

Variklis – 8,4 litrų 6 cilindrų dyzelis (76 kW)

Pavarų dėžė – 6 laipsnių mechaninė

Maksimalus greitis – 39 km/h.

Taip pat skaitykite:

Įspūdingos išvaizdos šarvuotas 25 sunkvežimis tankams vežti;

Kaip veikė japonų savižudžių pilotuojamos bombos?

Ar Antrojo pasaulinio karo metu buvo paplitęs kanibalizmas?

10 faktų apie sunkvežimius, kurių galbūt nežinojote

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia