Šį daiktą esate matę ant įvairių senų automobilių. Pavyzdžiui, juo puošti Ford Thunderbird, kai kurie Rolls-Royce ir Nash automobiliai. Dabar šis keistas dizaino elementas dažniau matomas ant amerikietiškų katafalkų. Tik kodėl? Ir kas tai yra?

Landau juostelė – senovinio vyrio imitacija. (Greg Gjerdingen, Wikimedia(CC BY 2.0)

Tai – landau juostelė arba tiesiog landau S. Ir taip, dabar joks naujas automobilis nėra puošiamas šiuo istoriniu dizaino elementu, tačiau jo ištakos siekia laikus, kai automobilių apskritai nebuvo. Be to, dabar landau juostelės gyvybę šiuolaikinėse transporto priemonėse palaiko katafalkai, o tai yra šis tas.

Landau vardu originaliai vadintos keturių ratų karietos-kabrioletai su minkštomis spyruoklinėmis važiuoklėmis. Jos, beje, yra savotiški šiuolaikinių kabrioletų seneliai. Landau karieta įprastai yra labai lengva ir prabangi, neskirta itin ilgoms kelionėms. Landau karietos Anglijoje pasirodė 1743 metais ir čia paplito labiausiai, tačiau tikroji landau dizaino gimimo vieta yra Landau miestas Vokietijoje. Dabar landau karietos dažnai vežioja turistus, vestuvininkus ir, žinoma, Jungtinės Karalystės karališkąją šeimą įvairių iškilmių metu.

19 amžiaus landau karieta. (Samuel Uhrdin, Wikimedia)

Tie sulankstomi odiniai landau karietų stogai turėjo gana paprastą konstrukciją, kuriai standumo suteikdavo pora išorėje sumontuotų vyrių. Landau vyriai buvo visada matomi, todėl karietų kūrėjai juos gamindavo iš poliruoto metalo. Jų forma atėjus laikui buvo perkelta ir į automobilių dizainą, siekiant jiems suteikti tos klasikinės elegancijos. Pirmiausia landau juostelės puošė tikrus kabrioletus, o paskui simuliuotus kabrioletus. Kas tai?

Nash su vis dar funckionaliu landau tipo vyriu. (Tedmek, Wikimedia)

3-4-ajame praeito amžiaus dešimtmetyje JAV buvo pagamintas ne vienas automobilis su nuimamu, bet nesulankstomu stogu – norint pasimėgauti kelione gryname ore tokį stogą tekdavo palikti namie. Taip pat išpopuliarėjo ir audiniu dengti nenuimami stogai. Tokie automobiliai buvo vadinami simuliuotais kabrioletais – jie atrodė kaip tikri, nors jų stogai ir nebuvo nukeliami. Tokie keisti stogai buvo puošiami ir landau juostelėmis, kurios dar labiau sustiprindavo kabrioleto iliuziją ir primindavo tą klasikinę eleganciją, gimusią 18 amžiaus Vokietijoje.

Kažkuriuo metu kažkam tos jostelės iš tikrųjų padėjo patikti kaip gražus elegantiškas dizaino elementas. Nors tai nebuvo funkcionalios detalės, landau juostelės priminė automobilių istorijos pradžią ir senuosius kėbulų gamintojus. Štai net 1967 metų Ford Thunderbird linija turėjo ir Town Landau versiją – taip ji buvo pavadinta oficialiai ir turėjo funkcionaliai nereikalingas landau juosteles.

1967-ųjų Ford Thuderbird su landau juostelėmis. (Greg Gjerdingen, Wikimedia(CC BY 2.0)

Šiandien landau juostelėmis nauji automobiliai nebėra puošiami, išskyrus, žinoma, katafalkus JAV ir Filipinuose. Tai – tos pačios tradicijos pasekmė. Kadaise karstai buvo vežami karietomis ir kai kurios iš jų turėjo tuos landau stogo vyrius. Landau karietos buvo labai brangios ir prabangios, todėl bent dalį tos prabangos buvo bandoma perkelti ir į paprastesnius automobilius. Taip katafalkai JAV puošiami nuo pat Antrojo pasaulinio karo ir dabar parduodamos landau juostelės įprastai yra skiriamos būtent jiems. Keista tai, kad kartais tai yra teisiog ant šoninio galinio stiklo klijuojami lipdukai.

Dabar landau juostelės dažniau puošia katafalkus. (Greg Gjerdingen, Wikimedia(CC BY 2.0)

Jums juokinga, kad automobiliai buvo puošiami tokia netikra dizaino detale, kuri neatlieka jokios funkcijos? Galbūt landau juostelės išnyko, bet netikri dizaino elementai – ne. Daugybė automobilių dabar turi netikras ventiliacijos angas, anglies pluošto imitaciją, netikrus išmetamųjų vamzdžių antgalius ir panašias dizaino nesąmones.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia