Liza Hopson norėjo išpildyti savo mirusios mamos norą ir jos pelenus išbarstyti Anglijoje. Vienas tiltas tam pasirodė labai tinkamas, tačiau vėjas planus sujaukė. Kviečiame pamatyti juokingą vaizdo įrašą, sužinoti šeimos poziciją šio keisto įvykio atžvilgiu ir dar keletą faktų apie žmonių pelenų barstymą. Ar tai legalu mūsų šalyje? O kokia bažnyčios pozicija?

Nesėkmingas pelenų barstymas įvyko dar šių metų balandį, tačiau vaizdo įrašas pradėjo populiarėti tik vasarą, kuomet jį pasigavo ne vienas naujienų portalas. Liza Hopson su šeima iš tikrųjų gyvena JAV, tačiau savo mamos prašymu pelenus norėjo išbarstyti keliose Anglijos vietose, kurios velionei reiškė labai daug. Viena iš šių vietų – vienas tiltas Niukasle.

Nesėkmingas pelenų barstymas video siužete

Visgi, vieta nebuvo ideali. Tiltas turi plačią atbrailą, kuri stipriai išsikiša už turėklo. O ir diena buvo vėjuota – įprastai, tai pelenų barstymui tik padeda, tačiau šįkart viskas įvyko kitaip. Vėjo gūsis nupūtė išbertą pelenų saują tiesiai moteriai į veidą. Viską filmuojantis vyras negalėjo sulaikyti juoko. Dalis pelenų taip ir liko ant plačios tilto atbrailos.

Šeima įvykio nesureikšmina ir į viską žiūri su humoru. Jie teigia, kad velionė mėgo pasijuokti ir tai tikriausiai buvo jos paskutinis pokštas. Šeima taip pat pastebi, kad jų paviešintas vaizdo įrašas primena vieną sceną iš garsaus filmo „Didysis Lebovskis“ („The Big Lebowski“, 1998).

Ar pelenų barstymas apskritai legalus?

JAV, kur ši praktika pakankamai plačiai paplitusi, žmonių pelenus galima barstyti visoje valstybinėje žemėje. Kai kurie nacionaliniai parkai, tokie kaip Didysis Kanjonas, turi savas taisykles, kad suvaldytų pelenus barstančių žmonių minias, tačiau iš esmės tai legali ir įprasta praktika, turinti savas tradicijas ir nieko nebestebinanti.

Panaši scena iš „Didžiojo Lebovskio“

Didžiojoje Britanijoje įstatymai šiuo klausimu taip pat gana laisvi. Pelenus galima laisvai barstyti savo ar valstybinėje žemėje. Jei juos norima išbarstyti kieno nors kito žemėje, reikės savininko sutikimo. Įdomu ir tai, kad ne visose kapinėse leidžiama barstyti pelenus net ant savo šeimos kapo, o štai miške ar savo kieme su velioniu galima atsisveikinti laisvai.

Lietuvoje įstatymai kur kas griežtesni. Pelenų barstymas yra nelegalus net savo paties žemėje – kaip numato LR Vyriausybės patvirtintos Kapinių tvarkymo taisyklės, tą galima daryti tik numatytuose pelenų barstymo laukuose kapinėse. Tai yra, pelenų negalima barstyti nuosavoje ar valstybinėje žemėje, vandens telkiniuose, ant savo šeimos kapų ir taip toliau – tik numatytuose pelenų barstymo laukuose, kurie turi būti įrengti kapinių teritorijoje. Tiesa, baudos už pelenų barstymą kur nors kitur nėra numatytos, o tokių vietų, įrengtų specialiai pelenams barstyti, beveik nėra.

Galiausiai, Vatikanas griežtai prieštarauja pelenų barstymui. Draudimas kremuoti žmogaus palaikus buvo panaikintas tik 1963 metais, o nuo 1966 metų kremuotų žmonių laidotuvėse teisėtai dalyvauja ir kunigai. Nors dvasininkai vis tiek teigia, kad įprastas laidojimas kapinėse yra teisingesnis būdas, kremavimas jau nieko nestebina ir didelių diskusijų nekelia. Tačiau pernai katalikų bažnyčios vadovai pareiškė, kad pelenų barstymas nėra galimas, nes taip neišsaugomas velionio atminimas. Pelenų pagal bažnyčios taisykles negalima laikyti ir namie, nes tai nėra artimųjų nuosavybė. Didžiausia problema su pelenų barstymų, kaip teigia Vatikano atstovai, yra tame, kad neįtraukiama bažnyčios bendruomenė ir nesilaikoma apeigų.

Sveikas požiūris į mirtį nėra toks jau dažnas žmonių bruožas. Nors mažai tikėtina, kad mūsų šalyje greitu metu išvysime tokias scenas kaip nuo tilto beriami pelenai, anksčiau ar vėliau dialogas apie tai bus pradėtas. Tuo tarpu Liza Hopson su šeima tik juokiasi iš savo mamos pelenų išbarstymo istorijos – kas vieniems atrodo nepagarbu, kitiems yra tik dar viena šeimos gyvenimo istorija.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia