Jei mėgstate patys remontuoti savo automobilius, tikriausiai žinote, kad ne visos veržliarakčių galvutės yra vienodos. Dažnai naudojame gražias žvilgančias chromuotas galvutes, tačiau tikriausiai žinote, kad gamintojai nerekomenduoja jų naudoti su smūginiais suktuvais. Tik kodėl?

Nelabai suprantate, apie ką kalba? Įprastai veržliarakčiai ir kiti įrankiai yra chromuojami – chromo sluoksnis apsaugo plieninius įrankius nuo rūdžių ir padeda palaikyti jų švarą. Tačiau specialiai smūginiams suktuvams (elektriniams ar pneumatiniams – nesvarbu) skirtos galvutės nėra chromuojamos. Įprastai jos dengiamos juoda fosfatine danga, kuri saugo šiuos įrankius nuo korozijos, bet nėra blizgi. Tokias veržliarakčių galvutes dažnai galima pamatyti profesionaliose automobilių remonto dirbtuvėse, nors ir dažnas entuziastas turi tokius įrankius.

Pneumatinis smūginis veržliasukis su juoda galvute. (Grikalmis, Wikimedia)

Skirtumas, žinoma, nėra tik kosmetinis. Juodas veržliarakčių galvutes galima naudoti ir su elektriniais/pneumatiniais, ir su rankiniais įrankiais. Kitaip tariant, tokias galvutes galite drąsiai montuoti ir ant savo smūginio suktuvo, ir ant paprastos terkšlės. Tačiau chromuotos galvutės tinka išskirtinai tik rankiniams įrankiams. Tiesą sakant, gamintojai dažnai ant pakuočių palieka bauginančius perspėjimus, kad chromuotos galvutės jokiu būdu negali būti naudojamos su smūginiais įrankiais. Tai, aišku, yra susiję su saugumu, bet kodėl? Ir jei chromuotos veržliarakčių galvutės yra tokios neuniversalios, kodėl chromo danga apskritai dar nėra pamiršta?

Nekosmetinis skirtumas

Blizgantys chromuoti įrankiai, įskaitant veržliarakčių galvutes, yra gaminami iš chromo-vanadžio (CrV) plieno. Šis pavadinimas gali suklaidinti, nes chromo šiame lydinyje yra vos 0,8-1,1 %, o vanadžio – maždaug 0,18 %. Tačiau šie priedai padeda plieną kietinant karščiu. CrV plienas yra pakankamai atsparus korozijai ir tinkamai apdorotas gali būti labai kietas. Veržliarakčių atveju tai leidžia kurti plonesnius ir lengvesnius įrankius neprarandant pagal funkciją reikalingo tvirtumo.

Chromuoti antgaliai negali būti naudojami su smūginiais įrankiais. (Ildar Sagdejev, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Tuo tarpu juodos smūginių veržliasukių galvutės gaminamos iš chromo-molibdeno plieno (CrMo). Vėlgi, chromo santykis tokiame lydinyje siekia maždaug 0,8-1,1 %, molibdeno – 0,15-0,25 %. Tačiau toks lydinys pasižymi kitokiomis savybėmis – jis yra šiek tiek plastiškesnis, geriau sugeria smūgius nepakeisdamas savo formos. Kitaip tariant, CrMo plienas nėra toks kietas, bet yra tvirtesnis.

Ką tai reiškia veržliarakčių galvučių atveju? Na, CrV plienas yra labai kietas, bet kartu ir trapus. Smūginis įrankis tokią galvutę gali tiesiog sulaužyti, nes ji nėra labai elastinga. Tačiau blogiausia tai, kad CrV galvutė gali lūžti be jokio perspėjimo – vaizdžiai tariant, neatlaikiusi smūginio suktuvo išbandymo ji gali tiesiog sprogti, skeveldromis pavaišindama ir mechaniko-mėgėjo veidą. CrMo plienas geriau amortizuoja tą energijos bangą, nes yra plastiškesnis. Be to, jei dėl metalo nuovargio jis ir pradės skilti, tai nebus taip dramatiška ir pavojinga kaip CrV atveju.

Smūginiam veržliasukiui skirtas antgalis. (Magnolia677, Wikimedia(CC BY 4.0)

Taigi, CrMo plienas, iš kurio gaminama didžioji dalis smūginiams suktuvams skirtų galvučių, yra saugesnis. Bet dar liko pora neatsakytų klausimų.

Kodėl smūginės galvutės nedengiamos chromu? Chromo danga pati yra labai kieta ir gali suskilinėti bei nubyrėti nuo smūginių įrankių naudojimo. Taigi, smūginės veržliarakščių galvutės dengiamos elastingesne juoda fosfatine danga ar, rečiau, dažais.

Kodėl chromuoti CrV veržliarakčiai apskritai egzistuoja, jei CrMo galvutės yra patikimesnės, universalesnės ir saugesnės? Atsakymas į šį klausimą yra visai paprastas – kaina. CrV plienas yra žymiai pigesnis už CrMo. Be to, daugeliui žmonių smūginės galvutės apskritai nėra reikalingos – didžiąją dalį varžtų ir veržlių savo automobilyje atsuksite naudodami įprastus rankinius įrankius. Tiesą sakant, dažniausiai smūginiam suktuvui net nepakaks erdvės.

Smūginiai suktuvai naudojami ne tik taisant bei prižiūrint mašinas. (Mark Hunter, Wikimedia(CC BY 2.0)

Galiausiai, verta paminėti, kad ne visi CrV įrankiai yra chromuoti – retai, bet pasitaiko ir juoda fosfatine danga dengtų veržliarakčio galvučių, kurios nėra tinkamos smūginiams suktuvams. Ant pakuotės visada pažymima, ar galvutes galima naudoti su smūginiais įrankiais. Tiesa, daug entuziastų tuos perspėjimus ignoruoja, ypač jei varžtams bei veržlėms, su kuriomis jie dirba, nereikia didelės jėgos.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia