Visi, kas esate kur nors keliavę lėktuvu, žinote, tą garsą, kuris perspėja, jog laikas užsisegti saugos diržus. Virš keleivių galvų užsidega įspėjamasis signalas ir visi supranta, kad laikas prisisegti. Kodėl įspėjimas prisisegti saugos diržus kartais užsidega lėktuvui dar stovint ant žemės? Kaip pilotai nusprendžia, kada lėktuvui kylant keleiviai jau gali atsisegti? Kodėl skrydžių palydovai kartais vaikšto po lėktuvą net ir degant įspėjimui prisisegti?

Iš tikrųjų, procedūrų, susijusių su ženklu įspėjančiu užsisegti saugos diržus, yra daug. Pavyzdžiui, kitą kartą lipdami į lėktuvą atkreipkite dėmesį į saugos diržų įspėjimą. Dažniausiai jis jau bus įjungtas! Tai reiškia, kad laikas atsisėsti ir pasiruošti skrydžiui. Greitas keleivių atsisėdimas ir diržų prisisegimas nėra kritiškai svarbus, tačiau kiekvieno keleivio pareiga yra paisyti šių ženklų.

Prisisegti skatinantis įspėjimas nebus įjungtas, jei keleiviai laipinami tuo pat metu, kai pildomi lėktuvo degalų bakai. Priežastį galite lengvai suprasti – degalų pildymas yra saugi procedūra, bet incidentų pasitaiko, todėl diržai nėra segami, kad keleiviai galėtų greitai evakuotis. Be to, lėktuvas niekur nepajudės, kol bus pilamas kuras, todėl diržai tiesiog nėra reikalingi.

Skrydžių palydovai dažnai jau lėktuvui judant patikrina, ar visi keleiviai yra prisisegę ir pasidėję daiktus ten, kur jiems ir vieta. Tuomet palydovai informuoja pilotus, jog keleiviai ir įgula yra pasirengę skrydžiui ir patys atsisėda bei užsisega saugos diržus.

Šį ženklą žino visi – jis reiškia, kad keleiviai privalo segėti saugos diržus. (Challisrussia, Wikimedia)

Tikriausiai pastebėjote, jog šis įspėjimas yra užgesinamas lėktuvui dar kylant į didesnį aukštį. Tai dažniausiai padaroma maždaug 3 km aukštyje, jei aplink nematyti galimos turbulencijos požymių. Tačiau iš pradžių diržus gali atsisegti skrydžių palydovai – jie apie tai informuojami specialiu garsiniu signalu. Keleiviams diržus leidžiama atsisegti tik šiek tiek vėliau.

Diržas išlaiko keleivį sėdynėje, taip tiesiog saugiau. (Daniel Schwen, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Vėliau įspėjimas prisisegti diržus yra uždegamas, jei manoma, kad lėktuvas judės per turbulencijos zoną. Įspėjimas tokiais atvejais uždegamas iš anksto, kad keleiviai spėtų sugrįžti į savo vietas ir prisisegti. Pilotai turi nuspręsti, ar turbulencija yra per stipri, kad keleiviai galėtų saugiai vaikščioti po lėktuvo kabiną.

Tuo tarpu skrydžių palydovams skirtas atskiras perspėjimas – dažnai jie net ir keleiviams prisisegus vis dar vaikšto ir dirba lėktuvo salone. Taip yra ir dėl keleivių saugumo (jiems gali prireikti pagalbos), ir todėl, kad skrydžių palydovai yra gerai apmokyti ir pratę dirbti net ir purtant nestipriai turbulencijai.

Daugiau apie saugos diržų įspėjimą – šiame vaizdo įraše

Galiausiai, įspėjimas užsisegti saugos diržus įjungiamas ir tupiant. Dažniausiai tai daroma likus maždaug 15 minučių iki nusileidimo, kad visi keleiviai spėtų užimti savo vietas, o skrydžių palydovai dar galėtų viską paskutinį kartą patikrinti ir sustumdyti savo vežimėlius į jiems skirtas vietas. Nusileidus šis ženklas paliekamas tol, kol išjungiami lėktuvų varikliai. Aišku, keleiviams tai jau mažai rūpi – daug keleivių dėl visiškai neaiškių, neracionalių priežasčių diržus atsisega vos lėktuvui palietus žemę.

Daugiau straipsnių apie civilinę aviaciją:

Ar pilotavimo patirties neturintis keleivis galėtų nutupdyti didelį lėktuvą?

Kam reikalingi tie keisti ant lėktuvų sparnų galų matomi strypeliai?

Kam skirtos kilpos ant lėktuvo sparnų?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia