Jei paklausinėtumėte gatvėje, kuris automobilis yra pats negražiausias, dauguma žmonių atsakytų, kad Fiat Multipla. Šešiavietis vienatūris buvo gaminamas nuo 1998 iki 2010 (Kinijoje iki 2013) metų. Automobilis ne visada buvo toks baisus – po ne vieno apdovanojimo už siaubingą dizainą Fiat automobilį pagražino 2004 metais. Tiesa, jei manote, kad Multipla dizaineris buvo atleistas, klystate – jis iki šiol Fiat kompanijoje užima aukštas pareigas. Ir tikrai ne be reikalo.

Roberto Giolito – štai automobilių dizaino didvyrio vardas. Nors galima juoktis dėl šio žmogaus grožio supratimo ir skonio apskritai, jis dabar yra vienas iš didžiulės kompanijos dizaino vadovų. Aišku, šis paaukštinimas atėjo tikrai ne dėl Multiplos.

Giolito gimė 1962 metais Ankonoje, Italijoje. Jis visada buvo gabus techniniams mokslams, bet labai domėjosi dizainu. 1985 metais jis baigė Aukštąjį meno industrijų institutą Romoje ir kurį laiką baldų dizaineriu, komunikacijos specialistu ir grafikos kūrėju. 1989 metai tapo lemtingais jaunojo Giolito karjeroje, nes tuomet jis pamatė skelbimą, kad Fiat ieško jaunų inžinierių. Nedelsdamas jis atsiliepė į skelbimą ir įsidarbino vienoje garsiausių automobilių kompanijų pasaulyje.

Fiat Ecobasic (2000) – vienas iš Giolito sukurtū koncepcinių automobilių. (Pava, Wikimedia(CC BY-SA 3.0 it)

Fiat kompanijoje Giolito sukūrė ne vieną įstabią dizaino koncepciją. Jo kolekcijoje – Maserati ir Fiat automobilių, elektromobilių, New Holand taktoriaus eskizai. Juose atsispindėjo unikalus formos matymas, gebėjimas funkciją įpinti į iki tol nematytą dizaino stilių. Aišku, šie kūriniai nebuvo tai, ką Fiat norėjo matyti keliuose, tačiau 1996 metais išaušo šlovės valanda – Giolito sukūrė Multipla koncepcinį modelį.

Fiat Multipla naudojo Bravo platformą, tačiau buvo trumpesnė ir platesnė. Pagrindinė dizaino mintis buvo funkcionalumas, todėl viduje turėjo patogiai įsitaisyti 6 žmonės. Tai buvo labai praktiškas automobilis, todėl Fiat ir nusprendė jį gaminti. 1998 metais jau buvo pristatyta masinei gamybai paruošta versija.

Fiat Multipla iki šiol yra laikoma baisiausiu pasaulio automobiliu. (Mick, Wikimedia(CC BY 2.0)

Akivaizdu, kad Multipla dizainas yra, sakykim, unikalus. Labiausiai žmonėms į akis krito vertikalus paviršius po priekiniu automobilio stiklu. Čia buvo pora lempų ir Fiat logotipas. Tai ir labai dideli automobilio langai kūrė įspūdį lyg du skirtingi automobiliai būtų kažkaip sujungti į vieną. Net ir smulkios detalės neatrodė gerai. Pagrindiniai priekiniai žibintai buvo įleisti į bamperį ir kapotą bei buvo neįprastai maži. Posūkių žibintai buvo atskiri ir labai dideli, sumontuoti sparno priekyje. Toliau sparne buvo ir įprasti šoniniai posūkių žibintai – taigi, po du posūkių signalus kiekviename sparne.

Simonas Cowellas yra pasakęs, kad Fiat Multipla atrodo tarsi sirgtų kokia nors liga. (Andrew Bone, Wikimedia(CC BY 2.0)

Gale situacija atrodė ne ką geriau – galiniai žibintai pasižymėjo keista forma ir atrodė tarytum užklijuoti. Multipla nebuvo gražus automobilis. Tie, kurie jį įsigijo, iš esmės į išvaizdą nekreipė dėmesio – kai kuriems tiesiog reikėjo to erdvaus salono. 2000 metais Fiat Multipla laimėjo Top Gear laidos metų automobilio apdovanojimą. Tiesą, tuose apdovanojimuose Multipla buvo minima dukart – laimėjo ir baisiausio automobilio titulą. Top Gear žurnalas Fiat Multipla paskelbė metų šeimos automobiliu 2001, 2002, 2003 ir 2004 metais. Vėlgi, dėl praktiškumo.

2004 metais Fiat Multipla buvo atnaujinta ir neteko kontroversiško dizaino bruožų. (Tennen-Gas, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Pardavimai sekėsi ne taip gerai, kaip manyta, nepadėjo ir kūrybiškos reklamos. 2004 metais Fiat Multipla buvo atnaujinta iš esmės atsisakant to neįprasto dizaino. O Roberto Giolito liko kompanijoje ir vėliau ėmė vadovauti ir kitoms dizainerių komandoms. Aišku, Multipla jam šlovės neatnešė, tačiau 2004 metais pasirodęs Trepiùno koncepcinis automobilis tapo tikra Fiat ir Giolito pergale.

Tai – moderni senojo Fiat 500 interpretacija. Trepiùno atsirado iš reikalo. Italai labai mėgsta mažus automobilius, nes senomis ir labai siauromis miestų gatvėmis sunku važinėti didesnėmis mašinomis. Todėl Italijos vairuotojai nejuokais pamėgo Smart ForTwo. Fiat nusprendė stoti į rimtą konkurencinę kovą ir aplenkti Smark automobilį ir stiliumi, ir praktiškumu. O kai kalbama apie funkcionalumą, Giolito yra dizaineris, į kurį reikia kreiptis.

Fiat Trepiùno – mielas ir modernus Giolito kūrinys, vėliau tapęs Fiat 500 dizaino pagrindu. (Shkermaker, Wikimedia)

Trepiùno buvo labai gražus automobilis, kuris turėjo 3+1 sėdynių konfigūraciją – automobilyje galėjo važiuoti trys suaugę žmonės ir vienas vaikas. Visgi, žmones pavergė Trepiùno išvaizda – ji labai priminė senojo Fiat 500 dizainą, tačiau atrodė moderniai ir mielai. Trepiùno  tapo atgimusio Fiat 500 pagrindu. Šis automobilis nė kiek neprimena ankstesnio Giolito braižo ir tam buvo kelios priežastys.

Visų pirma, Giolito pirmą kartą tiesiogiai rėmėsi istoriniu modeliu, kuris tapo tarsi rėmais automobilio dizainui.  Antra, prie Fiat 500 dizaino prisidėjo daugiau žmonių. Tiesą sakant, minimi du pagrindiniai dizaineriai – Roberto Giolito ir Frank Stephenson, tačiau jų buvo kur kas daugiau. Fiat 500, gaminamas nuo 2007 metų, buvo toks populiarus, kad greitai virto visa modelių gama – gatvėmis važinėja ir kabrioletas, ir 500L, ir 500X. Automobiliai apdovanoti už savo dizainą ir yra puikūs konkurentai MINI ir Smart modeliams.

Policijos automobilis Florencijoje. (Mattes, Wikimedia)

Kurį laiką Giolito dirbo tam tikru Fiat 500 ambasadoriumi. Jis vadovauja automobilių dizainerių komandoms, tačiau visada bus žinomas kaip vienas iš Fiat 500 kūrėjų ir paties baisiausio visų laikų automobilio tėvas.

Taip pat skaitykite:

Itališka automobilių pasaulio varlė;

Zagato Zele – itališkas, negražus ir varomas elektra;

Triratis mažylis Brütsch Mopetta;

Gatvių užtrauktukas Zoe Zipper.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia