Visiems pasitaiko padaryti klaidų ir žiniasklaida, savaime aišku, yra viena iš tų sričių, kuriose klaidos yra labai pastebimos. Žurnalistai turėtų stengtis tikrinti informaciją keliuose šaltiniuose, tačiau tam ne visada pakanka laiko ir, spėjame, energijos. Visgi, kai kurios klaidos labai erzina jau vien dėl to, kad išsiaiškinti tiesą yra labai lengva. Pateikiame porą lietuviškos žiniasklaidos publikuotų mitų pavyzdžių.
Visų pirma turime sugrįžti prie neįtikėtinai kvailo straipsnio, publikuoto Alfa.lt portale. Trečiadienį, rugpjūčio 23 dieną, Alfa.lt publikavo žinią, kad lapkritį Žemę 15 dienų apgaubs tamsa. Daugeliui iš karto pasirodys, kad tai nesąmonė, bet kas gali žinoti – tokią naujieną, jei tai tiesa, paskelbti yra svarbu, todėl reikia informaciją patikrinti. Antraštėje buvo teigiama, kad tai – NASA patvirtinta informacija. Žmonės iš karto pradėjo baksnoti į siaubingai parašyto straipsnio klaidas, tačiau jis išbuvo viešas bent kelias valandas. Kita vertus, galiausiai buvo ištrintas, o tai yra šioks toks pasiekimas.
Viso straipsnio teksto neviešinsime jau vien dėl to, kad Alfa.lt jį pašalino. Nors jį turime, juoktis iš nebeegzistuojančio straipsnio, kai portalas bent jau netiesiogiai pripažino klaidą, nebėra prasmės. Tačiau galime pacituoti porą sakinių, kurie automatiškai turėtų žurnalisto galvoje įžiebti abejonę šaltinio patikimumu. Straipsnyje buvo rašoma, kad Jupiterį ir Venerą „skirs tik 1 laipsnio atstumas. Ryški Veneros šviesa įkaitins Jupiteryje esančias dujas ir sukels sunkią reakciją, kurios metu didelis hidrogeno kiekis pasklis į erdvę“. Klaidų daugiau nei reikia.
1 laipsnio atstumas matuojamas iš stebėtojo Žemėje perspektyvos – jis tikrai nereiškia, kad planetos bus arti viena kitos, net jei dangaus skliaute taip atrodys. Iš tikrųjų, pažvelgus į Saulės sistemos žemėlapį, pamatytumėte, kad Venera nuo Jupiterio yra labai toli – tereikia žinoti, kad tarp šių planetų dar yra Žemės ir Marso orbitos, ir platus asteroidų žiedas. Tuomet dar galima atkreipti dėmesį į tai, kad Venera yra planeta, o planetos įprastai nešviečia. Galiausiai, net nepaaiškinama, kaip pasklidęs vandenilis Žemėje užtemdytų Saulę net 15 dienų. Galima būtų badyti ir į kitas logikos klaidas, tačiau aišku, kad žurnalistui nerūpėjo pasidomėti tiksliau ir jis neturi intuicijos – jei kvepia Š, atrodo kaip Š ir smirda Š, tai spjauk lauk.
Tai iš kur šita nesąmonė? 15 dienų tamsos mitas internete jau suka ne vieną ratą. Jį pasigavo ne vienas smulkesnis naujienų portalas. Sugedusio telefono principu ši informacija kažkaip atkeliavo ir iki Alfa.lt. Originalus straipsnis pasirodė dar 2015 metais Newswatch33 svetainėje. Tiesa, ir prieš šią publikaciją apie kelias tamsos dienas būdavo kalbama, todėl tikslus šio mito autorius nėra žinomas. 2015 metais tokios nesibaigiančios nakties nebuvo, nebuvo ir 2016 metais, o štai šiemet jau bus? Nebus ir NASA to nepatvirtino.
Šioje istorijoje blogiausia tai, kad visi raktiniai žodžiai, kurie būtų atvedę straipsnius štampuoti skubantį žurnalistą į šviesą, buvo antraštėje – „NASA patvirtino, kad lapkritį Žemę 15 dienų apgaubs aklina tamsa“. Į Google įvedus pagrindinius raktinius žodžius anglų kalba ( 15 days of darkness in November NASA) iš karto gauname rezultatus, įrodančius šio mito kilmę. Apie tai rašė ir Forbes. Išvengti šio šlykštaus mito skelbimo buvo tiesiog labai paprasta. Tačiau jis bent jau ištrintas, o štai kita labai erzinanti nesąmonė vis dar publikuojama.
Ar esate girdėję apie 1894 metais išleistus patarimus nuotakoms? Ne, tuomet su jais galite susipažinti šiuose šaltiniuose: Delfi.lt, dar kartą Delfi.lt, Moteris.lt, Tv3.lt ir dar daugybėje kitų lietuviškų naujienų puslapių. Per daug nesileidžiant į detales, šiuose straipsniuose kalbama apie Ruthos Smythers surašytus patarimus nuotakoms, išspausdintus arba atskiroje knygoje, arba Spiritual Guidance Press žurnale. Straipsniai su šiais patarimais yra labai populiarūs jau vien dėl to, kad kalbama apie seksą ir kokiomis keistomis tradicijomis kadaise vadovavosi moterys. Visgi, pats patarimų turinys atrodo kaip humoristinis tekstas, todėl žurnalistams turėtų kilti noras atlikti trumpą paiešką. Vėl pasitelkiame pagrindinius raktinius žodžius – Ruth Smythers 1894. Ką randame?
Ogi randame Wikipedia straipsnį, kuriame viskas surašyta labai aiškiai – straipsnyje minimi vardai ir vietovės neegzistuoja, o kai kurie kalbos elementai atsirado tik XX amžiuje. Tai – humoristinis tekstas, o ne tikra instrukcija. Knyga, nors tokia iš tikrųjų yra, buvo publikuota kur kas vėliau. Tikrosios teksto ištakos nėra žinomos, bet greičiausiai jos nesiekia toliau nei XX amžiaus vidurys. Kita vertus, tai net ne taip svarbu – kuomet yra įrodymų, kad patarimai yra humoristiniai ir nauji, bet nėra įrodymų, kad juos tikrai surašė kokia nors moteris 1894 metais, tokio teksto rimtai publikuoti nereikėtų. Aišku, jokia žala nepadaryta, bet bent jau paminėti, kad teksto tikrumas nėra neabejotinas, reikėtų.
Paieškoję mūsų žiniasklaidoje rastume ir daugiau nesąmonių. Pavyzdžiui, ar girdėjote apie net dieną matomą Perseidų lietų? Klaidų daro visi, tačiau tas, kurių išvengti yra taip lengva, reikėtų išgyvendinti. Arba bent jau šių mitų taip dažnai ir energingai nebekartoti.
Kokių dar nesąmonių, akivaizdžių mitų ar iškraipytų faktų pateikimo pavyzdžių randate mūsų žiniasklaidoje? Pasidalinkite su mumis!