Kaip ir kiekvieną pirmadienį, skelbiame 10 įdomių faktų rinkinuką. 7 iš čia paminėtų faktų buvo paskelbti mūsų Facebook puslapyje, o kitus 3 pridėjome tam, kad skaičius būtų apvalesnis. Tikimės, kad šis rinkinys – puiki pradžia darbo savaitei ir jame surasite ką nors įdomaus ir negirdėto. Visgi, pradėsime nuo ne visiems malonaus vaizdelio – ilgiausios pasaulyje kirmėlės.

Gamta yra gamta ir visokia ji mums turi būti graži. Visgi, nemažai žmonių šlykštisi įvairiais šliaužiojančiais gleivėtais gyviais. Vermifobija – tai įvairių kirminų baimė, todėl jei ja pasižymite, pirmadienio faktą praleiskite.

Ilgiausias gyvūnas pasaulyje – Lineus longissimus. Tai – kirmėlė, gyvenanti sekliuose Šiaurės jūros vandenyse. 1864 metais buvo aptiktas ilgiausias šios rūšies egzempliorius, kurio ilgis buvo 55 metrai. Palyginimui, mėlynasis banginis įprastai užauga iki 28 metrų ilgio. Visgi, įprastai, kad ir kokia ilga ši kirmėlė užaugtų, jos plotis išlieka pakankamai mažas – apie 5-10 milimetrų. Įdomu ir tai, kad Lineus longissimus išskiriamos gleivės yra nuodingos – taip šis gyvūnas ginasi nuo plėšrūnų.

Rugsėjo 5 dieną buvo minimas Beniliukso gimtadienis – organizacija įkurta 1944 metais. Tai -ekonominė-politinė Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo sąjunga, kurios vardas sukurtas sujungus narių pavadinimus. Iš pradžių Beniliuksas buvo tik muitų sąjunga, kurią sudarė egzilinės valstybių vyriausybės Londone. Pirmoji panaši sutartis, laikoma Beniliukso priešistore, pasirašyta po Pirmojo pasaulinio karo, o antroji, jau įkurianti tvirtą sąjungą tarp trijų valstybių, buvo ratifikuota po Antrojo pasaulinio karo. Ir, aišku, tebėra veiksni iki šiol. Dabar Beniliuksas yra aktyvus ir kultūroje, sporte bei diplomatijoje.

Beniliukso būstinė Briuselyje. (Kaihsu Tai, Wikimedia)

1916 metų rugsėjo 6 dieną JAV atidarytas pirmasis savitarnos prekybos centras pasaulyje Piggly Wiggly. Maisto prekių parduotuvė ne tik pristatė naujovišką apsipirkimo būdą, bet ir keletą kitų naujovių – prekybos centrų vežimėlius, specialias salas kasoms ir atskirą skirtingų prekių kainų žymėjimą. Dabar savitarnos parduotuvės mums jau yra visiškai įprastas dalykas, tačiau tuomet tai kėlė diskusijų – buvo spėliojama, ar pirkėjai nesukels chaoso ir ar nepadaugės vagysčių. Šiandien Piggly Wiggly tebėra gerai žinoma parduotuvė, veikianti mažesniuose pietinių ir vakarinių valstijų miesteliuose.

Piggly-Wiggly – pirmoji savitarnos parduotuvė 1918 metais (Clarence Saunders, Wikimedia)

Ketvirtadienį, rugsėjo 7 dieną, paminėjome pirmojo Alberto Santos-Dumonto 14-bis lėktuvo skrydį. Daug brazilų ir kai kurių kitų aviacijos istorijos entuziastų mano, kad būtent šią datą reikėtų laikyti lėktuvo gimtadieniu, nes Dumonto kūrinys pakilo pats, be jokių bėgelių ar katapultų. Daugiau apie šią diskusiją – šiame straipsnyje. 14-bis neprimena šiuolaikinio lėktuvo. Jo dizainas iš esmės yra pasiskolintas iš dėžinio aitvaro, o konstrukciją sudaro japonišku šilku dengtas bambuko ir pušies rėmas. Dumonto lėktuvas į priekį buvo genamas 24 AG V8 variklio. Vaizdo įraše, 14-bis skrydis.

Penktadienį paminėjome Oršos mūšio dieną. 1514 metų rugsėjo 8 dieną jungtinės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės pajėgos įveikė Rusijos armiją. Tai savo laiku buvo vienas iš didžiausių karinių susirėmimų, kuriame dalyvavo daugiau nei 100 tūkstančių karių. Dabar manoma, kad Oršos mūšis tapo pirmuoju artilerijos pasalos pavyzdžiu, nes lietuviai apgaulingu manevru sugebėjo įvilioti maskvėnus į kišenę, kur jie buvo sudoroti apšaudymu patrankomis.

Šeštadienį pažiūrėjome, kas lieka iš laivo po beveik 50 metų praleistų užplaukus ant seklumos. Tai – Cabo Santa Maria 1968 metais sudužęs Boa Vista saloje Atlanto vandenyne. Ispaniškas dyzelinis krovininis laivas, kuriam plaukioti buvo lemta tik 11 metų, plaukė į Argentiną, tačiau savo darbą visiems laikams užbaigė užplaukęs ant seklumos. Cabo Santa Maria ten ir tebėra iki šiol, nuotraukoje matyti, kaip jis atrodė 2010 metais. Tikriausiai panašiai atrodo ir šiandien.

Laivas pūva jau beveik pusę amžiaus. (Ximonic (Simo Räsänen) , Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Įdomu tai, kad Cabo Santa Maria sudužo paplūdimyje, kuris pavadintas Praia de Atalanta. Kodėl? Nes ten 1920 metais sudužo skandinavų laivas Atalanta. Vos 31 km ilgio ir 29 km pločio sala nėra pati sėkmingiausia vieta laivybos istorijoje.

Sekmadienį pateikėme lengvą faktą – mažiausia šunų veislė pasaulyje yra pomeranijos špicai. Mažiausi suaugę šios veislės atstovai pasiekia vos 13 cm aukštį. Tiesa, kartais pomeranijos špicai užauga ir iki 28 cm ūgio, taip praaugdami kai kurių kitų veislių atstovus. Pomeranijos špicai yra mieli, žaismingi ir labai pūkuoti šunys, retai kada turintys sveikatos problemų. Gerai maitinami ir prižiūrimi šunys turėtų išgyventi 12-16 metų.

Maži mieli pomeranijos špicai gyvena 12-16 metų. (willc2, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Tiek faktų pateikėme savo Facebook puslapyje praeitą savaitę. Kviečiame prisijungti prie mūsų sekėjų ir dalintis puslapiu su draugais. Pasiekus 1000 sekėjų atšvęsime su dovanomis. O dabar, dar trys įdomūs faktai, kad sumoje būtų apvalus 10.

Visi žino, kad mažiausia pasaulio valstybė yra Vatikanas, o didžiausia – Rusija, o kuri labiausiai vidutinė? Apskaičiuoti pasaulio valstybių teritorijos vidurkį nėra taip lengva, nes skaičiai dažnai pateikiami tik apytiksliai, o ir pripažįstamų valstybių skaičius nėra toks tikslus. Visgi, greičiausiai reikėtų tikėti šiuo skaičiumi – vidutinis šalies dydis yra 2 602 408  kvadratinių kilometrų. Artimiausia šiam skaičiui šalis – Kazachstanas, kurio plotas yra 2 724 900 kvadratinių kilometrų.

Brangiausias kada nors parduotas paveikslas – Interchange, 1955 metais nutapytas Willemo de Kooningo. 2015 metais už šį meno kūrinį buvo sumokėta net 300 milijonų JAV dolerių. Paveikslą nupirko investuotojas, verslininkas ir filantropas Kennethas C. Griffinas.

Seniausias pasaulio medus buvo surastas Gruzijoje. Jis surinktas bent prieš 5500 metų. Medus yra vienintelis maisto produktas, kuris nepūva – valgyti kelių ar net keliolikos metų senumo medų galima, jei jis nėra užterštas.

Taip pat skaitykite:

Pirmoji savaitė – didžiausia medinė arena, ilgiausias kelių traukinys, BMW E30 įdomybės ir t. .t

Antroji savaitė – mažiausias branduolinis ginklas, Dole Air Race katastrofa, seniausias vaizdo įrašas YouTube portale ir t. t.

Trečioji savaitė – Audi geležinkeliai, ilgiausias laivas pasaulio istorijoje, mechanizmas, kuris nieko nedaro ir t. t.

Ketvirtoji savaitė: Toyota ir AN-2 gimtadieniai, ilgiausias Ferrari paradas, aukščiausiai skraidantys paukščiai, didžiausia musė ir t. t.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia