Užsakovai laukia Tesla Semi elektrovilkikų, kurie į gatves turėtų išriedėti jau kitais metais. Jei viskas bus taip, kaip svajoja kompanijos vadovas Elonas Muskas, logistika pasikeis visame pasaulyje. Tuo nesunku patikėti, nes elektrinius sunkvežimius ruošia ne tik Tesla, bet ir tokie gigantai kaip Daimler, Renault, Volvo, Cummins ir kiti. Bet kodėl krovininio transporto dar niekada negaminusi Tesla negamina elektrinio autobuso? Negi Musko nedomina greiti, našūs ir ekologiški elektriniai autobusai?

Iš tiesų yra daug priežasčių, kodėl autobusas su Tesla Semi savybėmis yra logiškas. Didelis kėbulas leistų įrengti daugiau baterijų arba plačiau paskleisti esamas. Tai pagerintų aušinimą ir sukurtų autobusą su itin žemu svorio centru. Tesla Semi vienu su įkrovimu galės nuvažiuoti apie 900 km – elektriniam autobusui tai būtų daugiau nei pakankamai. Greitis, patogi tyla ir ekologiškas keliavimas tikrai sudomintų ir žmones. Tai kodėl Tesla apie tai negalvoja?

Nereikėtų sakyti, kad Tesla apie tai niekada nėra pagalvojusi. Dar 2016 metais, kai dar nebuvo pasirodęs ir Tesla Semi vilkikas, Elonas Muskas prasitarė, kad Tesla gamins ne tik elektrinius sunkvežimius, bet ir autobusus. Tuomet Muskas autobusui skyrė šiek tiek daugiau dėmesio nei vilkikui. Jis teigė, kad Tesla autobusas bus šiek tiek trumpesnis nei įprasti, tačiau jame tilps daugiau žmonių. Kaip? Bus atsisakyta plataus tako autobuso viduryje. Tikėtina, kad vietoje to sėdynių eilės būtų išdėstytos išilgai autobuso ir keleiviai žiūrėtų pro šoninius langus. Muskas taip pat teigė, kad autobuse būtų vietos neįgaliųjų ir kūdikių vežimėliams. Labai sunku įsivaizduoti, kaip būtų išdėstytas tokio autobuso vidus, nes nuo to laiko ši idėja toliau ir nepasistūmėjo.

Varantieji Tesla Semi komponentai galėtų būti panaudoti autobusui (Tesla nuotrauka)

Tai buvo dar 2016 metai. Pernai Muskas pristatė vilkiką Semi. Šiuo metu jis yra bandomas, bet panašu, kad dinaminės savybės bus įspūdingos. Pilnai pakrautas sunkvežimis iki 96 km/h įsibėgės per 20 sekundžių. Muskas teigia, kad vienu įkrovimu Semi įveiks ir didesnį nei 960 km atstumą. Autobusas būtų lengvesnis ir, tikėtina, aptakesnis, tačiau niekas iš vilkikų autobusų negamina (beveik niekas). Autobuso bazė yra visiškai kitokia nei vilkiko, jam reikalinga geresnė važiuoklės sistema, patogumo įranga. Iš esmės autobusui tiktų tik Semi varikliai ir baterijos. Tikriausiai būtų panaudoti ir kai kurie dizaino elementai, galbūt net vairuotojas sėdėtų viduryje, tačiau autobusą tektų kurti nuo nulio. Tai kodėl to nesiimama? Pasirodo, yra net keturios priežastys.

Kodėl Tesla nekuria autobuso?

Laukiama autonominių technologijų patobulėjimo. Dar tais 2016 metais Muskas teigė, kad autobusas privalės būti pilnai autonominis. Žmonės galės autobusus išsikviesti mobiliosiomis programėlėmis arba paspaudę mygtuką stotelėje. Autobusai privalės tikslą pasiekti greičiau nei dabartiniai. Tai kartu reiškė, kad Muskas pirmiausia galvoja apie miesto autobusą, nors lengva įsivaizduoti, kaip jis kursuotų ir tarp miestų. Taigi, laukiama, kol autonominės technologijos įrodys savo patikimumą ir bus įteisintos.

Integracija su Boring tuneliais. Boring Company yra dar viena Musko kompanija, kurianti trimates viešojo transporto sistemas. Po miestais bus įrengtos naujos transporto arterijos, kuriomis važinės specialūs vežimėliai automobiliams. Į numatytą vietą atvykęs automobilis bus nuleistas ant vežimėlio ir tuneliu labai greitai pasieks norimą stotelę, taip apeidamas transporto spūstis, keliaudamas po pastatais, parkais ir taip toliau. Gali būti, kad dėl to Muskas ir nori, kad jo autobusas būtų trumpesnis – Boring kompanija jau buvo skelbusi, kad tuneliais keliaus ir viešasis transportas. Kol tai tik koncepcija autobusai nėra kuriami.

Konkurencija. Itin pažangių elektrovilkikų gatvėse dar nėra, o štai elektrinių autobusų – pilna. Juos gamina Volvo, labai gerai sekasi kinų kompanijai BYD, ką pasiūlyti turi ir kiti gamintojai. Aišku, visi elektriniai autobusai yra skirti miestams, tačiau šios kompanijos jau turi patirties ir Teslai būtų sunku įsilieti į rinką, nes nebūtų to nuostabos faktoriaus.

Problemos trūkumas. Tesla visada stengiasi išspręsti problemas, susijusias su transporto našumu, saugumu ir ekologija. Tačiau autobusai didelių bėdų nesudaro, net jei yra varomi dyzelinu. Absoliuti dauguma žmonių naudojasi asmeniniu transportu, kuris, nes yra populiaresnis, ir teršia labiau. Be to, šalia dyzelinių autobusų yra ir tramvajai, troleibusai, gamtinėmis dujomis varomi autobusai ir kitos alternatyvos, o tarp miestų važinėja elektriniai traukiniai. Taigi, Tesla elektrinis autobusas neturėtų kur sukelti revoliucijos, todėl Musko tiesiog taip nejaudina kaip Semi.

Bet ką gali žinoti. Jei ne artimiausiu metu, galbūt kada nors Tesla autobusą pamatysime ir jis turės kuo nustebinti. Tačiau artimiausiuose Tesla planuose – Semi vilkikas, Roadster superautomobilis, Model Y kompaktiškas krosoveris ir pikapas. Todėl bent metus ar du žinių apie autobusą, tikėtina, nebus.

Taip pat skaitykite:

10 įdomių faktų apie autobusus;

Semi turės Pašėlusio Makso režimą, bet kam jis skirtas?

Tesla semi vienu įkrovimu nuvažiuos dar toliau nei planuota iš pradžių;

Tesla Semi lanko savo pirkėjus;

Pirmasis tikras darbinis Tesla Semi reisas;

Ar Tesla Semi yra per brangus?

Kuo Tesla vilkiko dizainas neįtiko patyrusiems vairuotojams?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia