Traktorius iš principo nėra labai sudėtinga žemės ūkio mašina – daugelis traktorių atrodo daugiau-mažiau panašiai. Tačiau istoriškai būta ir labai keistų traktorių. Kai praeito amžiaus šeštajame dešimtmetyje Jungtinės Karalystės ūkininkai žvalgėsi galingesnių traktorių, dideliu pasirinkimu lepinami tikrai nebuvo. Todėl ūkininkas iš Esekso Georgeas Pryoras priėmė keistą sprendimą, kuris lėmė Doe Triple-D atsiradimą. Tai – vienas traktorius, kurį sudaro du traktoriai.
Skamba keistai? Na, žiūrint iš šių dienų perspektyvos tikrai taip ir yra. Tačiau nepamirškite, kad šeštojo dešimtmečio pradžioje pramonė dar nebuvo visiškai atsigavusi po karo. Ekonomika augo, ūkininkai plėtė savo veiklą, o technologinės pagalbos tam buvo nedaug. Tais laikais laukuose dirbantys arkliai dar buvo įprastas vaizdas, nepaisant traktorių populiarumo. Taigi, Pryoro priimtas sprendimas buvo padiktuotas laikmečio realijų – ūkininkas įsigijo du Fordson traktorius ir juos sujungė.
Tai buvo lengvesnis projektas, nei įsivaizduojate. Pryoras pašalino abiejų traktorių priekines ašis – jos tapo nereikalingos. Tuomet juos abu sujungė į eilę, kartu sukurdamas hidraulinį vairavimo mechanizmą. Du kuklūs Fordson traktoriai virto keturiais ratais varomu monstru su dviem varikliais, kuris galėjo susilenkti 90 laipsnių kampu – taip išlaikytas neblogas manevringumas.
Tais laikais tokių pravažių ir galingų traktorių praktiškai nebuvo. Pryoras buvo taip patenkintas savo kūriniu, kad nusprendė juo pasidalinti su kitais Jungtinės Karalystės ūkininkais. Vietinis Fordson prekeivis Ernestas Doe su sūnumis nusprendė imtis komercinės šių traktorių gamybos. Kiek patobulinta Pryoro traktoriaus versija pavadinta Doe Dual Power,vėliau pervadinta į Doe Dual Drive, o galiausiai į Doe Triple-D (triguba D nuo Doe Dual Drive). Pirmasis toks dvigubas traktorius pasirodė 1958 metais – tai buvo galingiausias traktorius Jungtinės Karalystės rinkoje. Bet vėlgi – tai juk buvo du traktoriai.
Ferguson FE-35 dvigubas traktorius
Pirmosios Triple-D versijos išvystė 100 arklio galių, vėlesnės – 130, o paskutinės – net 150 ag. Šie traktoriai buvo nepalyginamai galingesni už viską, kas tuo metu buvo rinkoje, o ir pravažumu nesiskundė. Didžioji jų dalis buvo parduota Jungtinėje Karalystėje, tačiau kai kurie iškeliavo ir į JAV. Svarbu paminėti, kad tai nebuvo visiškai unikalus išradimas – tokie traktoriai buvo gaminami ir kitose šalyse dėl tų pačių priežasčių.
Tačiau sudvigubintas traktorius turi rimtų trūkumų. Visų pirma, jis yra gana sunkus. Taip, jis turi dvigubai daugiau galios ir yra varomas visais ratais, tačiau jis taip pat sveria dvigubai daugiau, nes turi du variklius, dvi pavarų dėžes ir hidraulinį vairavimo mechanizmą. Komponentų gausa taip pat sunkina priežiūrą ir remontą. Galiausiai, tuo metu, kai Doe Triple-D buvo gaminamas, tai buvo pats galingiausias traktorius šalyje, todėl jam trūko tinkamų padargų – juos teko gaminti.
Doe Triple-D gamyba baigėsi septintojo dešimtmečio pabaigoje. Tuo metu jau keli gamintojai siūlė maždaug 100 ag traktorius, kuriems pakako vieno variklio, todėl dvigubiems nebeliko reikalo. Iš viso pagaminta apie 300 Triple-D traktorių, tačiau dar daugiau dvigubų traktorių buvo sukurta kitose šalyse naudojant International Harvester, John Deere ir kitus traktorius. Nemažai jų šiais laikais galima sutikti parodose, mugėse ir muziejuose.
Taip pat skaitykite:
Kuo ypatingi į vandenį brendantys traktoriai?
Kaip atrodė pirmasis pasaulio traktorius?
Kodėl Challenger Terra Gator TG 8333 turi tik tris ratus?
Vienračiai traktoriai – kaip jie atrodė ir kam buvo skirti?
10 įdomių faktų apie traktorius, kurių galbūt negirdėjote;
Kaip atrodo cukranendrių kombainas?
Traktorius, kurio šiaip sau niekur nesutiksite – ypatingai modifikuotas John Deere 8295RT (Video)