Berlyne vakar buvo pristatytas naujos kartos Mercedes-Benz Actros vilkikas. Tai yra sunkvežimis, kuris revoliucijų pats savaime nesukels, tačiau Daimler džiaugiasi visa eile technologinių naujovių. Jos leis naujajam Actros pasiekti naują efektyvumo lygį, tačiau kartu pagerins ir vairuotojo darbo sąlygas, saugumą ir, kaip teigia Daimler, suteiks vilkikui funkcionalumo ir estetikos harmoniją. Jei jums įdomūs vilkikai, būtinai atkreipkite dėmesį į šį – štai 5 svarbiausi dalykai, ką būtina žinoti apie naująjį Actros.
Draugai iš 15min.lt apsilankė Mercedes-Benz Actros pristatyme Berlyne, todėl primygtinai kviečiame paskaityti ir jų parengtą straipsnį. Taip pat reikėtų paminėti, kad šis vilkikas nėra koncepcinis modelis – jis jau pabaigtas ir paruoštas masinei gamybai. Tai sakome todėl, kad kai kurie dizaino elementai atrodo neįprastai.
Mercedes-Benz Actros išvaizda nestebina, bet neturi veidrodėlių
Kai praeitais metais pasirodė Tesla Semi, visi suskubo vertinti vilkiko kabinos. Ji pasižymi itin geromis aerodinaminėmis savybėmis, dėl kurių vairuotoją teko perkelti į kabinos centrą. Tuomet buvo spėliojama, ar kai kuriuos dizaino elementus imsis kopijuoti ir kiti gamintojai, tačiau naujasis Actros parodo, kad to tikrai nebus. Europietiški sunkvežimiai negali turėti ilgų nosių, nes taip mažiau leistino ilgio liks kroviniui.
Naujasis Actros didelių pergalių aerodinamikos srityje nesiekia, neskaitant to, kad neturi veidrodėlių. Juos pakeitė MirrorCam sistema. Kiekvienoje vilkiko pusėje yra po kamerą, kuri pakeis ir plataus kampo ir įprastus šoninio vaizdo veidrodėlius. Kadangi kamera yra kur kas mažesnė už vilkiko veidrodėlius, aerodinamika stipriai pagerės. Tačiau kartu gerėja ir matomumas, nes šios kameros dinamiškai prisitaiko prie priekabos pokrypio vilkiko atžvilgiu, automatiškai persijungs į naktinį režimą ir gali būti naudojamos saugantis nuo vagių. Kamerų vaizdas transliuojamas į du 15 colių ekranus abejose priekinio stiklo pusėse. Jos taip pat perspės apie aklojoje zonoje esančias mašinas.
Mercedes-Benz Actros nėra autonominis sunkvežimis
Mercedes-Benz naująjį Actros pavadino pusiau autonominiu vilkiku. Active Drive Assist pagaliau ateina į masinės gamybos sunkvežimius. Ši sistema gali sunkvežimį pagreitinti, vairuoti ir stabdyti važiuojant bet kokiu greičiu, tačiau nesuklyskite – tai tikrai nėra autonominis vilkikas. Active Drive Assist atitinka antrąjį autonomijos lygį. Palyginimui, kai praeitą mėnesį Hyundai išbandė Xcient su 3-iojo lygio autonomine sistema, vairuotojai juokėsi, kad ji jų tikrai nepakeis.
Active Drive Assist negali savarankiškai vairuoti sunkvežimio, nes kai kurių manevrų tiesiog nemoka. Naujasis Actros galės išsilaikyti savo juostoje, pagreitėti iki numatyto greičio ir išlaikyti atstumą iki priekyje esančios transporto priemonės. Norėdami saugiai lenkti, išvažiuoti iš greitkelio, manevruoti per kelio remonto darbus vairuotojai turės pasikliauti tik savo jėgomis. Kita vertus, tai, kad ir tokio lygio sistema bus gaminama masiniu būdu yra didelis pasiekimas. Beje, net išjungta Active Drive Assist išlaikys sunkvežimį jo juostoje – taip tiesiog saugiau.
Naujos saugumo technologijos vilkikuose
Daug naujų sunkvežimių turi automatinio stabdymo sistemas – tai nėra naujiena. Tačiau Mercedes-Benz siūlys Actros vilkike montuoti ir Active Brake Assist 5 technologiją. Ji ypatinga tuo, kad savo radaro ir kameros pagalba ji aptiks ne tik automobilius ir sunkvežimius, bet ir pėsčiuosius. Sistema gali naudoti stabdžius maksimaliu pajėgumu ir visiškai sustabdyti sunkvežimį. Naujoji sistema yra tikslesnė nei bet kada anksčiau ir stebi pėsčiuosiu jiems dar neįžengus į gatvę. Actros taip pat turi ir kitas saugumo sistemas – stebi akląsias zonas, žvalgosi pėsčiųjų ir dviratininkų prie sunkvežimio šono, o ir kameros vietoj veidrodėlių leis visada stebėti visą puspriekabę. Kameromis, priešingai nei veidrodėliais, galima patogiai naudotis ir naktį, kai vairuotojas ilsisi su užtrauktomis užuolaidomis.
Moderni darbo vieta
Viskas Actros salone sukasi apie vairuotoją ir atrodo labai moderniai. Prietaisų panelė nuo šiol yra skaitmeninė – už vairo yra didelis ekranas, kuriame matomas greitis, pranešimai apie kelio ženklus, pagrindiniai sunkvežimio parametrai, degalų sąnaudos, darbo režimas ir taip toliau. Šalia vairo yra ir dar vienas didelis lietimui jautrus ekranas. Kartu jie sudaro Multimedia Cockpit sistemą, kuri ne tik atrodo moderniai, bet ir leidžia valdyti visas sunkvežimio funkcijas lengvu prisilietimu. Po liečiamu ekranu yra ir įprasti mygtukai, sistemą galima valdyti ir ant vairo esančiais mygtukais.
Prie Multimedia Cockpit galima prisijungti išmaniuoju telefonu, sistema palaiko Apple CarPlay ir Android Auto. Sunkvežimis taip pat gali būti nuolat prijungtas prie debesų sistemos, kur būtų kaupiami reiso duomenys. Tai palengvina logistikos kompanijų darbą. Kita vertus, tikriausiai ne visi vairuotojai liks patenkinti Actros kabina – vairuotojas nuolat naudosis net 4 ekranais.
Efektyvumas
Tikriausiai jokia staigmena, kad Mercedes-Benz Actros degins dyzeliną. Tai yra dabarties technologija, todėl kol kas revoliucijos nėra keliamos. Tačiau naujasis Mercedes-Benz Actros greitkelyje sunaudoja bent 3 % mažiau dyzelino nei ankstesnis modelis. Užmiesčio keliuose degalų sąnaudos nukrito net 5 %. Tai pavyko pasiekti aerodinaminių patobulinimų (kamerų vietoj veidrodėlių, naujų šoninių aptakų), naujo autopiloto, Predictive Powertrain Control sistemos ir varančiosios ašies patobulinimų dėka. Beje, ateityje Actros visgi bus elektrinis – ruošiamasi pristatyti ir iActros vilkiką, kuris bus varomas baterijomis.
Tiek žinių apie naująjį Mercedes-Benz Actros. Daugelį gerųjų jo bruožų gaus ir statybose dirbantis Arocs. Na, o norint sužinoti vairuotojų nuomonę dar teks palaukti – pirmieji vilkikai pirkėjus pasieks tik pavasarį.
Taip pat skaitykite:
Hyundai išbandė pirmą Pietų Korėjos autonominį vilkiką;
Vienas vairuotojas – 4 Mercedes sunkvežimiai;
Toyota pristatė vandenilinį vilkiką Beta;
10 įdomių faktų apie sunkvežimius, kurių galbūt nežinojote;
SEAT eksperimentuoja su greitkelių traukiniais;