Laivybos istorijoje būta daug neįprastų nelaimių. SS Viking sprogimas 1931 metais net nebūtų toks keistas, tačiau tuo metu šis medinis laivas vaidino to paties pavadinimo filme. Sprogimas nusinešė ir daug žadančio jauno režisieriaus gyvybę.
SS Viking – tai 1882 metais Osle į vandenį nuleistas medinis ruonių medžioklės burlaivis. Su laiku modifikuotas Viking galiausiai buvo savotiškas hibridas – jis galėjo plaukti naudodamas bures, bet turėjo ir dyzelinį 67 kW variklį. Šis laivas buvo specialiai pritaikytas darbui arktiniuose vandenyse ir ilgus metus prie Grenlandijos sėkmingai medžiojo ruonius. Jis netgi buvo naudojamas arktinėms tyrinėjimų ekspedicijoms. 1904 metais jį iš norvegų įsigijo kanadiečių Bowring Brothers kompanija, kuri SS Viking ir toliau naudojo ruonių medžioklei.
Ruonių medžioklė buvo tik viena iš Bowring Brothers korporacijos veiklos sričių, tačiau kompanija turėjo nemažai laivų. Viking buvo mažiausias iš jų, nors jame ir tilpo 276 vyrų įgula. Tai buvo pelningas laivas, bet 1930 metais jis jau buvo pakankamai senas. Todėl Bowring Brothers kompanija tikriausiai apsidžiaugė sulaukusi pasiūlymo leisti Viking nusifilmuoti naujame kanadiečių filme, kurį finansavo Paramount Pictures.
The Viking
Jei dar nespėjote pamatyti 1931 metų filmo The Viking, toliau neskaitykite, kad nesugadintume jums malonumo.
Filmas Vikingas atspindėjo 20 amžiaus pradžios laikų dvasią, atšiaurių kraštų gyvenimo būdą ir, savaime aišku, žmogiškąjį konfliktą (ar ne visi filmai yra apie tai?)
The Viking siužetas pasakoja apie Niufaundlendo pakrantėje įsiplieskusį konfliktą tarp ruonių medžiotojo Jedo Nelsono (kurio vaidmenį atliko Arthuras Vintonas) ir vietinio atstumtojo Lukeo Oarumo (Charles Starrett). Oarumas buvo laikomas nelaimes nešančiu žmogumi, todėl jūreiviai net nenorėdavo jo priimti į savo laivus. Nelsonas buvo vienas iš tokių žmonių, kuris šiaip jau šalinosi Oarumo ir jį persekiojančių negandų. Tačiau bijodamas, kad jo mergina Mary Joe (Louise Huntington) jį palaikys bailiu, Nelsonas pakvietė Oarumą į ruonių medžioklę.
Kaip tikriausiai jau supratote, į medžioklę vyrai keliavo SS Viking laivu. Kaip buvo įprasta, medžiotojai išsilaipindavo ant ledo lyčių ir su šautuvais ėjo ieškoti laimikio. Tik šįkart Nelsonas ir Oarumas pasiklydo dėl prastų oro sąlygų. Atitrūkimas nuo laivo baltoje šiaurės tyrų tuštumoje yra mirtinai pavojingas. Žinoma, Nelsonas dėl to apkaltino savo priešininką Oarumą, kurį laikė nelaimes nešančiu žmogumi
Nevilties apimtas Neslonas nusprendė nušauti Oarumą. Sniegas apakino Nelsoną ir jis prašovė. Oarumasnepaisydamas to, kad buvo pasikėsinta į jo gyvybę, padėjo Nelsonui ir vyrai šiaip ne taip sugrįžo į Niufaundlendą. Po kiek laiko Nelsono rega grįžo ir jis prisiekė visada ginti savo naują draugą Oarumą.
Štai tokia istorija apie lojalumą, konfliktą ir susitaikymą. Filmą režisavo Georgeas Melforas, ir Varickas Frissellis. Idėjos autorius ir prodiuseris, beje, buvo Frissellis, kuriam buvo vos 28 metai. Jis režisavo scenas, kuriose nebuvo vaidybos, nes jo stiprioji sritis buvo dokumentika. Ir filmas išties buvo geras, net jei pagrindinė istorija buvo kiek lėkštoka ir primityvi (priešų susitaikymas). Bet per privačią peržiūrą 1931 metų kovo 5 dieną Frissellis nusprendendė, kad The Viking nėra baigtas – jam trūksta realistiškų kadrų iš veiksmo vietos.
Paskutinė SS Viking kelionė ir netikėta lemtis
Kovo 9 dieną Frissellis, kinematografas Alexanderis Gustavusas Penrodas, keli operatoriai ir kiti kino meistrais išsiruošė į dar vieną kelionę SS Viking laivu. Tuo tarpu 138 jūreiviams tai buvo dar viena ruonių medžioklės ekspedicija – tai nebuvo plaukimas tik dėl kino. Frissellis atsakingai rinkosi kadrus, kuriuos dar galėtų įterpti į filmą. Tačiau jau kovo 15 dieną Viking įstrigo lede. Tai nebuvo neįprasta – arktiniuose vandenyse laivai strigdavo nuolat. Kapitonas Abramas Keaneas nurodė atremti laivą į ledą, kad naktį jis niekur nenudreifuotų. Tačiau 9 valandą vakaro laive kilo gaisras, o netrukus pasigirdo ir didžiulis sprogimas.
Žuvo 26 žmonės, tarp kurių – ir Frissellis bei Penrodas. Kapitonas Keaneas buvo sunkiai sužeistas, bet išsigelbėjo. Išlikę įgulos nariai ledu ėjo iki Arklių salos, kai kurie buvo išgelbėti kitų pro šalį plaukiančių laivų. SS Viking istorija buvo baigta.
Buvo atliktas tyrimas nelaimės priežasčiai nustatyti. Paskelbtame pranešime teigta, kad sprogimas įvyko dėl netinkamai saugoto parako ir sprogmenų. Arktiniame laive sprogmenys buvo reikalingi kietoms ledo kliūtims įveikti. Neaišku, kodėl tos atsargos sprogo, bet akivaizdu, kad jos buvo laikomos netinkamai. SS Viking nelaimė buvo kiek keista, tačiau pasaulis buvo matęs ir keistesnių laivų avarijų (štai Principessa Jolanda nuskendo iškart po nuleidimo į vandenį).
Filmas The Viking vis tiek buvo rodomas. Jis sulaukė įvairių vertinimų. Pavyzdžiui, The New York Times teigė, kad filmui netrūksta gražių scenų, vaizduojančių arktinės gamtos didybę ir ruonių medžiotojų nuotykius, bet pagrindinė istorija recenzijos autorių nesužavėjo. Kiti atsiliepimai irgi nebuvo labai teigiami – buvo manoma, kad melodramatiška istorija yra silpna ir atsitiktinė.