Didžiausi ir mažiausi daiktai pasaulyje visada kėlė žmonių susidomėjimą. Kai kurie didžiausi daiktai kuriami tik su vienu tikslu – patekti į rekordų knygas. Tuo tarpu kiti turi atlikti svarbias funkcijas. Ar žinote, koks lėktuvas yra didžiausias pasaulyje? Jei atsakėte, kad ukrainietiškas An-225, esate teisūs, bet jau greitai šią karūną teks atiduoti naujam orlaiviui su dviem fiuzeliažais.

Antonov An-225 buvo sukurtas kosminiams Buran laivams gabenti. Į pirmąjį skrydį An-225 pakilo 1988 metais ir savo užduotį atliko puikiai. Tai – didžiausias šiuo metu naudojamas lėktuvas pasaulyje. Jam taip pat priklauso sunkiausio ir ilgiausio oru gabentų krovinių rekordai.

An-225 išties yra įspūdingas lėktuvas. Jo sparnų mojis siekia 88,4 metrus, o bendras lėktuvo ilgis – 84 m. Į viršų jį kelia šeši turboreaktyviniai varikliai. Per savo karjerą An-225 yra gabenęs ne tik Buran kosminius laivus, bet ir humanitarinius krovinius, generatorius, vėjo jėgaines, ypatingai dideles dalis gamykloms ir dar daug kitų krovinių. Šis lėktuvas gali pakelti tokius krovinius, kokie anksčiau atrodė neįmanomi. Didžiausias iš jų svėrė 247 tonas. Sunkiausio lėktuvu skraidinto vieno daikto rekordas taip pat priklauso šiam lėktuvui – tai buvo beveik 190 tonų sveriantis generatorius.

Antonov An-225 jau beveik trisdešimt metų yra didžiausias lėktuvas pasaulyje. (U.S. Air Force nuotrauka)

Nepaisant garbaus amžiaus, Antonov An-225 į pensiją nesiruošia. Jau pasigirdo kalbų, kad bus pagaminti dar keli tokie lėktuvai Ukrainoje ir Kinijoje. Tačiau jau visai greitai An-255 gali prarasti vieną iš savo rekordų. Vienas itin didelis lėktuvas JAV ką tik pirmą kartą išriedėjo iš angaro.

Stratolaunch yra dviejų fiuzeliažų lėktuvas, skirtas iškelti ir paleisti kosmines raketas. Tai – vieno iš Microsoft įkūrėjų  Paulo Alleno idėja. Verslininkas mano, kad raketų iškėlimas lėktuvais bus daug pigesnė ir greitesnė alternatyva, tačiau iki šiol tam nebuvo tinkamo orlaivio.

Stratolaunch turi du fiuzeliažus, kad krovinys visada būtų kabinamas orlaivio centre.

Stratolaunch ką tik išriedėjo iš angaro Kalifornijoje, kad pradėtų kuro užpylimo bandymus. Jam reikės pereiti gausybę skirtingų procedūrų ant žemės dar prieš pirmąjį skrydį, todėl skrydžio demonstracijos tikimasi tik 2019 metais. Tuomet Stratolaunch bus galima sveikinti su oficialiu rekordu. Šio lėktuvo sparnų mojis siekia daugiau nei 117 metrų. Tiesa, An-225 vis tiek yra šiek tiek ilgesnis.

Stratolaunch turi svarbią užduotį – atpiginti kosmoso užkariavimą. Šiuo lėktuvu iškeliamos raketos galės į kosmines stotis gabenti krovinius ar iškelti palydovus. Stratolaunch pakils į komerciniams orlaiviams įprastą aukštį, tuomet paleis raketą, kuri savarankiškai pakils į orbitą. Po to lėktuvas sugrįš kaip ir kiti dideli lėktuvai, galės būtų pakrautas iš naujo, papildytas kuru ir kilti vėl. Tai – daug pigesnis raketų paleidimo būdas nei šiuo metu naudojamos sistemos.

Teoriškai, Stratolaunch galės pakelti apie 220 tonų svorį. Todėl lėktuvas turi šešis reaktyvinius variklius. Inžinieriai pasirinko dviejų fiuzeliažų konstrukciją, kad raketa būtų gabenama pačiame orlaivio centre, tarp ilgų Stratolaunch sparnų.

Hughes H-4 Hercules skrido tik kartą ir labai trumpai, tačiau vis tiek yra didis pasiekimas (Drew Wallner, Wikimedia(CC BY 3.0)

Beje, An-225 lėktuvo sparnų mojis istoriškai ir taip nebuvo didžiausias. 1947 metais trumpam skrydžiui pakilo medinis skrendantis laivas Hughes H-4 Hercules. Šis lėktuvas buvo gaminamas Antrajam pasauliniam karui, tačiau buvo dalinai užbaigtas tik po jo. Mediena buvo naudojama todėl, kad aliuminio ir kitų metalų tuo metu labiau reikėjo veikiančiai karo pramonei. Hughes H-4 Hercules sparnų mojis siekė daugiau nei 97,5 m. Šis lėktuvas taip niekada ir nebuvo naudotas ir dabar yra saugomas viename aviacijos muziejuje JAV.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia