Pasaulyje yra daug technikos, kurios Lietuvoje nematome. Ši mašina nėra išimtis. Bet ar vien pažvelgę į šią nuotrauką galite pasakyti, kam skirta ši technika?

Tai – dar viena NODUM mįslė technikos mėgėjams – tokias publikuojame pakankamai dažnai. Šiuose straipsniuose ne tik atskleidžiame, kam skirta mums galbūt neįprasta technika, bet ir pakalbame apie kai kurias technines šių mašinų savybes bei darbą.

Taisyklės labai paprastos – pažvelkite į nuotrauką ir pasakykite, kam skirta ši mašina. Atsakymą ir daugiau faktų apie šį daiktą rasite po nuotrauka. Taigi, kas tai?

Kam skirta ši mašina? (Gamintojo nuotrauka)

Turbūt lengvai supratote, kad tai – žemės ūkio technika. Tai išduoda kombainams būdingi komponentai. Ir taip, tai – ryžių kombainas.

Ryžis – tai miglinių šeimos augalas, kurio sėklos yra valgomos. Ryžiai įprastai auga ypatingai drėgname dirvožemyje – jie praktiškai sodinami tiesiai į vandenį. Daugiausiai ryžių užaugina Kinija, Indija, Indonezija ir kitos Pietų ir Pietryčių Azijos šalys. Ryžių plantacijos reikalauja daug rankų darbo, tačiau vis dažniau pasitelkiama ir technika. Specialiai tam pritaikomi traktoriai, o įvairūs žemės ūkio technikos gamintojai siūlo ir tokius ryžių kombainus.

Mažas dviejų eilių ryžių kombainas. (katorisi, Wikimedia(CC BY 3.0)

Ryžių sėklos renkamos, kai jų drėgmės lygis pasiekia apie 25 %. Jei derlius imamas rankomis arba mažais, pakankamai primityviais kombainais, tai kūlimas atliekamas vėliau. Tuo tarpu moderni technika gali ir surinkti derlių, ir atskirti ryžius nuo likusios augalo dalies. Vėliau ryžiai kuo skubiau džiovani, kad nesupelytų, ir vežami perdirbimui – jei gali būti malami į miltus ar tiesiog paliekami maistui.

Didelė dalis ryžių augintojų yra smulkūs ir vidutiniai ūkininkai, todėl ir ryžių kombainai įprastai yra maži – dauguma jų yra maždaug sodo traktoriuko dydžio. Tai palengvina darbą mažuose laukuose. Ryžių kombainas privalo būti pakankamai mažas ir todėl, kad būtų lengvas, nes jie dirba drėgnuose laukuose. Dėl tos pačios priežasties visi ryžių kombainai turi plačius vikšrus, kurie sumažina slėgį į gruntą. Tiesa, JAV ryžių laukuose dirba įprasti kombainai.

Kombainas ima ryžių derlių Kalifornijoje. (Gary Kramer, Wikimedia)

Kai kurie naujesni ryžių kombainai yra stebėtinai technologiškai pažangūs. Pažvelkime į Mitsubishi V598 (V698), kurį ir matėte pirmoje straipsnio nuotraukoje.

V598 ir V698 skiriasi tik pločiu – pirmasis apima 5 ryžių eiles, antrasis – 6. Šio kombaino ilgis – 4,86, plotis – nuo 2,14 iki 2,23 metrų, svoris – 4,2-4,45 tonos. Pirkėjas gali rinktis iš kelių skirtingo rašto 50-60 centimetrų pločio vikšrų. V598/698 turi amortizuojančią važiuoklę ir, jei yra poreikis, gali pasikelti šiek tiek aukščiau.

Platūs vikšrai padeda sumažinti slėgį į gruntą. (Mitsubishi nuotrauka)

Šio kombaino širdis – 3,8 litrų dyzelinis variklis, išvystantis 72,4 kW galią. Dirbdamas V598/698 gali pasiekti 7 km/val. greitį (nors įprastai laukais važiuoja lėčiau), o keliaudamas – 11,5 km/val. V598/698 neturi įprasto vairo – jis yra valdomas vairalazde. Šis kombainas naudoja hidrostatinę transmisiją ir yra labai manevringas.

Reportažas apie Mitsubishi V598/698 ir kombainas darbe (japonų kalba).

Mitsubishi V598/698 ne tik surenka derlių, bet ir jį iškulia. Priekyje yra 5-6 eilių pjautuvas. Nupjauti ryžiai tuomet keliauja į kultuvą, o šiaudai yra paliekami ant lauko – vėliau juos surenka žmonės arba traktoriai. Iškulti ryžiai yra surenkami į 2000 litrų talpą, kuri gali būti ištuštinta per vos 90 sekundžių.

V598/698 kūlimo mechanizmo komponentai. (Mitsubishi nuotrauka)

Pirkėjai gali pasirinkti tarp kelių skirtingų kabinos konfigūracijų. Tiesą sakant, nemaža dalis jų kabinos nesirenka apskritai – tuomet operatorius sėdi lauke, gryname ore. V598/698 turi minkštą reguliuojamą sėdynę, oro kondicionavimo sistemą (jei yra kabina) ir net stereo įrangą muzikos klausymuisi.

Ryžių kombaino kabina. Čia nėra jokio vairo. (Mitsubishi nuotrauka)

Ryžių kombainai sparčiai tobulėja ir populiarėja. Didesnėse plantacijose jie padeda sumažinti derliaus nuėmimo kaštus. Tikėtina, kad ateityje jie įgys daugiau išmaniųjų technologijų, įskaitant GPS autopilotą.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia