Daugelis žmonių mėgsta keliauti. Gyvename bene pačiu tam tinkamiausiu metu, kuomet lėktuvų bilietai yra pigūs, galime neišėję iš namų susiplanuoti visus kelionės taškus ir įsidėmėti lankytinas vietas, o ir apgyvendinimo paslaugų pasirinkimas yra gana platus. Kelionės yra didžiulis malonumas ir, bent jau šios svetainės autoriui, skrydžiai yra visai smagi kelionės dalis. Visgi, kai kurie žmonės lėktuve jaučiasi ne kaip. Kodėl? Štai keli pokyčiai, kurie įvyksta jūsų organizme, kuomet skrendate lėktuvu.

Daugelis šių pokyčių iš esmės įvyksta dėl dviejų dalykų – slėgio ir oro drėgmės pokyčių. Žinia, kad lėktuvo viduje palaikomas pastovus slėgis, tačiau jis nėra toks pat, kaip įprastame aukštyje, kuriame gyvena daugelis žmonių. Slėgis lėktuve prilygsta tam, kurį pajustumėte 1,5-2 kilometrų aukštyje. Tačiau lipdami į kalną didelio skirtumo nepastebėtumėte todėl, kad aukštis kiltų po truputį, o lėktuvas labai greitai skrodžia debesis ir pakyla ten, kur įprastai žmonės negyvena. Tai kas gi įvyksta su keliautojų kūnu

Jūs išsiplečiate. Dėl mažesnio oro slėgio dujos jūsų kūno viduje plečiasi ir iš esmės padaro jus šiek tiek didesniais. Kai kuriuos žmones šis jausmas labai erzina, gali skaudėti ir pūsti pilvą.

Gali skaudėti ausis. Dažnai primenama, kad lėktuvui leidžiantis ir kylant nereikėtų miegoti. Reikėtų sąmoningomis pastangomis reguliuoti slėgį vidinėje ausyje. Tai galima padaryti ryjant, žiovaujant, čiulpiant saldainį ar tiesiog gurkšnojant vandenį. Taip atsidaro ausies trimitas ir slėgis išorėje bei vidinėje ausies dalyje suvienodėja. To nedarant kyla diskomfortas, gali skaudėti ausys ar net prasidėti infekcija. Kai kuriems žmonėms slėgio pokyčiai atneša ir kraujavimą iš nosies.

Lėktuvui kylant ir leidžiantis sparčiai kinta slėgis, todėl gali kilti įvairiausių problemų. (Adrian Pingstone, Wikimedia)

Dehidratacija. Oras lėktuve yra labai sausas. Nors lėktuvų kabinos yra gerai ventiliuojamos, jose palaikomas labai žemas drėgmės lygis – kartais apie 30, dažniau – mažiau nei 10 %. Oras lėktuvo viduje yra beveik toks pat sausas, kaip kai kuriose Žemės dykumose. Taigi, jūsų organizmui pradės trūkti vandens, kils troškulys, džius burna, gali pradėti skaudėti galva.

Oras lėktuvo viduje yra labai sausas (Mattes, Wikimedia)

Prarandate skonio pojūtį. Užkandžiavimas ilgo skrydžio metu yra bene maloniausia pramoga. Visgi, skonio pojūtis lėktuve suprastėja dėl sąlyginai žemos oro drėgmės. Džiūsta gleivinė, susilpnėja uoslė ir todėl po truputį silpsta skonio pojūtis. Jei dažnai skraidote, tikriausiai tai pastebėjote patys. Beje, prie to gali prisidėti ir tolygus variklių ūžimas. Mokslininkai skaičiuoja, kad variklių gausmas net 30 % susilpnina žmogaus galimybes pajausti saldumą ir sūrumą.

Toks maistas patiekiamas Šiaurės Korėjos oro linijų Air Koryo skrydžiuose. (calflier001, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Norite miego. Galiausiai, žmones lėktuve veikia ne tik sausas oras ir neįprastas slėgis, bet ir variklių ūžimas. Jis, kaip minėta, silpnina skonio pojūtį, tačiau kartu ir migdo. Gali pasirodyti, kad žmogui neįprastas nuolatinis garsas turėtų blaškyti, tačiau iš tikrųjų jis veikia raminančiai – jo monotonija migdo. Ar esate pastebėję, kad lėktuve jums dažnai norisi nusnausti? Aišku, kita problema ta, kad dažnai oro linijos taupo keleiviams skirtą vietą, todėl patogiau įsitaisyti ir pasnausti nepavyksta.

Gerai, jei skrendate aukštesne klase, kurioje nesunku gerai išsimiegoti. (Andy Mitchell, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)

Taigi, kuomet kitą kartą skrisite lėktuvu, nepamirškite reguliuoti slėgį savo vidinėje ausyje ir gerti daug vandens. Taip kelionė bus kur kas mažiau varginanti, malonesnė, o atskridę į tikslą jausitės geriau nei tie, kurie šių patarimų nėra skaitę.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia