M50 Ontos – tai labai keistai atrodanti karinė mašina. Amerikiečiams ji pasitarnavo Vietnamo kare, nors greitai tapo muziejų eksponatu. Kaip galite įsivaizduoti, M50 Ontos turėjo daug neįprastų savybių. Viena iš jų – šaunamųjų ginklų skaičius.

Šeštojo dešimtmečio pradžioje Jungtinių Valstijų Sausumos pajėgos ir Jūrų pėstininkų korpusas žvalgėsi naujo tankų naikintojo. Vienas iš reikalavimų naujai mašinai buvo mažas svoris ir kompaktiški išmatavimai, nes buvo siekiama, kad naują tankų medžiotoją būtų galima lengvai transportuoti tuometiniais lėktuvais. 1952 metais Allis-Chalmers pristatė mašiną, kuri vėliau gavo M50 Ontos vardą.

Kai M50 Ontos ilsėdavosi, jo ginklų vamzdžiai būdavo uždengiami. (USMC Archives, Wikimedia (CC BY 2.0)

M50 Ontos (šis vardas graikų kalboje reiškia Daiktas) – tai lengvai šarvuotas tankų naikintojas, sukurtas ant M56 Scorpion bazės. Pagal Sausumos pajėgų reikalavimus, ši mašina buvo varoma 6 cilindrų GM varikliu, kurį naudojo nemažai kariuomenės sunkvežimių – šis sprendimas turėjo palengvinti priežiūrą ir logistiką.

Keisčiausia M50 Ontos savybė buvo jo gausiai ginkluotas bokštelis. Kiekvienoje jo pusėje buvo po tris M40 atatranką kompensuojančius graižtvinius pabūklus. Dėl savo konstrukcijos M40 pabūklai nesukurdavo jaučiamos atatrankos, o tai lengvai M50 Ontos mašinai buvo labai svarbu. Įdomu ir tai, kad tikrasis M40 kalibras buvo 105 mm, tačiau oficialiai jis vadintas 106 mm ginklu. Taip buvo siekiama išvengti logistinės painiavos, nes ankstesnis M27 irgi buvo 105 mm, nors tie ginklai naudoja skirtingą amuniciją.

M50 Ontos pratybose. (United States Navy PAO, Wikimedia)

Bet tai dar ne viskas. Pagrindinių ginklų vamzdžių miške buvo ir .30 (7,62 mm) kalibro kulkosvaidis M1919A4, skirtas kovai prieš pėstininkus. Keturi iš šešių M40 ginklų buvo montuojami poroje su .50 (12,7 x 77 mm) šautuvais M8C. Jie buvo skirti taiklumui gerinti – iš pradžių taikinio link M8C paleisdavo trasuojamąją kulką, kuri šviesdama išryškindavo savo skrydžio trajektoriją ir leisdavo įsitikinti, kad M40 ginklas yra nutaikytas teisingai.

Ir to iš tikrųjų reikėjo. Pagrindinis M50 Ontos privalumas buvo galimybė į vieną taikinį greitai paleisti kelis šūvius – tai turėjo padėti sunaikinti priešo šarvuotąją techniką. Tačiau vos 3,83 metrų ilgio ir 2,59 metrų pločio M50 buvo toks ankštas, kad viduje tilpo tik aštuoniolika 105 mm sviedinių. Tai reiškia, kad kiekvienas šūvis buvo brangus, todėl nusitaikyti padedantys traseriai buvo labai svarbūs. M50 Ontos bokštelis galėjo pasisukti tik 40 laipsnių kampu (pirmieji prototipai – tik 15 laipsnių).

M50 Ontos techniškai buvo prieštankinė kovos mašina, nors ir pats dažnai buvo vadinamas tanku. (USIA, Wikimedia)

JAV Sausumos pajėgos užsakė beveik tris šimtus M50 Ontos mašinų, bet greitai užsakymą atšaukė, nes šis tankų medžiotojas turėjo labai daug trūkumų. Aišku, karininkams kliuvo maža jo amunicijos skyriaus talpa, bet tai buvo tik viena iš daugelio problemų. 2,13 metrų aukščio M50 buvo lengvai pastebimas.  Dar blogiau buvo tai, kad užtaisyti pagrindinius ginklus buvo galima tik išlipus į lauką. Tikriausiai nepadėjo ir tai, kad M40 atatranką kompensuoja išleisdamas susispaudusias dujas – ta banga bandymų metu apgadino vieną Aberdyno poligono pastatą ir išdaužė ne vieną automobilio stiklą.

Aišku, šalia šių trūkumų buvo ir privalumų. M50 Ontos svėrė tik 8,6 tonas, todėl buvo lengvai transportuojamas lėktuvu. Jam pakako trijų žmonių įgulos. Be to, nors jis išvystė tik 48 km/val. greitį, M50 buvo pakankamai manevringas.

M50 Ontos ilsisi Vietnamo kare. (Pfc Kenneth L. Fuller, Wikimedia)

Sausumos pajėgoms M50 Ontos netiko, o štai Jūrų pėstininkai užsakė 297 tokius tankų naikintojus. Jie buvo gaminami 1955-1957 metais ir iš karto buvo pasiųsti į Vietnamo karą.

Vietname M50 Ontos pasirodė vidutiniškai. Šiaurės Vietnamo armija beveik nenaudojo tankų ar kitos šarvuotos technikos, todėl galimybių pasirodyti pagal paskirtį M50 Ontos turėjo mažai. Jis dažniau tiesiog rėmė pėstininkus ir griaudavo sienas.

Šeši pabūklai Ontos mašinai suteikė grėsmingą išvaizdą. (1st Marine Division, Wikimedia)

Buvo pastebima, kad baugi šios mašinos išvaizda turėjo stiprų psichologinį poveikį. Be to, M50 Ontos galėjo būti transportuojamas CH-53 Sea Stallion sraigtasparniu, o tai išplėtė misijų galimybes. Būta atvejų, kai M50 Ontos buvo vienintelė vikšrinė mašina, galėjusi kirsti pontoninius tiltus – kitos buvo per sunkios.

Tačiau tuo pat metu M50 Ontos buvo lengvai pažeidžiamas raketšaudžiais ir šarvamuše amunicija. Aukštas mašinos profilis neleido jai efektyviai slėptis tankioje Vietnamo augmenijoje.

M50 Ontos Nacionaliniame Jūrų pėstininkų korpuso muziejuje JAV. (Looper5920, Wikimedia)

1965 metais M50 Ontos sudalyvavo ir Dominikos pilietiniame kare – ten jam pavyko pamušti du lengvuosius tankus –  L/60L ir AMX-13. Tačiau rimčiau M50 Ontos taip ir nepasitarnavo – 1969 metais likusios mašinos išleistos į atsargą.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia