Žemės ūkis yra tuo įdomus, kad visame pasaulyje auginamos skirtingos kultūros. Lietuva yra vidutinio/šalto klimato šalis, todėl mes ne visada esame susipažinę su šiltuose kraštuose auginamomis kultūromis ir naudojama technika. Štai vienas iš pavyzdžių – ar vien pažvelgę galėtumėte pasakyti, kam naudojama ši žemės ūkio mašina? Kokiuose laukuose ji dirba?

Tai nėra pirmoji mūsų mįslė technikos mėgėjams. Jei žemės ūkio technika jums nėra prie širdies, pabandykite atspėti kam naudojama ši mažytė geležinkelių mašina. O jei visgi norėtumėte pamatyti daugiau Lietuvoje nesutinkamos žemės ūkio technikos, paspėliokite, ką veikia šis traktorius. Šie straipsniai yra pakankamai informatyvūs, tačiau detalės atskleidžiamos tik po nuotrauka, kad galėtumėte paspėlioti.

Pažvelkite į šią nuotrauką ir pabandykite suprasti, kam galėtų būti skirta ši neįprasti atrodanti žemės ūkio mašina. Kelias užuominas jau davėme – ji dirba šiltuose kraštuose. Taip pat atskleisime, kad tai nėra universalus traktorius ar kombainas – iš esmės ši mašina tinka vos vienam darbui. Kokiam?

Kam skirta ši agresyviai atrodanti žemės ūkio mašina? (Mariordo,Wikimedia (CC BY 3.0)

Iš tiesų tai yra cukranendrių kombainas. Cukranendrės auga šiltuose kraštuose didžiulėse plantacijose. Jos dažnai naudojamos ne tik cukraus, bet ir etanolio gamyboje. Cukranendrė iš tiesų yra žolė, kurios aukštis siekia 2-6 metrus, priklausomai nuo veislės. Pramonę domina tik kietas stiebas, kuris yra praturtintas sacharoze, kurią galima panaudoti cukraus gamyboje.

Cukranendrė mums yra praktiškai nepažintas augalas, tačiau pasaulyje tai yra didžiausią derlių duodantis kultūrinis augalas – vien 2016 metais visame pasaulyje surinkta 1,9 milijardai tonų šio augalo stiebų. Cukranendrės daugiausiai auginamos pietų valstybėse, nes joms reikia šilto ir drėgno klimato. Maždaug 80 % pasaulio cukraus yra pagaminama būtent iš cukranendrių. Daugiausia cukranendrių, maždaug 40 % viso pasaulio derliaus, užaugina Brazilija – būtent ten šis kombainas ir buvo nufotografuotas. Ten cukranendrės auginamos ne tik cukrui, bet ir etanolio kurui gaminti, kuris Brazilijoje yra nepaprastai populiarus.

Nupjauti cukranendrių stiebai keliauja į traktoriaus priekabą. (Bruno.karklis, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Cukranendrių kombaino darbas yra gana sudėtingas. Cukranendrės yra pakankamai kietos, jos auga šalia viena kitos ir turi ilgus lapus, kurie susipina tarpusavyje. Dar blogai ir tai, kad vos nupjauta cukranendrė po truputį ima prarasti sacharozę – ji ima tekėti per nupjauto stiebo galus, todėl su šiais augalais reikia elgtis atsargiai, tačiau tuo pačiu reikia dirbti greitai.

Cukranendrių kombaino darbas video siužete

Priekyje matomi smailėjantys įrenginiai sukasi ir padeda pakankamai švelniai atskirti susipynusias cukranendres. Dalis jų iš karto yra nukreipiamos į kombaino vidurį, kur yra toliau apdorojamos. Viršuje matoma diskinių pjūklų pora – jie nupjauna nevertinga cukranendrių viršūnę, kurią vis tiek sudaro tik lapai. Į kombaino vidų patekusios cukranendrės yra supjaustomos, atskiriami jų labai. Į vienodo ilgio lazdeles supjaustyti cukranendrių stiebai keliauja tiesiai į traktorių – priešingai nei kai įprasti kombainai, šios mašinos derliaus savyje nekaupia. O lapai yra susmulkinami ir paskleidžiami ant lauko.

Susmulkinti lapai paskleidžiami ant lauko ir veikia kaip trąša. (Mariordo, Wikimedia (CC BY 3.0)

Cukranendrių kombainai yra pakankamai sunkūs dėl savo kreiptuvų, konvejerių ir peilių, todėl dažnai naudojami vikšrai, kurie sumažina spaudimą į žemę. Visiems šiems įtaisams reikia ir daug galios. Pavyzdžiui, John Deere cukranendrių kombainas yra varomas 9 litrų 6 cilindrų varikliu. Vairuotojas sėdi pakankamai aukštai, kad galėtų tiksliai valdyti kombainą ir įsitikinti, kad nieko nepraleidžia, tačiau darbui vis tiek trukdo aukštų cukranendrių lapai – viršutinis pjautuvas bent šiek tiek padeda.

Šis pjautuvas, nuotraukoje nuleistas ant žemės, riedant į laukus yra pakeliamas. (Sudan Envoy, Wikimedia (CC BY 2.0)

Nupjautos cukranendrės greitai iškeliauja į perdirbimo gamyklas, kur yra nuplaunamos ir sumalamos. Tuomet iš jų išskiriamos sultys, kurios ir naudojamos cukraus gamyboje. Rafinuojant cukrų gaunami ir šalutiniai produktai, tokie kaip melasa ir minkštimas. Pastarasis produktas dažnai naudojamas popieriui gaminti ar tiesiog deginamas kaip kuras, ar pūdomas kaip trąšos.

Cukranendrių kombainai yra labai efektyvūs, bet jie turi ir kitą privalumą. Jie taip švariai nurenka cukranendrių laukus ir juos patręšia, kad nuostoliai, patiriami dėl stiebų pažeidimų, yra nebesvarbūs. Rankomis renkant cukranendres lauką pirmiau tenka padegti, kad būtų pašalinti lapai, o tai, žinoma, yra labai žalinga gamtai ir pavojinga žmonėms.

Taip pat skaitykite:

Kam reikalingas toks mažas lokomotyvas?

Ką gėlių laukuose veikia šis neįprastai atrodantis traktorius?

Pellenc Optimum aukštas traktorius be jokių ašių, bet kam jis skirtas?

Ka-26 – kodėl šis sraigtasparnis atrodo toks keistas? Kam jis buvo skirtas?

Ypatingai modifikuotas John Deere 8295RT traktorius;

Betmeno traktorius – kodėl šio Valtra priekiniai ratai pastumti taip toli į priekį?

Kodėl Challenger Terra Gator TG 8333 turi tik tris ratus?

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia