Visi, kas esate kur nors keliavę lėktuvu, žinote, tą garsą, kuris perspėja, jog laikas užsisegti saugos diržus. Virš keleivių galvų užsidega įspėjamasis signalas ir visi supranta, kad laikas prisisegti. Daugelis mano, kad tai – labai paprasta skrydžio dalis, tačiau iš tikrųjų taip nėra. Kodėl kartais įspėjimas prisisegti saugos diržus dega dar lėktuvui stovint ant žemės, o kartais būna užgesintas? Kaip pilotai nusprendžia, kada kilimo metu keleiviai gali atsisegti? Kodėl skrydžių palydovai vaikšto po lėktuvo kabiną, kuomet dega šis įspėjimas?

Iš tikrųjų, procedūrų, susijusių su ženklu įspėjančiu užsisegti saugos diržus, yra daugybė. Pavyzdžiui, kai kitą kartą lipsite į lėktuvą, pastebėkite, ar įspėjimas prisisegti jau dega. Dažniausiai jis jau bus įjungtas. Tai reiškia, kad reikėtų atsisėsti ir pasiruošti skrydžiui. Kol keleiviai yra vis dar laipinami, skubus diržų prisisegimas nėra kritiškai svarbus, tačiau jūsų kaip keleivio pareiga šių ženklų paisyti. Tačiau kartais šis įspėjimas nedega. Kodėl

Priklausomai nuo keleivių laipinimo laiko, ženklas liepiantis prisisegti gali būti neuždegtas, nors taip pasitaiko retai. Jei lėktuvas yra pildomas kuru ir keleiviai yra laipinami tuo pat metu, šis įspėjimas nebus įjungtas beveik niekada. Taip yra todėl, kad šį procedūra yra laikoma kiek pavojingesne (nors vis tiek yra saugi) ir keleiviams reikia sudaryti sąlygas kiek įmanoma greičiau evakuotis iš lėktuvo. Kartu aišku, kad lėktuvas niekur nepajudės, kol bus pildomas kuras ir diržai tiesiog nėra reikalingi.

Tuomet šis įspėjimas yra įjungiamas, keleiviams ši pareiga taip pat primenama saugumo instruktažo metu. Skrydžių palydovai dažnai jau lėktuvui judant patikrina, jog visi keleiviai būtų prisisegę ir daiktus turėtų pasidėję ten, kur jiems ir priklauso. Tuomet palydovai informuos pilotus, jog keleiviai ir įgula yra pasirengę skrydžiui ir patys atsisės bei užsisegs saugos diržus.

Šį ženklą žino visi – jis reiškia, kad keleiviai privalo segėti saugos diržus. (Challisrussia, Wikimedia)

Tikriausiai pastebėjote, jog šis įspėjimas yra užgesinamas lėktuvui dar kylant. Tai dažniausiai padaroma maždaug 3 km aukštyje, jei aplink nesimato galimos turbulencijos požymių. Tačiau iš pradžių diržus gali atsisegti skrydžių palydovai – jie apie tai informuojami įprastu garsiniu signalu. O tuomet diržus gali atsisegti ir keleiviai. Tai jiems leidžia pasinaudoti tualetu, patogiau įsitaisyti sėdynėse, galbūt pasiimti kokius nors daiktus iš viršuje padėto bagažo.

Diržas išlaiko keleivį sėdynėje, taip tiesiog saugiau. (Daniel Schwen, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Vėliau įspėjimas prisisegti diržus yra uždegamas, jei įtariama, kad teks skristi per turbulencijos zoną. Įspėjimas uždegamas iš anksto, nes keleiviai gali vaikščioti, todėl jiems reikia laiko sugrįžti į vietas ir prisisegti. Įdomu tai, kad orlaivis juda nuolatos, tarsi skrisdamas per lengvos turbulencijos zoną. Pilotai patys turi nuspręsti, kuomet turbulencija yra per stipri, kad keleiviai galėtų saugiai vaikščioti po lėktuvo kabiną. Tuo tarpu skrydžių palydovams reikalingas atskiras perspėjimas – jie net ir keleiviams prisisegus vis dar vaikšto ir padeda keleiviams jaustis patogiai. Taip yra ir dėl keleivių saugumo ir todėl, kad skryžių palydovai yra gerai apmokyti.

Daugiau apie saugos diržų įspėjimą – šiame vaizdo įraše

Galiausiai, įspėjimas užsisegti saugos diržus įjungiamas ir leidžiantis. Dažniausiai tai daroma likus maždaug 15 minučių iki nusileidimo, kad visi keleiviai spėtų užimti savo vietas, o skrydžių palydovai dar galėtų viską paskutinį kartą patikrinti ir sustumdyti savo vežimėlius į jiems skirtas vietas. Nusileidus šis ženklas paliekamas tol, kol išjungiami lėktuvų varikliai. Aišku, keleiviams tai jau mažai rūpi, nes kas pirmasis atsistos ant tako, tas pirmasis… Na, žinome tiek, kad keleiviai diržus atsisega vos lėktuvui palietus žemę dėl visiškai neaiškių, neracionalių priežasčių.

Daugiau straipsnių apie civilinę aviaciją:

Ar pilotavimo patirties neturintis keleivis galėtų nutupdyti didelį lėktuvą?

Kam reikalingi tie keisti ant lėktuvų sparnų galų matomi strypeliai?

Kam skirtos kilpos ant lėktuvo sparnų?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia