Tai, kad tam tikrose laivo vietose draudžiama rūkyti, atrodo savaime suprantama. Gaisrai laivuose yra labai pavojingi ir pagalba gali būti sunkiai pasiekiama. Bet kodėl užrašai „No Smoking“ („Rūkyti draudžiama“) kai kuriuose laivuose yra tokie dideli, kad atrodo kone kaip laivų vardai?

Rūkyti draudžiama. (Orly Orlyson, Wikimedia(CC BY 2.0)

Ne visi krovininiai laivai gabena pavojingus krovinius. Ir rūkyti dažname krovininiame laive galima, bet, aišku, tik tam tikrose numatytose vietose. Tai yra logiška. Laivas yra didelis pramoninis objektas ant vandens, o juk „Rūkyti draudžiama“ ženklai matomi ir daugybėje sandėlių bei gamyklų. Klausimas tik kodėl tie užrašai yra tokie dideli, nuspalvinantys kone visą atstato fasadą?

Jei nesate to pastebėję, štai kaip atrodo „No Smoking“ užrašas ant dažno krovininio laivo:

Savaime aišku, tankeryje rūkyti negalima. (Niels Johannes, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Jis toks didelis ir ryškus, kad jį lengva pastebėti ir toli nuo kranto. Aišku, ne visi laivai tokius užrašus turi. Konteineriniuose laivuose dažnai vieno didelio perspėjimo nėra, nes jį vis tiek uždengtų krovinys. Toks užrašas dažnesnis ant birių krovinių laivų (balkerių), tankerių ir kai kurių kitų krovininių laivų. Šalia jo dažnai yra papildomi užrašai, kaip, pavyzdžiui, „Safety First“ („Svarbiausia Saugumas“).

Beje, ar žinote, kodėl nuotraukoje matomas laivas turi apvalią nosį, kuri įprastai yra po vandeniu?

Iš tikrųjų, rūkymo vietas laivuose apibrėžia saugos reikalavimai, kuriuose nurodyta, kur tokios vietos turi būti įrengtos, kas jose privalo būti. Rūkymo vietos dažnai yra laivo gale, turi pelenines, gesintuvus, kartais yra filmuojamos. Jūreiviai taip pat yra apmokomi, kad ne tik žinotų, bet ir suprastų priešgaisrinės saugos taisykles. Taip pat reikalaujama, kad laive būtų ženklai, perspėjantys, kur rūkyti negalima, nes laivuose kartais gali būti žmonių, kurie tų taisyklių dar nežino. Naujokai jūreiviai, uosto darbuotojai ar net medicininės pagalbos specialistai kartais gali panorėti parūkyti ant didelio laivo denio, manydami, kad didelis metalinis šlapias daiktas yra atsparus ugniai.

Užrašas toks didelis todėl, kad jis privalo būti matomas iš visur. Ne todėl, kad žmonės būtų kvaili ir lengvai pamirštų šį draudimą, bet todėl, kad kompanija būtų apsidraudusi nelaimės atveju – žmogus negali sakyti, kad ten, kur jis rūkė, tokio perspėjimo nebuvo – jis matomas iš bet kurio denio taško. Kitaip tariant, vienas didelis užrašas pakeičia daugybę mažesnių ženklų, perspėja jūreivius visame denyje ir informuoja tos, kurie ką tik trumpam įlipo į laivą. Būtent dėl to jis toks didelis ir ryškus, kad yra matomas ir nuo kranto – kad žmonės dar tik artėdami prie laivo žinotų, kokia jame tvarka.

Perspėjimas nerūkyti dažnai yra toks didelis, kad yra matomas toli nuo kranto. (Calistemon, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Laivai draudžiami nuo nelaimingų atsitikimų. Bet kad toks draudimas būtų įmanomas, kompanijos turi atlikti savo namų darbus, kad žmogiška klaida nebūtų paaiškinta žodžiu „nežinojau“. Jei draudimo kompanija nuspręstų įrodyti, kad laivo operatorius tiesiog nesirūpino saugumu, tokių perspėjimų buvimas/nebuvimas teisme galėtų daug ką pakeisti. Dėl panašių priežasčių šoniniai automobilių veidrodėliai JAV žymimi ilgu perspėjimu.

Tikriausiai kam nors kils klausimas – o kaip kruiziniai laivai? Na, jiems išvaizda yra labai svarbi, todėl dideli negražūs ženklai ten nėra pageidaujami. Be to, juose daug kampų ir kampelių, iš kurių jie net nebūtų matomi. Todėl ten – daug užrašų su perspėjimu nerūkyti. Kruiziniuose laivuose taip pat galima rūkyti tik tam tikrose vietose – kartais yra specialūs rūkymo kambariai, kartais leidžiama rūkyti kazino, kartais – tik kai kuriuose deniuose.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia