Bankininko šviestuvas – taip vadinamas žalvarinis ar bronzinis šviestuvas su pailgu žalio stiklo gaubtu. Tokias stalines lempas tikrai esate matę filmuose, nors ir dabar jos po truputį susigrąžina populiarumą. Dabar tai – stilinga darbo kambario interjero detalė, o kadaise tai buvo išties funkcionalus ir genialiai paprastas daiktas.

Nors stalą apšviečia ryški balta šviesa, viršutinė šviestuvo dalis šviečia žaliai. (Sándor Iskender, Wikimedia(CC BY 2.0)

Amerikietis išradėjas Harrisonas D. McFaddinas 20 amžiaus pradžioje kūrė su apšvietimu susijusius išradimus. Jis juos nuolat patentavo, taip gindamas savo gamybos teises. Tai buvo nešiojami, medicininiai šviestuvai, įvairūs gaubtų dizainai, tvirtinimo konstrukcijos ir panašūs išradimais. 1909 metais McFaddinas užpildė pirmojo bankininko šviestuvo patentą. Tiesa, tuo metu jis taip jo nevadino ir net nemanė, kad visi tokie šviestuvai bus žali.

H. G McFaddin & Co. ėmėsi naujojo šviestuvo gamybos. Naujas prietaisas buvo išties puošnus – turėjo poliruoto ornamentuoto žalvario pagrindą bei balto ir žalio stiklo gaubtą. Tiesą sakant, iš pradžių siūlytos ir kitos gaubtų spalvos, tačiau išpopuliarėjo būtent žali gaubtai. Šis šviestuvas buvo pavadintas Emeralite vardu nuo emerald (smaragdas) ir light (šviesa).

Bankininkų šviestuvai išpopuliarėjo dėl prabangaus dizaino ir maloniai žalios šviesos. (tlwmdbt, Wikimedia(CC BY 2.0)

Tie stikliniai gaubtai, beje, nebuvo tokie jau paprasti. Tai buvo dviejų spalvų stiklo sumuštinis – vidinis šviestuvo gaubto paviršius visada buvo baltas. Nors kompanija buvo amerikietiška, stikliniai gaubtai buvo gaminami J. Schreiber & Neffen gamykloje dabartinėje Čekijoje, mažame Rapotino miestelyje. Čekija visais laikais garsėjo savo stiklu ir, nors toks gamybos būdas buvo brangesnis, McFaddinas stengėsi sukurti kiek įmanoma kokybiškesnį prabangų daiktą. 

Tuo metu, 20 amžiaus pradžioje, vyko sparti elektrifikacija, todėl ir stalinių lempų populiarumas tik augo. McFaddino šviestuvai buvo brangūs, tačiau absoliučiai tobuli – juose nebuvo nieko pigaus, o ir dizainas žmonėms labai patiko. Kompanija ėmė plėsti siūlomų produktų gamą – rinkoje pasirodė Emeralite miegamojo ir sieniniai šviestuvai, taip pat pasižymėję tą raminančia žalia spalva.

Tikriausiai jau spėjote susimąstyti, kodėl tie šviestuvai buvo žali? Visų pirma, žalias stiklas buvo laikomas klasiškai prabangiu. Antra, žalia prislopinta šviesa veikia raminančiai. Trečia, žalia šviesa taip nevargina akių. Elektrinis 20 amžiaus pradžios apšvietimas tikrai nebuvo tobulas. Tiesą sakant, jis tikriausiai buvo pakankamai prastas, o ir žmonės nebuvo prie jo pripratę. Žalias stiklas filtravo šviesą, apšviečiančią dirbančio žmogaus akis, tačiau visiškai nepaveikė šviesos, sklindančios link rašomosios mašinėlės ar popieriaus lapo. Lygiai tą pačią funkciją atlikdavo ir žali skydeliai, kuriuos ant veido anksčiau dėvėjo krupjė, buhalteriai, redaktoriai ir kitų profesijų atstovai, kurie daug laiko praleisdavo susikoncentravę į smulkiausias detales.

McFaddino verslas vis augo, tačiau prasidėjus Antrajam pasauliniam karui prabangių Emeralite šviestuvų paklausa stipriai nukrito. Galiausiai ir čekiškas stiklas tapo nebepasiekiamu, o ir metalą teko taupyti. Po karo pardavimai neatsigavo, nes tiesiog pasikeitė mados – žalieji Emeralite nebetiko prie modernių darbo kambarių interjero. Tačiau, nors ir susitraukusi, kompanija gyvavo dar kelis dešimtmečius.

Emeralite šviestuvo gaubtas buvo gaminamas iš dviejų spalvų stiklo – išorinė dalis buvo žalia, o vidinė – balta. (Rob Pongsajapan, Wikimedia(CC BY 2.0)

Kai McFaddinas išėjo į pensiją, vienas iš jo darbuotojų Charlesas Inness-Brownas įsigijo kompaniją ir pavadino ją savo vardu. Tuo metu stikliniai gaubtai jau nebebuvo gaminami – juos pakeitė įvairūs audiniai ir metalas. 1960 metais Charlesas Inness-Brownas mirė ir kompanija vėl buvo parduota. Tuomet jos pavadinimas pasikeitė į Tilarem, tačiau 1962 metais jai teko galutinai užsidaryti.

Šiandien originalūs Emeralite šviestuvai kainuoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų, priklausomai nuo modelio ir būklės. Tai yra klasiška darbo kambario interjero detalė, kuri, turbūt, vien dėl šiuolaikinei produkcijai nebūdingos kokybės yra verta tų pinigų. Kita vertus, šiais laikais yra nemažai šviestuvų, kurių dizainą įkvėpė Emeralite – šiuolaikinės interpretacijos yra pigesnės, o veikia dar geriau.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia