Jei bent kiek domėjotės 20 amžiaus pradžios karyba, tikrai žinote, kas yra Maxim ginklas. Tai – 1886-1959 metais aktyviai naudotas kulkosvaidis su vandeniu aušinamu vamzdžiu, matytas abiejuose Pasauliniuose karuose ir daugybėje kitų ginkluotų konfliktų. Maxim kulkosvaidis buvo sukurtas sero Hiramo Stevenso Maximo, bet būta žmonių, kurie manė, kad jis – pradingęs jų tėvas.
Šiame straipsnyje nerasite daug informacijos apie šį seną kulkosvaidį. Tai yra įdomus ginklas, kuris buvo keikiamas dėl savo nepraktiškumo (jam reikėjo 3-4 žmonių įgulos ir vandens vamzdžio aušinimui, o jis pats buvo pakankamai sunkus) ir giriamas dėl patikimumo ir gero šaudymo greičio. Dažniausiai muziejuose dabar pamatysite rusišką Maxim kulkosvaidžio versiją PM M1910 (Пулемёт Максима образца 1910 года). Įdomu tai, kad nors PM M1910 iš esmės yra labai senas ginklas, keli tokie sovietiniai kulkosvaidžiai buvo panaudoti dar visai neseniai konflikte Rytų Ukrainoje. Bet šio straipsnio tema visai kita.
Grįžkime prie Hiramo Maximo. Jis gimė 1840 metai Meino valstijoje, JAV. Būdamas dar visai jaunas paauglys jis tapo karietų gamintojo pameistriu. Vėliau dirbo instrumentų gamintoju ir braižytoju. Maximas buvo labai protingas problemų sprendėjas. Jis visą gyvenimą sirgo bronchitu, todėl sukūrė paprastą garų inhaliatorių. Vėliau jis išrado plaukų garbanojimo žnyples, laivų stabilizavimo aparatą, laikrodžių išmagnetintuvą, keletą įvairių ginklų ir mažų variklių. Aštuntajame 19 amžiaus dešimtmetyje Maximas įsivėlė į konfliktą su pačiu Thomu Edisonu – Maximas teigė, kad pirmasis išrado kaitrinę lemputę ir tą išradimą prarado tik dėl patentų painiavos.
Garsiausiu Maximo išradimu tapo jo vardu pavadintas kulkosvaidis. Dar būdamas vaikas jis patyrė šautuvo atatranką ir vėliau sugalvojo, kaip tą jėgą panaudoti ginklo užtaisymui. 19 amžiaus pabaigoje dauguma ginklų buvo užtaisomi ranka – reikėjo ką nors patraukti, pasukti ar pakreipti, kad šovinys atsidurtų lizde. Maximas manė, kad tam būtų galima panaudoti tą jėgą, kuri jį parbloškė vaikystėje ir taip jis 1884 metais sukūrė pirmąjį tikrai automatinį šaunamąjį ginklą pasaulyje – Maximo kulkosvaidį.
Maximas tuo metu jau kelis metus gyveno Jungtinėje Karalystėje ir buvo pamiršęs savo elektrines bei chemines ambicijas. Išradėjas neslėpė, kad į ginklus jis pasinėrė dėl uždarbio. Pramonininkas Edwardas Vickersas investavo į Maximo ginklo kūrimą, todėl Vickers korporacija buvo pagrindinė jo gamintoja.
Šioje vietoje peršokime prie kito ginklų kūrėjo – brito Williamo Cantelo.
Dingęs ar pakeitęs tapatybę – Williamas Cantelo
Williamas Cantelo, gimęs 1839 metais (vadinasi, labai panašaus amžiaus į Maximą), irgi kūrė automatinius ginklus, nors iš pradžių jis buvo tiesiog verslininkas. Jam priklausė didelė parduotuvė, dirbtuvės, jis valdė ir Vaito saloje buvusią Senojo Bokšto užeigą. Devintojo 19 amžiaus dešimtmečio pradžioje jis matė, kaip įvairios šalys aktyviai siekia įgyti greitašaudžius ginklus. Savo požeminėse dirbtuvėse Cantelo triūsė ilgai ir be poilsio, tačiau galiausiai šeimai paskelbė, kad sukūrė revoliuciją sukelsiantį kulkosvaidį. O tada dingo.
Vieną dieną, netrukus po savo išradimo paskelbimo, Cantelo pranyko. Jis buvo pakankamai gerai žinomas žmogus, todėl jo paieškoms buvo skiriamos rimtos pastangos. Netrukus pasigirdo įvairių gandų. Vieni teigė, kad Cantelo pabėgo su savo išradimu, kiti spėliojo, kad jis galėjo būti pagrobtas, treti pasakojo, kad kažkur buvo pervesti ir visi jo pinigai. Cantelo šeima samdė privatų detektyvą, kuris lyg ir atsekė Cantelo pėdsakus iki JAV, bet nieko konkretaus nesurado. Vyravo nuomonė, kad Cantelo yra gyvas – jis tiesiog pabėgo.
Netrukus Cantelo sūnūs atsitiktinai pastebėjo inžinieriaus Hiramo Maximo nuotrauką. Jie negalėjo patikėti savo akimis – juk tai jų tėvas! Jaunieji Cantelo teigė, kad Maximo veido bruožai, nors ir nebuvo identiški jų tėvui, buvo lengvai atpažįstami. Be to, buvo ir kitų panašumų.
Cantelo kūrė automatinį ginklą, o Maximas tokį pristatė. Be to, mechanizmo apibūdinimas Cantelo sūnums atrodė girdėtas. Jie netgi turėjo paaiškinimą, kodėl jų tėvas būtų pasirinkęs Maximo pavardę – jam patiko maksimos (trumpi moralinių, filosofinių taisyklių aprašymai) ir jis visada nešiojosi jų knygelę. Net du liudininkai teigė, kad Cantelo savo kuriamą ginklą vadino maksimos kulkosvaidžiu.
Cantelo sūnūs bandė pasikalbėti su Hiramu Maximu, bet šis nenorėjo su jais turėti nieko bendro. Kai kuriems tai buvo dar vienas įrodymas, kad garsiojo kulkosvaidžio kūrėjas yra vardą ir tapatybę pakeitęs Williamas Cantelo.
Ar Maximas tikrai buvo Cantelo?
Būtų lengva patikėti, kad Williamas Cantelo tikrai pabėgo ir susikūrė naują, turtingesnį gyvenimą. Bet kaip Maximo vaikai?
Hiramas Maximas vedė bent du kartus. 1867 metais (kai Cantelo dar nebuvo dingęs) Maximas Bostone vedė Jane Budden ir su ja susilaukė trijų vaikų. 1881 metais, prieš pat įsikurdamas Londone, jis vedė antrą kartą – šįkart savo sekretorę Sarah Haynes. Tai, atrodo, viskas aišku – Maximas negalėjo būti Cantelo? Na, abejonių visgi yra.
Atrodo, kad Maximas nevengė gyventi dvigubo gyvenimo. 1878 metais Helen Leighton padavė Maximą į teismą, teigdama, kad jis yra vedęs ir ją, ir Jane Budden. Dviejų žmonų turėjimas, žinoma, buvo ir yra nelegalus. Be to, Leighton teigė, kad jie turi dukrą Romaine. Vengdamas teismo Maximas sumokėjo Leighton tūkstantį dolerių, kad ši atsiimtų kaltinimus. Vėliau jis Leighton dukrai Romaine paliko 4000 svarų, taip lyg patvirtindamas, kad ji yra jo vaikas.
Ir tai dar ne viskas – nėra duomenų, kaip nutrūko Maximo ir pirmos oficialios jo žmonos Jane Budden santykiai. Gali būti, kad kai jis oficialiai vedė antrą kartą, jis vis dar nebuvo išsiskyręs su Budden. Taigi, nepaisant to, ar Maximas iš tikrųjų buvo Cantelo, jis gyveno labai paslaptingą gyvenimą.
Kita vertus, ar Cantelo būtų galėjęs nuolat keliauti į JAV, kad palaikytų santykius su šeimomis abiejose Atlanto pusėse? Tai yra mažai tikėtina, nes kalbame apie 19 amžių. Be to, šiuolaikiniai veidų ekspertai teigia, kad Cantelo ir Maximas nėra tas pats žmogus. Taigi, Cantelo dingimo mįslė lieka neįminta.
Tuo tarpu Hiramas Maximas po kulkosvaidžio išradimo ir pardavimo britų vyriausybei tapo labai turtingu žmogumi. Vėlesnę savo gyvenimo dalį jis skyrė aviacijai.
Beje, įdomu faktas – Hiramas Maximas taip dažnai bandė savo kulkosvaidį, kad galiausiai apkurto. Jo vyriausias sūnus (bent jau oficialiai) Hiramas Percy Maximas vėliau išrado slopintuvą, kuris leido ginklus bandyti taip stipriai nežalojant klausos organų.