Kokios spalvos automobilį vairuojate? Lietuvoje populiarūs juodi, mėlyni, sidabriniai, pilki, šiek tiek mažiau – žalių ar raudonų atspalvių automobiliai. Dažnai spalva nėra pats svarbiausias faktorius renkantis naują transporto priemonę, o gal į ją reikėtų labiau atkreipti dėmesį? Tyrimai rodo, kad vienos spalvos automobiliai į autoįvykius patenka dažniau nei kiti.
Iš tiesų automobilio spalvą žmonės renkasi skirtingai. Kai kurie nori praktiškos spalvos kėbulo, kuris maskuotų dulkes ir kitą ant automobilio besikaupiantį purvą. Šiltuose kraštuose populiarūs baltos ir kitų šviesių spalvų automobiliai, nes jie saulėkaitoje taip stipriai neįkaista kaip juodi. Tuo tarpu kiti žmonės nori, kad jų automobilis būtų ryškio spalvos ir traktų dėmesį, o dar kiti mano, kad juodas automobilis yra statuso simbolis ir atrodo solidžiau. Kad ir kaip ten bebūtų, mokslininkai mano, kad automobilio spalva daro įtaką avarijos rizikai.
Ne vienas tyrimas parodė, kad juodi automobiliai į avarijas patenka dažniau. Mokslininkai išnagrinėjo 850 tūkstančių avarijų, įvykusių per 20 metų. Per šį laiką keitėsi automobilių mados ir eismo kultūra. Paaiškėjo, kad tikimybė, jog juodas automobilis pateks į autoįvykį yra 47 % didesnė. Manote, kad taip yra vien dėl to, kad juodi automobiliai yra populiaresni? Ne visai taip – Naujojoje Zelandijoje buvo vykdomas analogiškas tyrimas, kuris pateikė tą patį rezultatą, o sidabriniai automobiliai, kurie taip pat yra labai dažni, yra vieni saugiausių. Tai kodėl taip yra?
Yra du galimi šio fenomeno paaiškinimai. Visų pirma, gali būti, kad už autoįvykius atsakinga ne automobilio spalva, o vairuotojų asmenybės. Galbūt juodus automobilius renkasi prastesni vairuotojai, kurie per daug pasitiki savo įgūdžiais ar tiesiog ne visada gerai įvertina situaciją? O gal priešingai – juodą spalvą mėgsta tie vairuotojai, kurie mėgsta automobilius, todėl jie tiesiog dažniau važinėja nei tie, kurie renkasi sidabrinę.
Kitas paaiškinimas yra susijęs su matomumu. Juodus automobilius iš tiesų yra sunkiau pastebėti. Pirmasis tyrimas nurodė, kad saugiausi automobiliai kelyje yra balti ir geltoni, o Naujojoje Zelandijoje atliktas tyrimas prie jų pridėjo ir sidabrinius. Galima sakyti, kad šviesių spalvų automobilius pilkai-juodose gatvėse tiesiog lengviau pastebėti iš toliau. Tai patvirtina ir autoįvykių statistika dienos ir nakties metu. Dieną juodi automobiliai į avarijas patenka tik 12 % dažniau, o naktį šis skaičius pakyla iki 47 %.
Beje, draudimo bendrovės teigia, kad galimai egzistuoja ryšys ir tarp kėbulo spalvų ir vagysčių iš automobilių. Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas parodė, kad vagių dėmesį dažniau patraukia mėlyni ir raudoni automobiliai. Tiesa, skirtumas yra visai nedidelis.
Taip pat skaitykite:
Ar rankos laikymas ant pavarų perjungimo svirties gadina automobilio mazgus?
Ar galima automobiliu su mechanine transmisija iš vietos pajudėti antra pavara?
Kodėl būtina paisyti gamintojo nurodytų tempiamo krovinio svorio apribojimų?
Ar galima vairuojant automobilį su mechanine transmisija praleidinėti pavaras?
Galia prieš sukimo momentą – ką reiškia šie skaičiai ir į kurį reikėtų labiau atkreipti dėmesį?
Paprastai apie tai, kas yra hidrosmūgis ir kodėl nereikėtų važiuoti net per menkai apsemtas gatves
Ar stabdymas varikliu gadina jūsų automobilį ir trumpina variklio ar kitų detalių gyvenimą?