Pora švelnių smūgių delnu gali pataisyti užsiožiavusį televizoriaus pultelį, sustojusią kavamalę ar užstrigusią terkšlę. Bet ar žinojote, kad tok taisymas smūgiais, kartais juokais vadinamas perkusiniu taisymu, yra gana plačiai paplitęs ir pramonėje? Kažkur pasaulyje gamykloje ar naftos platformoje sustoję įrengimai šią akimirką yra taisomi plaktukais, nes maža ką, gal padės.

Kineskopiniai televizoriai smūgiais taisyti dažnai

Perkusinis taisymas yra labai gerai pažįstamas ir profesionalams. Ar gerai žinote, ką daro skirtingų retų profesijų atstovai? Pasitikrinkite teste. O gal žinote, kodėl sunkiojoje technikoje įprastas savivarčio mechanizmas kartais keičiamas hidrauliniu stumtuvu? O gal norėtumėte sužinoti, kas išrado darbinį veleną, kuris yra labai svarbi traktoriaus detalė?

Tai daro studentai bendrabučių kambariuose, viengungiai virtuvėje ir profesionalai pramoniniuose objektuose – perkusinis taisymas yra paplitęs labiau nei žmonės norėtų pripažinti. Jokios statistikos čia nėra ir negali būti, bet daug patyrusių meistrų jums pasakys, kad kartais smūgiai iš tikrųjų pataiso pačius įvairiausius mechanizmus. Tik kaip?

Kodėl perkusinis taisymas kartais veikia?

Gedimai dažnai turi visai paprastas priežastis – laisvas varžtas, nulūžusi elektros jungtis, dulkės, oksidacija ar kažkas panašaus. Patrankymas išjudina komponentus ir taip gali priversti juos sukristi į tikrąsias vietas. Aišku, gamintojai nenori, kad jų daiktai būtų trankomi, bet kartais labiausiai patyrę meistrai to imasi ir nemato didelių problemų – tinkamai atliktas perkusinis taisymas taupo laiką.

Štai keli pavyzdžiai, kodėl perkusinis taisymas veikia:

  • Smūgis gali į vietą pastatyti išklibusį elektronikos komponentą. Lituotos jungtys kartais lūžta ir komponentai praranda kontaktą. Perkusinis taisymas gali tą kontaktą atkurti, nors ir laikinai;
  • Šokas išjudina įstrigusius mechaninius komponentus. Pavyzdžiui, terkšlė gali užstrigti dėl susikirtusių krumpliaračių dantų – smūgis juos išjudina;
  • Smūgiai išlaisvina nuolaužas ir dulkes. Kartais į mechanizmą patenka įvairių svetimkūnių, nepritvirtintų to paties daikto dalių ar dulkių, kuriuos reikia išlaisvinti. Tai gali būti, pavyzdžiui, į kompiuterio ventiliatorių patekęs laidas;
  • Patrankius kokį nors daiktą, jo vidiniai komponentai sujuda, pasitrina vienas su kitu ir taip nusikrato oksidacijos ar nešvarumų. Sukratyta išimama baterija gali nuvalyti elektrodus ir atkurti patikimesnį kontaktą, kurio labai reikia, kai baterija yra silpna;
  • Trankymas padeda mechanizmui išjudinti senus, šaltus ar užterštus tepalus.

Ir tai – tik keli pavyzdžiai. Išklibę kontaktai, susikirtusios judančios dalys, nešvarumai ir oksidacija dažniausiai yra pagrindiniai dalykai, kuriais pasirūpina perkusinis taisymas.

Senieji Šileliai

Žinoma, perkusinis taisymas gali ir pakenkti. Klibančios detalės gali nulūžti, užstrigę mechanizmai gali dar labiau įsispręsti, o ir trankomą detalę galima tiesiog sulaužyti. Bet gali ir labai padėti. Astronautai Apollo 12 misijoje taip sutaisė kamerą. Daug ankstyvųjų kompiuterių buvo taip taisomi, įskaitant profesionalias sistemas. Na, o senieji kineskopiniai televizoriai per savo tarnavimo dešimtmečius sugerdavo labai daug smūgių.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia