Žemas profilis tankui yra labai svarbus. Į mažesnį taikinį sunkiau pataikyti, o kartu žemesnėms mašinoms lengviau  ir pasislėpti. Sovietinis Objekt 775, pagamintas 1964 metais, yra labai žemas tankas, nes jo bokštelis yra neįprastai plokščias. Tačiau kiek keista išvaizda net nėra įdomiausia šio tako detalė.

Objekt 775 – eksperimentinis sovietų tankas, sukurtas 1964 metais. (Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Sovietų sąjunga, kaip ir kitos didžiosios valstybės, ne kartą eksperimentavo su naujomis tankų technologijomis. Apie kelis tokius eksperimentus jau esame rašę – keturis vikšrus turintis Objektas 279 buvo sukurtas išgyventi net branduolinį sprogimą, o ant oro pagalvių pakilusių tankų projektai apskritai buvo labai ambicinga idėja. Kaip ir lazerinis tankas 1K17, sovietų bandytas paskutiniame 20 amžiaus dešimtmetyje. Lyginant su šiais projektais, Objektas 775 (Objekt 775 – Объект 775) buvo kiek paprastesnis, bet ir gerokai realistiškesnis bandymas sukurti tanką ateities konfliktams.

Objekto 775 kūrimas prasidėjo 1962 metais ir truko dvejus metus. Didžiausia inovacija – raketinis ginklas labai žemo profilio bokštelyje. Tai yra, vietoje įprastais sviediniais šaudančio pabūklo, Objektas 775 turėjo graižtvinį raketos paleidimo įrenginį D-126. Raketos jam buvo kuriamos paraleliai. Vienu metu vystyti net du potencialūs ginklo kandidatai – Astra (Астра) ir Rubinas (Рубин) -, tačiau galiausiai buvo pasirinktas pastarasis.

Objektas 775 turėjo 125 mm graižtvinį raketinį ginklą. (Alf van Beem, Wikimedia)

Raketomis ginkluotų tankų idėja nebuvo nauja – net ir Sovietų sąjungoje ji buvo bandyta ir prieš tai. Raketos gali skristi greičiau nei įprasti sviediniai, o jų veikimo nuotolis yra nepalyginamai didesnis. Daug šiuolaikinių tankų raketas naudoja kaip papildomus ginklus, tačiau tikrieji raketiniai tankai, kaip Objektas 775, net neturėjo įprastų pabūklų. Vakarų Vokietijos Jaguar 2 greičiausiai buvo labiausiai pavykusi tokio tipo mašina.

Objektas 775, užbaigtas 1964 metais, negalėjo šaudyti įprastais sviediniais (jis net neturi to tankams įprasto sustorėjimo ant pabūklo vamzdžio). Itin žemame bokštelyje (kurio kai kurie kiti raketiniai tankai apskritai neturėjo) yra 125 mm raketų paleidimo įrenginys D-126, galintis leisti valdomas raketas Rubin ir nevaldomas raketas Bur (Бур). Rubin galėjo nulėkti net 4 kilometrus ir pramušti 500 mm storio šarvus (bet ne abu vienu metu). Kiek paprastesnė nevaldoma Bur galėjo nulėkti net 9 kilometrus. Objektas 775 per minutę galėjo paleisti 8-10 Bur arba 4-5 Rubin raketas. Papildomas šio tanko ginklas yra 7,62 mm kulkosvaidis.

Gale buvo modifikuotas T-64 tanko dyzelinis variklis. (Vitaly V. Kuzmin, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Objektas 775 turi automatinį raketų užtaisymo mechanizmą. Techniškai tas D-126 ginklas buvo žymiai kompaktiškesnis už įprastus pabūklus – tai ir leido sukurti tokį žemą bokštelį. Jame plastiku nuo radiacijos apsaugotoje kabinoje dirbo tik vairuotojas-mechanikas ir artileristas – daugiau įgulos narių Objektui 775 nereikėjo.

Įgula bokštelyje buvo įkurdinta dėl to, kad tai buvo aukščiausia tanko vieta – kitur žmonės tiesiog nebūtų tilpę. 6,12 metrų ilgio Objektas 775 buvo vos 1,74 metrų aukščio. Palyginimui, T-64 aukštis siekė 2,17 metrus.

Neįprastai žemas profilis pavertė Objektą 775 sunkiai pastebimu. (Alf van Beem, Wikimedia)

Objektas 775 sveria 36 tonas. Maksimalus šio tanko šarvų storis siekia 120 mm. Mašinos gale yra didelis dyzelinis variklis iš T-64, leidęs Objektui 775 pasiekti 70 km/val. greitį. Šis tankas naudojo reguliuojamą hidropneumatinę važiuoklę ir galėjo kilstelėti savo korpusą, kad įveiktų sudėtingesnes kliūtis.

Bandymai parodė, kad Objektas 775 yra manevringas ir stebėtinai pravažus. Žemas jo profilis padėjo slėptis nuo priešų, tačiau įgulai buvo sunku matyti, kur važiuoja. Be to, Rubin raketos ir jų valdymo įrenginys tanke užėmė labai daug vietos.

Dabar Objektas 775 yra Kubinkos tankų muziejuje.(Alan Wilson, Wikimedia (CC BY-SA 2.0)

1968 metais buvo pagamintas Objektas 775T, turintis porą turbininių variklių, bet ši idėja irgi buvo greitai atmesta. Objekto 775 pagrindu buvo sukurtas ir Objektas 780, turintis jau trijų žmonių įgulą ir galintis šaudyti tiek įprastais artilerijos sviediniais, tiek raketomis. Šis tankas buvo tiesiog per daug sudėtingas, kad jį būtų galima paleisti į gamybą.

Jums patinka tokie straipsniai? Nodum.lt jų turi daugiau nei tūkstantį! Visi jie parašyti lengva, visiems suprantama kalba. Apie techniką nebūtina rašyti taip, kad suprastų tik inžinieriai. Kadangi pirkti popierinių žurnalų jau nebereikia, o Nodum.lt turinys yra nemokamas, kviečiame prisijungti prie svetainės rėmėjų Contribee.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia