Garsusis Titanikas nuskendo po susidūrimo su ledkalniu dar 1912 metais. Tai buvo didžiulė katastrofa, nusinešusi daugiau nei 1500 gyvybių. Titaniko liekanos 3,7 km gylyje aptiktos tik 1985 metais ir niekada taip ir nebuvo iškeltos. Šio didingo laivo atminimą saugo filmai, knygos ir parodos, o saugumo taisyklės atsiradusios po Titaniko tragedijos iki šiol yra labai svarbios. Tačiau vis norisi pagalvoti – ar Titanikas iki šiol plaukiotų kaip istorinis laivas jei nebūtų nuskendęs? O gal stovėtų kur nors muziejuje?
Titanikas buvo užsakytas dar 1908 metais, į vandenį nuleistas 1911-asiais, o jau 1912 išplaukė į pirmą ir paskutinę savo kelionę. Tai buvo įspūdingas 269 metrų ilgio laivas, kuriame tilpo 2435 keleiviai ir 892 įgulos nariai. Vandenynų laineris atrodė išties įspūdingai – gražus, aukštas 9 denių laivas iš karto buvo pakrikštytas nenuskandinamu. Tačiau jau pirmoji kelionė tapo lemtinga, kai balandžio 14 dieną Titanikas šiaurės Atlante rėžėsi į ledkalnį.
Žinoma, labiausiai Titaniko tragediją šiais laikais išpopuliarino vienas garsiausių visų laikų filmas Titanikas, pasirodęs 1997 metais. Tačiau šis garlaivis visada buvo gerai žinomas. Titaniko nuolaužų buvo ne kartą aktyviai ieškoma, kurti dokumentiniai filmai, rašytos knygos, prisigalvota visokių sąmokslo teorijų. Juk buvo įmanoma išvengti susidūrimo su ledkalniu, jei tik įgula būtų geriau pasiruošusi. O gal reikėjo geresnių sprendimų. Gal Titanikas plaukiotų ir šiandien, jei ne klaidų virtinė, nuvedusi prie tos didžiulės katastrofos?
Atsakymas paprastas – ne, Titanikas šiandien tikrai neplaukiotų ir tikriausiai nebūtų paverstas muziejumi. Tais laikais būta daug garsių laivų, kurie atitarnavo savo laiką ir buvo nurašyti. Garlaivių technologijos jau tuomet nebuvo naujos – daugybė didelių garlaivių buvo nurašyti ketvirtajame dešimtmetyje. Tikriausiai panašus likimas būtų užklupęs ir Titaniką, kuris būtų supjaustytas kaip metalo laužas.
Didysis Titanikas yra visai mažas palyginti su šiuolaikiniais kruiziniais laivais. Šiuo metu didžiausias kruizinis laivas pasaulyje yra Symphony of the Seas – 362 metrų ilgio Oasis klasės laivas, kuriame telpa 6 680 keleivių ir 2 200 įgulos narių. Kaip minėta, Titaniko ilgis siekė 269 metrus, o vietos pakako 2435 keleiviams. Šalia to pridėkime ir faktą, kad Titanikas turėjo 20 gelbėjimosi valčių, kurių pakako 1178 žmonėms ir darosi aišku, kad šiais laikais jis plaukiojęs tikrai nebūtų.
Tai net nėra spėlionės, nes Titanikas turėjo brolį Olympic. Šis laivas buvo labai panašus į Titaniką ir pasižymėjo tais pačiais išmatavimais. Į vandenį Olympic nuleistas 1908 metais, o jau 1911 metais jis išplaukė į pirmą kelionę. 1935 metais Olympic buvo nurašytas ir supjaustytas į metalo laužą, nepaisant savo panašumo su tuomet vis dar gerai žinomu Titaniku.
Nereikėtų manyti, kad Titanikas būtų atsidūręs muziejuje. Jis išgarsėjo dėl savo avarijos – būtent dėl to jį žinote šiandien. Jei nebūtų sudužęs, apie jį žinotumėte tiek pat, kiek apie Olympic. Ir abiejų šių laivų lauktų toks pat likimas. Tai šiek tiek ironiška – vandenyno dugne dabar guli beveik suirusios Titaniko liekanos, kurios yra vis tiek daugiau nei iš laivo būtų likę jei jis nebūtų nuskendęs.
Taip pat skaitykite:
10 įdomių faktų apie kruizinius laivus;
10 įdomių faktų apie vandens motociklus;
10 įdomių faktų apie povandeninius laivus;
Antrojo pasaulinio karo metu kurti lediniai lėktuvnešiai.