Įdomūs istoriniai įvykiai yra nepamirštami, net jei savo mastais nebuvo tokie reikšmingi. Jei kurioje nors autobuso avarijoje žuvo keliolika žmonių, po kelių dešimtmečių (greičiausiai anksčiau) niekas šio įvykio neprisimins. Tuo tarpu apie alaus potvynį Londone kalbame ir po daugiau nei 200 metų. Kas įvyko, kad tą nelaimingą 1814 metų spalio 17 dieną dėl alaus bangos žuvo aštuoni žmonės?

Apie šį įvykį visų pirma parašėme savo Facebook puslapyje. Tai – venas iš įdomių faktų, kuriuos skelbiame kasdien. Vėliau juos susumuojame bendrame straipsnyje (čia – naujausia tokio straipsnio versija), tačiau Londono alaus potvynis yra toks išskirtinis ir keistas, kad apie jį verta pakalbėti atskirame straipsnyje.

Meux and Company alaus darykla Londone tuo metu veikė jau daugiau nei pusę amžiaus. Tai buvo didžiausias porterio gamintojas šalyje. Ši alaus darykla stovėjo tarp vargingų žmonių namų, nemažai žmonių aplink gyveno rūsiuose, kas tik dar labiau pablogino šio nelaimingo atsitikimo aplinkybes. Viskas prasidėjo, kuomet staiga trūko vieno rezervuaro siena. Išsiliejo 610 tūkstančių litrų alaus. Ši banga sukėlė domino efektą ir vienas po kito krito ir kiti alaus daryklos rezervuarai.

Per kelias sekundes į gatvę paplūdo 1,47 milijonų litrų alaus. Ši banga buvo tokia stipri, kad be vargo nušlavė du namus. Nugriovė ir vietinio pabo sieną. Jos griuvėsiuose žuvo darbuotoja Eleanora Cooper. Avarija per kelias sekundes aplinkines gatves pavertė alaus upe. Ji užliejo ir keletą namų. Jauna moteris su kaimynu ir dukterimi gėrė arbatą, kai atslinkusi alaus banga sužeidė motiną, pražudė jos dukrą ir kaimyną. Ji taip pat užliejo kambarį su dar keliais žmonėmis, penki iš jų paskendo.

Londono alaus potvynio centru tapusi alaus darykla. (Wilkinson, Wikimedia)

Siaubingas įvykis buvo plačiai nušviestas visoje šalyje. Alaus darykla susitvarkė gana greitai ir toliau buvo viena iš didžiausių porterio gamintojų šalyje. Tiesa, iš pradžių buvo sunku, nes nuostoliai buvo nemaži. Alaus darykla jau buvo sumokėjusi mokesčius už šį prarastą alų, tačiau juos pavyko susigrąžinti. Vietiniai iškuopė gatves, atstatė namus, suremontavo pubą. Tačiau visiems buvo aišku, kad už nuostolius turi būti atlyginta.

Netrukus alaus darykla buvo paduota į teismą, siekiant, kad ji atlygintų padarytus nuostolius. Buvo teigiama, kad geri rezervuarai nesproginėja ir neplyšta, alaus darykla nesilaikė saugumo reikalavimų ir per neatsargumą pražudė 8 žmones. Dviem potvynio aukoms buvo vos po trejus metus, dar vienai – ketveri.

Gatves užliejus beveik pusantro milijono alaus litrų, žuvo aštuoni žmonės. (Michael Stern, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Savaime aišku, kad  Meux and Company buvo paduota į teismą. Tačiau šis priėmė kiek netikėtą sprendimą – įvykį pripažino nelaimingu atsitikimu, dėl kurio niekas nekaltas. Nukentėjusiesiems ir aukų artimiesiems nebuvo atlyginta. Nieko keisto, kad vėliau prasidėjo kalbos, kad teismas buvo papirktas – kaip kitaip alaus darykla galėjo būti pripažinta nekalta?

1922 metais ši alaus darykla buvo nugriauta. Ilgametė porterio gamybos tradicija toje vietoje išnyko po daugiau nei pusantro amžiaus. Netoliese buvusios alaus daryklos vietos įsikūręs Holborn Whippet pubas mini potvynio datą, ji apibraukta ne vienos aludės kalendoriuje. Dabar, kad ir kaip keistai tai skambėtų, ši tragedija atsimenama kaip keistas ar net juokingas įvykis, nors per jį ir žuvo net aštuoni žmonės.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia