Įprastas pistoletas savo amuniciją laiko dėtuvėje, kuri dažniausiai yra įstatoma į ginklo rankeną. Tuo tarpu revolverio šoviniai dedami į besisukantį būgną. Revolveris išrastas gerokai anksčiau nei savitaisis pistoletas ir nėra toks praktiškas, bet revolveriai gaminami ir šiais laikais. Bet ar žinote, kad kadaise amerikietis Davidas Dardickas sukūrė revolverį, kuris turėjo ne tik būgną, bet ir didelę dėtuvę trikampiams šoviniams.

Kaip visada, reikia susitarti dėl sąvokų. Taip, ir revolveris yra pistoletas. Revolveris yra pistoletas su besisukančiu būgnu šoviniams. Tačiau įprastai šias dvi kategorijas žmonės atskiria, pistoletu vadindami tik savitaisius pistoletus, kurių šoviniai yra dėtuvėje (ne apkaboje). Glaustumo ir aiškumo dėlei toliau šiame straipsnyje revolveriai pistoletais nebus vadinami. Ačiū.

Iš pirmo žvilgsnio nepasakytumėte, kad šis Dardick yra revolveris. (lifesizepotato, Wikimedia)

Revolveriai iš tikrųjų turi privalumų prieš pistoletus. Taip, būgne įprastai telpa vos 5-6 šoviniai, bet revolveriai yra paprastesni, juose yra mažiau dalių, kurios gali užstrigti. Revolveriai yra pakantesni vandeniui, dulkėms, prastai priežiūrai. Be to, jie dažnai pasižymi tvirtesne konstrukcija, kuri leidžia šaudyti didesnio kalibro šoviniais. Tik ta ribota būgno talpa yra problema. Išradėjas Davidas Dardickas kadaise sugalvojo, kaip revolveriui suteikti įprasto pistoleto privalumus. Ir trūkumus.

Trikampiai šoviniai – kokio velnio?

Amerikietis Davidas Dardickas penktajame dešimtmetyje ėmė kurti revolverį su šovinių dėtuve rankenoje. Idėja yra gana keista, bet Dardickas tikėjo, kad taip jam pavyks suderinti revolverio patikimumą su didesne savitaisio pistoleto amunicijos talpa. Tik kaip perkelti šovinius iš dėtuvės į būgną? Na, tam Dardickas sukūrė būgną su atviromis kameromis, kad būgnui sukantis šovinys galėtų būti paimtas per šoną.

Dardick sistemos eskizas. Atrodo, kad trikampiai šoviniai užima mažiau vietos, bet tai – apgaulė. (Patento atvaizdas)

1958 metais Dardickas savo sistemą užpatentavo ir netrukus buvo pradėti gaminti tokie ginklai ir specialūs šoviniai jiems.

Dardickas iš pradžių buvo numatęs, kad jo revolveris naudos trikampius šovinius. Nors žurnaluose tada buvo rašoma, kad tai leidžia dėtuvėje sutalpinti daugiau amunicijos, tai nėra tiesa. Taip, trikampiai talpiau sugula vienas ant kito, nepalieka tiek daug tuščios erdvės, bet Dardicko šoviniai tiesiog buvo didesni nei įprasti to paties kalibro šoviniai ir turėjo apvalią kulką (juk vamzdis apvalus).

Dardick 1500 ir jo trikampio profilio šoviniai. (lifesizepotato, Wikimedia)

Trikampė forma jiems reikalinga todėl, kad Dardicko revolverio būgno kameros yra atviros, todėl būgnui sukantis šovinio korpusas trinasi į ginklo rėmą – jis tarsi tampa išoriniu būgno paviršiumi. Per šoną užtaisomas būgnas, Dardicko nuomone, yra geresnis, nes pašalina būtinybę atidaryti mechanizmą, kad ginklą būtų galima užtaisyti.

Vėlesni serijinės gamybos Dardicko šoviniai net nėra trikampiai – vidinė pusė yra apvali, seka įprastos tūtelės formą, o išorinė seka būgno išorinį paviršių. Taigi, į būgną toks šovinys, vadinamas Dardick Tround, gali būti įstatytas tik viena puse.

Serijinės gamybos Dardick Tround šoviniai nėra trikampiai. (Wikimedia)

Dardicko šoviniai turi plastikinę arba aliumininę tūtelę (įprastos tūtelės gaminamos iš žalvario), kurios sienelės yra daug storesnės išplečia jų formą iki reikalingos keistam atvirašoniam būgnui. Vienu metu netgi kurti adapteriai, leidžiantys įprastus mažo kalibro šovinius paversti Dardick Tround amunicija. Tiesa, tikrų trikampių šovinių bandymai JAV buvo atlikti, bet juos organizavo JAV ginkluotosios pajėgos. Tuose bandymuose išsiaiškinta, kad trikampiai šoviniai užima 50 % mažiau vietos, bet dažniau stringa, gadina automatinių ginklų mechanizmus.

Dardicko revolveriai, kurių gaminti du modeliai (1100, 1500, buvo ir 2000 prototipas), veikia gana paprastai. Trijų atvirų kamerų būgnas sukasi su kiekvienu šūviu. Pats būgnas yra paslėptas ginklo rėme, kad jam sukantis šoviniai neiškristų per visiškai atvirą šoną, todėl jo mechanizmas matomas tik dešinėje, išmetimo pusėje. Besisukdamas Dardicko revolverio būgnas išmeta tuščią tūtelę ir į jos vietą iš integruotos dėtuvės paima naują šovinį. Ir tai yra didelis privalumas – įprastas revolveris yra užtaisomas, o po kelių šūvių iš jo būgno išmetamos tuščios tūtelės. Tuščia tūtelė ir Dardicko revolverio būgno automatiškai išmetama per šoną, todėl galima pasiekti didesnę šaudymo spartą. 12 šūvių Dardicko revolveris gali paleisti daug greičiau nei įprastas revolveris su 6 šovinių būgnu.

Dardick 1500 prie įprasto Colt 1911. Akivaizdu, kad Dardick yra gerokai masyvesnis ginklas. (lifesizepotato, Wikimedia)

Dardickas tikėjo, kad jo mechanizmas – genialus būdas išplėsti revolverio galimybes. Prisiminkite, kad tai – šeštojo dešimtmečio išradimas, kai didelių dėtuvių pistoletų dar nebuvo. JAV policija naudojo revolverius su 6 šovinių būgnais. Be to, išradėjas manė, kad jo sukurtą mechanizmą galima pritaikyti didesniems automatiniams ginklas, netgi kulkosvaidžiams. Dardickas labiausiai norėjo JAV kariuomenės kontrakto, kad galėtų išvystyti savo sistemą į kažką didesnio.

Tačiau pats Dardicko revolveris buvo visiška komercinė nesėkmė. Šiuos ginklus pirko tik keistenybių entuziastai, ieškantys įdomesnio žaislo. Nes Dardicko ginklai suderino revolverių ir savitaisių pistoletų trūkumus, o ne privalumus.

Kuo įprasti pistoletai blogi? Na, jie yra sudėtingesni, bet Dardicko revolveris yra sudėtingesnis ir už pistoletus, ir už revolverius. Jam netgi reikia ypatingų šovinių! Revolverių trūkumas yra tai, kad juose telpa nedaug amunicijos ir Dardickas tai išsprendė, bet jo ginklo užtaisymas yra ilgesnis darbas, nes dėtuvė nėra išimama. Taigi, dabar Dardicko idėjos yra tik kolekcionierių džiaugsmas.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia