Esate tikras įvairios technikos mėgėjas? Ar galite pasakyti, kam skirta ši mašina?
Tai – dar viena NODUM mįslė technikos mėgėjams – tokias publikuojame pakankamai dažnai. Šiuose straipsniuose ne tik atskleidžiame, kam skirta mums galbūt neįprasta technika, bet ir pakalbame apie kai kurias technines šių mašinų savybes bei darbą.
Taisyklės labai paprastos – pažvelkite į nuotrauką ir pasakykite, kam skirta ši mašina. Atsakymą ir daugiau faktų apie šį daiktą rasite po nuotrauka. Dabar tik pateiksime vieną užuominą – Lietuvoje tokios technikos nebūna, o jos funkcija yra labai siaura ir specializuota. Komentaruose galite pasigirti, ar jums pavyko įveikti šią mįslę. Taigi, kas tai?
Tikriausiai nemaža dalis jūsų atspėjo, kad tai – ryžių laukams skirta technika. Konkrečiau – tai ryžių persodinimo traktorius. Iš pradžių ryžiai auginami sąlyginai mažuose laukuose. Taip išlaikomas didelis daigų tankis, o mažesnis lauko plotas padeda efektyviau kontroliuoti piktžoles ir kenkėjus. Atėjus laikui, kai ryžių daigai jau būna didesni ir stipresni, juos galima persodinti į žymiai didesnį lauką. Didysis laukas gali būti net 100 kartų didesnis už daiginimui skirtą plotą, todėl ryžių persodinimas yra daug energijos ir pastangų reikalaujantis darbas.
Istoriškai ryžių daigai buvo sodinami rankomis. Tiesą sakant, didelėje dalyje laukų būtent taip darbas organizuojamas iki šiol. Žmonės į dideles pintines pasiima ryžių daigus ir juos po vieną sodina maždaug kas žingsnį. Ryžiai sodinami į užtvindytus laukus, o ir šiaip eiti pasilenkus nėra labai patogu. Taigi, šiais laikais pasitelkiami specialiai tam sukurti traktoriai.
Ryžių sodinimo (techniškai – persodinimo) traktorių būna įvairių dydžių. Kai kurie iš jų yra visai mažos mašinos, kurias tenka tempti kitokia technika ar darbiniais gyvūnais. Kiti yra savaeigiai, kaip tas, kurį matote nuotraukoje straipsnio viršuje. Jis vienu ypu sodina net 8 ryžių eiles, tarp augalų palikdamas gražius vienodus tarpus.
Ryžių persodinimo mašinos gale yra didelis rėmas daigams. Jie laikomi ant nuožulnios platformos ir lėtai keliauja žemyn. Skirstytuvas atskiria daigus ir tuomet jie po viena kišami į labai šlapią dirvą. Gera ryžių persodinimo mašina tiesiog privalo būti varoma visais keturiais ratais, turėti pakankamai siauras padangas ir mažą apsisukimo spindulį.
Na, o dabar, kai jau išsiaiškinome, kas tai per daiktas, pažvelkime į vieną pavyzdį išsamiau. Nuotraukoje viršuje – Mitsubishi LE80D – 8 eilių ryžių persodinimo mašina. Jos centre – Mitsubishi traktorius su 0,8 litrų 3 cilindrų dyzeliniu varikliu, išvystančiu 15,1 kW galią, ir keturiais varomais ratais. Gale sumontuota didelė ryžių daigų platforma, šonuose – dideli papildomi ryžių daigų laikikliai.
Darbui paruošto Mitsubishi LE80D ilgis – 3,39 m, plotis – 2,78, aukštis – 1,58 m. Ši mašina sveria šiek tiek mažiau nei toną. LE80D neturi pneumatinių padangų – plonos gumos masės padangos yra specialiai pritaikytos darbui itin drėgname dirvožemyje. Tam pritaikytas visas traktorius, kuris pasižymi mums keistai atrodančiu aukščiu, blokuojamais diferencialiais ir itin mažu apsisukimo spinduliu.
Ryžių persodinimo mašinos operatoriaus darbo vieta yra visai paprasta. Jis sėdi lauke, nes mašina neturi kabinos. Sodinimo procesą galima stebėti viršuje sumontuotame veidrodyje, o mašinos funkcijos pasiekiamos vos per vieną rankeną ir tik kelias funkcijas turinčią prietaisų panelę. Dirbdamas LE80D juda maždaug 1,6 metrų per sekundę greičiu.
Beje, LE80D sodindamas ryžius dar juos gali ir patręšti. Mašinos šonuose yra 50 litrų talpos pusiau skystų trąšų talpos. Tos trąšos padeda pajudintiems ryžių daigams prigyti ir suvešėti.
Tokia ta paprasta ryžių laukų technika. Mitsubishi išskiria kelis pagrindinius LE80D privalumus – žemos degalų sąnaudos, itin aukšta važiuoklė, gera darbo ergonomika. Nors LE80D yra skirtas vidutiniams ir didesniems ryžių ūkiams, ši mašina neturi galingų kompiuterių, automatinių valdymo sistemų, GPS are panašių technologijų. Tai yra labai paprastas pagalbininkas laukuose – jis tiesiog kiša ryžius į žemę ir, jei reikia, juos pamaitina trąšomis.