Net jei nesidomite Antrojo Pasaulinio karo istorija, tikrai esate matę bent kelis filmus, kuriuose šis konfliktas yra vaizduojamas. Pavyzdžiui, garsųjį „Perl Harborą“ (2001), kuriame pasakojama apie Japonijos karinės aviacijos ataką prieš įlankoje prišvartuotus JAV karinio laivyno laivus. Filme matyti, kaip vienas po kito į šipulius dūžta strategiškai svarbūs laivai – jie dega, sproginėja ir skęsta, su savimi nusinešdami tūkstančius gyvybių. Bet ar kada domėjotės, kiek laivų tuomet iš tikrųjų buvo sunaikinti? Galime lažintis, kad atsakymas jus nustebins.

Garsioji ataka buvo įvykdyta 1941 m. gruodžio 7 d. Japonijos aviacija ir povandeniniai laivai netikėtai užpuolė uoste prišvartuotą JAV karinį laivyną. Siekis buvo vienas – visiškai paralyžiuoti JAV pajėgas pasaulio vandenynuose, kad Japonija galėtų netrukdomai tęsti savo žygį po Ramiajame vandenyne esančias JAV sąjungininkų kolonijas.

Ataka prasidėjo prieš 8 valandas ryto. Kadangi buvo sekmadienis, ne visi karininkai ir kareiviai buvo pasiruošę atremti ataką – daug jų pusryčiavo. Japonija puolė didelėmis pajėgomis, buvo surengti du stiprūs antskrydžiai. Iš tikrųjų, buvo suplanuotas ir trečiasis, tačiau admirolas Isoroku Jamamotas, tuomet vadovavęs operacijai, nusprendė atsitraukti, baimindamasis prarasti savo lėktuvnešius.

Kaip matėte filme, JAV patyrė didelių nuostolių. Žuvo 2403 žmonės, bent pusė jų USS Arizona laive. Iš viso buvo paskandinta ar bent jau stipriai apgadinta 16 laivų – tiek jų iš karto negalėjo tęsti tarnybos. Tai buvo stiprus smūgis JAV kariniam laivynui, įtraukęs JAV į Antrąjį Pasaulinį karą ir galiausiai privedęs prie dviejų atominių bombų numetimo Japonijos miestuose. Visgi, iš 16 per ataką nukentėjusių laivų JAV laivynas atsisakė tik trijų – visi kiti buvo pataisyti ir sugrįžo į tarnybą. Štai visas iš pelenų prisikėlusių laivų sąrašas.

Kairėje – Perl Harbore degantis USS West Virginia, o dešinėje – tas pats laivas 1944 m. (U.S. Navy nuotrauka)

USS West Virginia. Šis laivas buvo apgadintas labai smarkiai. Į jį pataikė net septynios torpedos ir pora bombų. Vėliau laivą apėmė ir iš degančios Arizonos persimetusios liepsnos. Galiausiai Virginia nuskendo, nusinešdama 106 žmonių gyvybes. Tačiau po atakos vanduo iš West Virginia buvo išpumpuotas, buvo užlopytos korpuse žiojėjusios skylės, pats laivas buvo nutemptas kapitaliniam remontui ir jau 1944 metų liepą grįžo į tarnybą.

USS Tennessee buvo stipriai apgadintas, bet jau vasarį grįžo į tarnybą. (U. S. Navy nuotrauka)

USS Tennessee. Šis laivas nukentėjo, palyginti, nežymiai. Į jį pataikė dvi bombos, nusinešusios 5 gyvybes. Tennessee kurį laiką buvo įstrigęs dėl šalia nuskendusio laivo, bet greitai išplaukė remontui. Po dviejų su puse mėnesių Tennessee jau buvo pasiruošęs vėl stoti į mūšį.

Į USS Nevadą pataikė šešios bombos ir viena torpeda, laivas užsidegė ir užplaukė ant sausumos, bet jau kitais metais grįžo į tarnybą. (U. S. Navy nuotrauka)

USS Nevada. Šis laivas atakos metu nebuvo prišvartuotas, todėl galėjo šiek tiek manevruoti, bandydamas išvengti didelių nuostolių. Į Nevadą pataikė šešios bombos, ir viena torpeda, žuvo 60 įgulos narių. Laivas užplaukė ant seklumos, tačiau jau 1942 metų spalį grįžo į tarnybą. Vėliau USS Nevada buvo naudojama kaip taikinys atominių bombų bandymuose Bikini atole. Du netikslūs sprogimai Nevados nepaskandino, todėl laivas vėl buvo nutemptas į Perl Harborą. 1948 metais USS Nevada vėl tapo taikiniu kitiems laivams. Po intensyvių pratybų laivas vis tiek išliko virš vandens, todėl buvo nuskandintas iš oro paleista torpeda.

USS California. Šis laivas atakos metu jau buvo poros dešimtmečių senumo. Pora bombų ir dvi torpedos stipriai apgadino USS California ir nusinešė 100 gyvybių. Po atakos stengtasi išlaikyti laivą virš vandens, tačiau galiausiai jis nuskendo. Prireikė didelių pastangų, kad USS California būtų pakelta nuo įlankos dugno, tačiau po remonto ji sugrįžo 1944 metų sausį.

USS Marryland buvo dėkingoje padėtyje, todėl nukentėjo menkiau – nuotraukoje matomas degančio USS West Virginia fone (U. S. Navy nuotrauka)

USS Maryland. Šio laivo padėtis nulėmė, kad tiesiogiai jį užpulti buvo sunku. Į jį pataikė dvi bombos, žuvo 4 įgulos nariai. Todėl jau 1942 metų vasarį jis grįžo į tarnybą.

USS Downes ir USS Cassin buvo sausajame doke, tačiau tai jų neišgelbėjo – abu laivai sudegė, bet grįžo į tarnybą 1943 metų pabaigoje, 1944-ųjų pradžioje. (U. S. Navy nuotrauka)

USS Cassin. Į šį laivą, kuris atakos metu buvo sausajame doke, pataikė vos viena bomba, tačiau jos pakako laivui visiškai sudeginti. Jis buvo atstatytas ir 1944 metų vasarį sugrįžo į tarnybą.




USS Downes. Jis atakos metu taip pat buvo sausajame doke. Downes užsidegė nuo USS Cassin siautėjusių liepsnų. Kaip ir USS Cassin, USS Downes visiškai sudegė, tačiau pavyko išsaugoti didžiąją dalį svarbiausių dalių, kad aplink jas būtų galima pastatyti naują laivą. Jis sugrįžo į tarnybą 1943 metų lapkritį.

USS Shaw sprogimas tapo viena iš ikoniškų Perl Harboro nuotraukų, bet laivas buvo sutaisytas jau kitais metais (U. S. Office of War, U. S. Navy nuotraukos)

USS Shaw. Šiam laivui tikrai nepasisekė. Į jį pataikė trys bombos, jis užsidegė, sprogo laive saugota amunicija. Tačiau jis buvo išgelbėtas ir, nepaisant stiprių pažeidimų, greitai suremontuotas – jau 1942 metų birželį jis sugrįžo tarnauti savo šaliai.

USS Raleigh atakos metu nebuvo stipriai apgadintas – įgulai pavyko išsaugoti laivą (U. S. Navy nuotrauka)

USS Raleigh. Viena torpeda pataikė į šį laivą, priversdama jį pasvirti. Tačiau pažeidimai buvo pakankamai menki, kad juos būtų galima pataisyti vietoje. Laivas sugrįžo į tarnybą jau 1942 metų vasarį.

USS Helena. Šis laivas buvo nedėkingoje padėtyje, tačiau į jį pataikė tik viena torpeda. Žuvo 20 įgulos narių, tačiau pats laivas išgyveno, buvo pataisytas ir jau 1942 metų sausį galėjo kariauti toliau.

USS Vestal stipriai degė ir buvo specialiai užplukdytas ant kranto, kad nenuskęstų. (U. S. Navy nuotrauka)

USS Vestal. Tai – remonto laivas, į kurį pataikė dvi bombos. Negana to, jis paragavo ir nuo Arizonos kylančių liepsnų. Įgula ilgai kovojo su gaisru ir specialiai nukreipė laivą į sausumą. Jis buvo pataisytas ir 1942 metų rugpjūtį sugrįžo kariauti.

USS Oglala atakos metu jau buvo senas laivas – nuskendo, nors į jį tiesiogiai pataikyta nebuvo. Fone matomas USS Helena, į kurį pataikiusi torpeda ir paskandino Oglalą. (U. S. Navy nuotrauka)

USS Oglala. Tai – labai senas, dar 1907 metais į vandenį nuleistas laivas. Iš pradžių jis plukdė keleivius, o karinėse jūrų pajėgose Pirmajame Pasauliniame kare dėliojo minas. Perl Harboro atakos metu į ją tiesiogiai pataikyta nebuvo, tačiau jos plonas korpusas buvo stipriai pažeistas nuo sprogimo bangos, kai į netoliese buvusį USS Helena laivą pataikė torpeda. Oglala nugrimzdo į dugną. Ją iškelti buvo itin sunku, tačiau galiausiai tai buvo padaryta, laivas buvo suremontuotas ir sugrįžo į tarnybą 1944 metų vasarį. Šįkart jau kaip variklių remonto laivas.

USS Curtis. Šis laivas nukentėjo nuo vienos bombos ir savižudžio japono piloto smūgio. 19 žmonių žuvo, tačiau pažeidimai buvo greitai sutvarkomi. Laivas sugrįžo į tarnybą jau 1942 metų sausį.

Šie laivai labai pasitarnavo Antrajame Pasauliniame kare, todėl niekas neabejoja, kad pastangos, kurių reikėjo laivų iškėlimui ir remontui, neatsiėjo veltui. Ir kiti trys laivai nebuvo palikti likimo valiai. Buvo iškelta jų ginkluotė, kai kurie kiti elementai ir detalės, kurios galėjo būti naudojamos kituose kariniuose laivuose. Žinoma, tai jokiu būdu nereiškia, kad Perl Harboro ataka buvo bereikšmė ir nepaliko didelių pasekmių. Tai tik parodo, kokį ryžtą tuomet JAV turėjo atsitiesti ir įrodyti, kad viena ataka jos laivyno palaužti negali.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia