Balisongas – tai susilankstantis kišeninis peilis su dviejų dalių rankena. Į šį šaltąjį ginklą šiais laikais žiūrima kreivai. Nemažai žmonių nori turėti balisongus savigynai ar tiesiog kolekcijai namuose, tačiau daug šalių tokius ginklus yra uždraudusios. Visgi, vienas žmogus pasigamino tokį balisongą, kurio niekas negalėtų pavadinti nelegaliu ir jis atrodo neįtikėtinai.

Jau esame jums pasakoję apie  Johno Heiszo YouTube kanalą. Anąkart dalijomės jo pagamintais šurikenais-suktukais, kurie ir atrodo įdomiai, ir veikia kaip ir kiti suktukai. Šįkart norime parodyti kitą Heiszo projektą – balisongą iš namuose pasigamintos faneros.



Heiszo fanerą sudaro trys sluoksniai – tarp dviejų klevo plokštelių suspausta plona riešutmedžio lentelė. Iš šios faneros yra pagaminti peilio ašmenys. Jie atrodo tikrai gražiai jau vien dėl panaudotos medienos. Klevo sluoksnius puošia natūralios juodos linijos, o pagalandus ašmenis palei kraštus pasimato ir tamsus rieštumedžio sluoksnis. Savo balisongo ašmenis Heiszas suformavo naudodamas eilę įrankių – pjovimo stakles, diskinį šlifuoklį, šlifavimui skirtas plokšteles.

Tuo tarpu rankenos buvo pagamintos iš neįprastai žalsvos medienos. Tai – rūgštusis žagrenio mediena. Šis medis kadaise augo Heiszo kieme. Rankenos buvo suformuotos ir papuoštos dekoratyvinėmis skylėmis, kad kuo labiau primintų tradicinį balisongą. Rankenų ir ašmenų geometrija tokiame projekte yra begalo svarbi – rankenos turi užsidaryti taip, kad ašmenys būtų centre ir nepakrypę.

Kaip buvo sukurtas šis unikalus medžio gaminys:

Vaizdo įrašas taip pat pareikalavo daugybės darbo valandų. Sunku suskaičiuoti, kiek skirtingų klipų jame panaudota, o kur dar suderinimas su muzika, pagreitinimai, priartinimai, judantys kadrai ir taip toliau. Tačiau Heiszas garsėja kruopštumu – būtent todėl jis praleidžia valandų valandas redaguodamas savo vaizdo įrašus. Blogiausia, kad kol kas šiam sekasi ne taip jau gerai – jo peržiūrų skaičius šio straipsnio rašymo metu yra vos daugiau nei 34 tūkstančiai.

Balisongas – tradicinis Filipinų peilis. Jis įprastai naudojamas savigynai ar kai kuriems smulkiems darbams – kaip ir įprasti kišeniniai peiliai. Visgi, dėl gąsdinančios išvaizdos ir vos per sekundės dalį atidengiamų ašmenų ne vienoje šalyje balisongai yra uždrausti. Pavyzdžiui, Nyderlanduose, Norvegijoje, Naujojoje Zelandijoje Balisongai yra visiškai uždrausti, kaip ir kai kuriose JAV valstijose. Tuo tarpu Kanadoje, kur ir gyvena John Heisz, juos galima turėti tik jei jie buvo įsigyti iki juos uždraudusio įstatymo pasirodymo, o pačiuose Filipinuose norint tokį peilį nešiotis reikia leidimo.

Štai kaip atrodo įprastas metalinis balisongas. (Iamthawalrus, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Vikipedijos duomenimis, Lietuvoje balisongai neturi jokio specialaus statuso ir yra tokie pat legalūs kaip ir paprasti kišeniniai peiliai. Ir iš tikrųjų, daug logikos uždrausti šiuos peilius nėra. Juk ir kišeninį peilį dažnai galima greitai atlenkti viena ranka. Susidaro įspūdis, kad balisongai daugelyje šalių draudžiami tik dėl to, kad kažkam atrodo labai pavojingi. Kita vertus, Filipinuose balisongai pagarsėjo kaip nusikaltėlių ginklas ir buvo uždrausti tik dėl to.

Tačiau medinius balisongus visur galite nešioti ir gaminti kiek tik panorėję. O jei ką nors laisvalaikiu gaminate iš medžio, metalo ar kitų medžiagų ir norite papasakoti apie savo hobį, rašykite mums nodum2017@gmail.com.





PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia