Tesla Semi buvo pristatytas su trenksmu. Jis paneigė ne vieno specialisto prognozes ir sukėlė nuostabą net ir patyrusiems sunkvežimių verslo vilkams. Tesla Semi be krovinio iki 97 km/h įsibėgėja vos per 5 sekundes, o maksimaliai pakrautas – per 20 sekundžių. Dar daugiau – sunkvežimį įkrovus vos pusvalandį jis gali nuvažiuoti 644 km. Dabar internete pasirodė naujas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuotas pro šalį lekiantis vilkikas.
Iš tikrųjų apie Tesla Semi po jo pristatymo lapkričio 17 dieną girdėjome nedaug. Buvo paskelbta, kokie pirkėjai jau įsigijo šį sunkvežimį, pasirodė dizaino kritika ir kaina – 150-180 tūkstančių JAV dolerių. Tačiau jei Tesla nori Semi įvesti į rinką jau kitais metais, turi prasidėti realūs bandymai. Gali būti, kad tai ir matome naujame vaizdo įraše.
Sausio 17 dieną YouTube portale pasirodžiusiame vaizdo įraše užfiksuotas pro šalį važiuojantis juodas Tesla Semi vilkikas. Visiškai nepasislėpęs elektrovilkikas ramiai pravažiavo pro jį filmuojančius žmones, o vaizdo įrašas trunka vos 7 sekundes. Visgi, to pakako, kad pastabūs žmonės įžvelgtų įdomių detalių.
Visų pirma, Tesla Semi vis dar stebina savo tyla. Gana greitai pro šalį pravažiavęs vilkikas beveik nesukėlė jokio garso. Aišku, to ir reikėtų tikėtis, tačiau įdomu, ar variklio garso nebuvimas neišryškina kitų garsų.
Pristatymo metu Tesla vilkikas neturėjo veidrodėlių. Juos pakeitė kameros ir pora ekranų abejose vairo pusėse. Patyrę vairuotojai kritikavo šį sprendimą, teigdami, kad ekranai blaško, o jų šviesa erzina. Šių ekranų net išjungti nebus galima, nes juk būtina matyti, kas dedasi sunkvežimio šonuose. Tačiau šis bandomas vilkikas jau turi įprastus veidrodėlius. Kadangi jo priekis yra gana siauras, veidrodėliai yra sumontuoti ant ilgos atramos ir tikrai krenta į akis. Visgi, ne estetinis vaizdas labiausiai domina žmones.
Tesla labai džiaugėsi pasiekusi itin gerą aerodinaminį koeficientą, kuris siekė vos 0,36 (kuo mažesnis, tuo aptakesnis yra sunkvežimis). Veidrodėliai tam, aišku, turėjo pakenkti.
Galiausiai, ant Tesla Semi šono pastebėtas USDOT numeris. Tai turėtų reikšti, kad vilkikas nėra tik bandymams skirtas prototipas. Manoma, kad jis taps Tesla kompanijos vilkiku, kuris pristatinės detales, o galbūt išvežios ir jau surinktus automobilius.
Pats kompanijos vadovas Elonas Muskas apie Tesla Semi nekalba nuo gruodžio, kuomet tik padėkojo UPS už 125 sunkvežimių užsakymą. Jokių pranešimų apie programos progresą nėra, tačiau akivaizdu, kad bandymai jau vyksta.
Tesla vilkikas turėtų pasirodyti 2019-aisiais, tačiau tiksli data nėra nustatyta. Viskas priklausys nuo to, kaip bus susitvarkyta su gamybos iššūkiais ir automobilių gamyba. Visgi, užsakymų Tesla jau gavo nemažai, todėl bandomų vilkikų turėtume išvysti vis dažniau.
Daugiau apie Tesla Semi:
Ar Tesla Semi yra per brangus?
Kuo Tesla vilkiko dizainas neįtiko patyrusiems vairuotojams?
Pasaulį nustebinęs Tesla Semi pristatymas.