Kaip ir kiekvieną pirmadienį, taip ir šį parengėme įdomių faktų suvestinę. Tai – jau devintasis pirmadienis, kuomet skelbiame tokį straipsnį. NODUM Facebook puslapyje kasdien skelbiame po kokį nors įdomų faktą, o tuomet juos visus susumuojame į pirmadienio straipsnį.

Šįkart temos labai įvairios – svyruoja nuo keisčiausių gamtos kūrinių iki automobilinių greičio rekordų. Raginame išreikšti savo nuomonę, kokio tipažo straipsniai jums yra patys įdomiausi ir apie ką norėtumėte paskaityti dažniau. Tai galite padaryti štai po šiuo pranešimu Facebook’e.

Pirmadienis – dinoponera, vienos didžiausių skruzdžių pasaulyje. Dinoponera patelės dažnai užauga didesnės nei 3-4 cm. Šios skruzdės gyvena tik Pietų Amerikoje, jų kolonijos dažniausiai būna gana mažos – vidutiniškai jas sudaro vos 14 darbininkių. Dinoponera skruzdės, nors jas ir ėda, kas tik netingi, yra nuodingos. Žmonėms jų įgėlimas gali sukelti didžiulį 48 valandas trunkantį skausmą, kraują išmatose, padažnėjusį širdies ritmą ir skysčių kaupimąsi toje galūnėje, į kurią buvo įgelta.

Dinoponera australis – viena didžiausių pasaulio skruzdžių(Alex Wild, Wikimedia)

Antradienis – kivių auginimas. Kiviai auga kekėmis ant vijoklinių augalų. Kiviai auginami didžiulėse plantacijose Italijoje, Japonijoje, Naujojoje Zelandijoje, Čilėje ir kitose šalyse su šiltu klimatu. Dažniausiai mūsų parduotuves pasiekia itališki kiviai, nors pasitaiko atkeliaujančių ir iš kitų šalių. Kivių augalai reikalauja nemažai priežiūros – jie privalo būti nuolat genėjami, apsaugomi nuo bet kokios šalnos ir paremti stipriomis konstrukcijomis. Iš vieno hektaro galima pririnkti kelias tonas vaisių. Kiviai, savaime aišku, skinami rankomis

Kiviai auga ant vijoklių (A.j.morris, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Trečiadienis – kas sveria daugiau – suaugęs kolibris ar vieno euro cento moneta? Vidutinis kolibrio (Mellisuga helenae) svoris siekia vos 1,95 g, o vieno cento moneta sveria 2,3 gramus. 2 eurų moneta sveria kaip daugiau nei 4 kolibriai. Kolibriai yra vieninteliai paukščiai, galintys įskristi į stiklinį butelį. Jie nesunkiai išsilaiko vienoje vietoje ore ir gali pasiekti 54 km/h greitį.

Kolibris sveria mažiau už euro cento monetą (Charlesjsharp, Wikimedia(CC BY-SA 4.0)

Ketvirtadienis – įspūdingas Koenigsegg Agera RS pasirodymas – 0-400-0 km/h per 36,44 s. Dar visai neseniai Volkswagen koncernas ir Bugatti džiaugėsi, kad Chiron pasiekė naują 0-400-0 rekordą –  41,96 s tikrai yra šis tas vertas pagyrų. Rekordą pasiekęs automobilis vėliau dalyvavo Frankfurto automobilių parodoje, jo groteles puošė iškalbingi skaičiai – 42. Tačiau Koenigsegg negalėjo leisti Bugatti šiuo rekordu pasidžiaugti nei mėnesį ir jį sudaužė į šipulius – Agera RS įsibėgėjo iki 400 km/h ir vėl sustojo vos per 36,44 s. Chiron savo rekordo siekė ant kur kas lygesnės trasos nei Agera. Vaizdo įraše – įspūdingas Koenigsegg Agera RS pasirodymas.

Penktadienis – MIG-29 gimtadienis. Tai – sovietinis dviejų variklių naikintuvas, pirmą kartą pakilęs 1977-ųjų spalio 6 dieną, o tarnybą pradėjęs 1982-ųjų liepą. Nepaisant garbaus amžiaus, MIG-29 dar tebėra naudojamas ne tik Rusijos, bet ir dar kelių šalių karinėse oro pajėgose. Jo manevringumas vertinamas ir aviacinių šou metu.

Akrobatiniams pasirodymams paruoštas MIG-29 (Dmitry Terekhov, Wikimedia(CC BY-SA 2.0)
MIG-29 piloto darbo vieta. (IrasD, Wikimedia)

Šeštadienis – kaip auga žemės riešutai. O auga jie žemėje. Tai – valgomos sėklos, daugiausia auginamos tropiniuose ir subtropiniuose regionuose. Mažesniuose ūkiuose žemės riešutų derlius renkamas rankomis, tačiau dabar beveik visos komercinės plantacijos naudoja modernią techniką. Žemės riešutai naudojami ir pašarui, tačiau mes juos labiau pažįstame iš užkandžių ir riešutų sviesto. JAV pietuose, Indijoje, Kinijoje ir Afrikoje labai populiarūs virti žemės riešutai, o riešutų miltai dažnai naudojami patiekalams be glitimo gaminti.

Žemės riešutai ką tik išrauti iš žemės. (Nimvik, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Sekmadienis – Audi Rosemeyer koncepcinis automobilis. Tai – įdomi superautomobilio koncepcija, pasirodžiusi 2000 metais.  Rosemeyer buvo varomas visais keturiais ratais ir turėjo 8 litrų W16 variklį bei mechaninę pavarų dėžę. Ne vienas automobilių entuziastas Rosemeyer pakrikštijo vienu baisiausių Audi automobilių, o kitiems jo stilius visai patinka. Šis automobilis pavadintas Berndo Rosemeyero, Auto Union lenktyninko, vardu. Ar Audi Rosemeyer jums ką nors primena iš vėliau pasirodžiusių kūrinių? Jo dizainas ir kai kurie techniniai sprendimai padėjo kuriant Bugatti Veyron.

Ar esate matę prasčiau atrodantį Audi? O gal šis koncepcinis jums atrodo gražus? (Norbert Schnitzler, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Beje, tikriausiai pastebėjote, kad Rosemeyer žibintai buvo paslepiami – juos galėjo uždengti slankiojantis dangtelis. Paslepiami žibintai nebėra dažnai sutinkami automobilių pasaulyje, nes prideda nemažai svorio, o ir suteikiami privalumai nebenusveria trūkumų. Plačiau – šiame straipsnyje.

Audi Rosemeyer pamokos padėjo sukurti Bugatti Veyron (Lord van Tasm, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Tiek faktų skelbėme praeitą savaitę. Jei to dar nepadarėte, kviečiame prisidėti prie mūsų Facebook puslapio, kur kasdien rasite įdomių skaitinių ir faktų. Tam, kad turėtume apvalų dešimtuką, pridedame dar tris faktus.

Mažiausias pasaulio fortepijonas. Jį 2006 metais sukūrė japonų žaislų ir žaidimų kompanija Sega Toys Co. Mažytis fortepijonas turi 88 klavišus, visus tris pedalus ir automatinio grojimo funkciją. Jo plotis – vos 25 cm. Štai kaip skamba jo muzika.

Brangiausi pasaulyje obuoliai – Sekai-ichi. Šie obuoliai auginami Japonijoje, kuri yra žinoma dėl savo didžiulio polinkio į vaisius. Sekai-ichi medžiai yra laistomi vandeniu su medumi ir apdulkinami rankomis. Jie kruopščiai atrenkami, kad parduotuvių lentynas pasiektų tik tobulai atrodantys obuoliai. Vienas toks vaisius kainuoja apie 18 eurų.

Kiek laiko žmogus gali ištverti be vandens? Daugybė puslapių internete nurodys 3-7 dienas, tačiau viskas priklauso nuo aplinkybių. Mūsų kūnui reikalingas vanduo, bet, jei jį prarasime lėtai, be geriamo vandens ištversime ilgiau. Andreasas Mihaveczas 1979 metais beveik visiškai be geriamo vandens ištvėrė 18 dienų, kuomet policija jį pamiršo sulaikymo kameroje. Sakome beveik, nes jis laižė kondensatą nuo sienų, tačiau manoma, kad labiausiai jam padėjo aplinkos drėgmė. Šio rekordo pagerinti tikrai nelinkime.

Kviečiame paskaityti ir kitas šios straipsnių serijos dalis:

Pirmoji savaitė – didžiausia medinė arena, ilgiausias kelių traukinys, BMW E30 įdomybės ir t. .t

Antroji savaitė – mažiausias branduolinis ginklas, Dole Air Race katastrofa, seniausias vaizdo įrašas YouTube portale ir t. t.

Trečioji savaitė – Audi geležinkeliai, ilgiausias laivas pasaulio istorijoje, mechanizmas, kuris nieko nedaro ir t. t.

Ketvirtoji savaitė: Toyota ir AN-2 gimtadieniai, ilgiausias Ferrari paradas, aukščiausiai skraidantys paukščiai, didžiausia musė ir t. t.

Penktoji savaitė – mažiausia šunų veislė, pirmoji savitarnos parduotuvė, ilgiausia kirmėlė ir kur kas daugiau.

Šeštoji savaitė – Shuttle ant 747 nugaros, didžiausias Liebherr mobilus teleskopinis kranas, Lamborghini traktoriai ir t. t.

Septintoji savaitė – cinamono medis, Kolumbijos narkotikų kontrabandininkų laivai, Šiaurės Korėjos avialinijų maistas ir t. t. 

Aštuntoji savaite – mažiausių kačių veislė, Ferrari traktoriai, didžiausias vienaląstis, Laisvės statulos vidus, paukščių lizdas-daugiabutis ir kur kas daugiau.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia