Kaip skelbia svetainės aprašymas, Nodum.lt dažnai publikuos straipsnius apie įdomius, netradicinius ar retus hobius. Medžio darbai yra vienas iš jų. Tai nėra retas hobis, tačiau jis domina vis mažiau jaunų žmonių. O ir tie, kurie dar kažką gamina iš medienos dažniausiai yra įstrigę praeityje, neturi įkvėpimo ir gamina jau kažkur matytus daiktus. Kiti mano, kad jie neturi reikiamų įgūdžių, laiko ar vietos, todėl medžio darbų nesiima net jei apie tai ilgai svajojo. Šiame straipsnyje papasakosime kaip bet kokio buto kambaryje galima pradėti tekinti – kalbėsime apie miniatiūrines tekinimo stakles ir pirmuosius jomis atliktus.

Tekinimo staklės yra unikalus įrankis. Kaip teigia gerai žinomas YouTube kūrėjas Jay Bates, nėra jokio kito įrankio, kuriuo darbą galima padaryti nuo pradžios iki galo. Tereikia į stakles įdėti medžio gabalą, pasidarbuoti aštriu kaltu ir švitriniu popieriumi ir po keliolikos minučių turėsite užbaigtą darbą. Tekinimas iš tikrųjų šiuo metu populiarėja būtent dėl YouTube portale vaizdo įrašus publikuojančių meistrų, tačiau kai kurie žiūrovai nesiryžta pabandyti manydami, kad jiems trūksta laiko, vietos, pinigų ar įgūdžių. Todėl šįkart vienu paprastu pavyzdžiu sudaužysime šį mitą.

Tai – CNC07 MINI LATHE medienos tekinimo staklės. Jos jau porą savaičių sėdi ir dirba ant mano kambario palangės, apie jas ką tik parašyta ir apžvalga. Jei norite daugiau informacijos apie šias stakles ar jas nusipirkti, turėsite spausti šią nuorodą.

Pigios mažos medienos tekinimo staklės.

Trumpai paminėsiu tik porą esminių charakteristikų: maksimalus tekinamos medienos diametras siekia kiek mažiau nei 8 centimetrus, ilgis – apie 13,5 cm, staklės sukasi 2000-8000 apsisukimų per minutę greičiu. Manote, kad jums trūksta pinigų? Jos nekainuoja nei 100 eurų. Daugiau apie šį įrankį – minėtoje apžvalgoje. Dabar – apie pirmuosius darbus.

Šios staklės neužima vietos, veikia tyliai ir puikiai pasitarnaus tekinimo malonumui patirti

Daug žmonių mano, kad jiems trūksta įgūdžių. Tai, beje, yra didelė problema su visais darbais ir hobiais – žmonėms sunku pradėti, nes jie lygina save su tais, kurie tuo užsiima jau labai ilgai. Vaizdo įraše matysite antrąjį kada nors mano nutekintą darbą. Perspėjimas – vaizdo įrašas nėra filmuotas ir redaguotas profesionaliai, jame matomi savamokslio darbai, jie nebūtinai yra saugūs ir taisyklingi.

Tekinamas juodalksnis – pakankamai tvirtas, bet kartu ir lengvai tekinamas medis. Formos išgaunamos gana lengvai, švelniais judesiais sukiojant kaltą į skirtingas puses. Lengvesni pjūviai palieka lygesnį paviršių, tačiau net ir šiurkštų darbą ištaiso švitrinis popierius. Kadangi tai tik antras darbas su šiomis staklėmis, daug patarimų duoti negaliu. Naudokitės aštriais kaltais (vaizdo įraše matomas kaltas nėra pakankamai aštrus), priartėję prie galutinės formos elkitės ypatingai atsargiai, kalto niekada per stipriai nespauskite į medį, bet visada laikykite tvirtai.

Dar kelios esminės saugumo taisyklės: jokių pirštinių ir laisvų rankovių, stakles reikia pastatyti tvirtai (geriausia, priveržti prie paviršiaus), tvirtai prisukti visus varžtus, nelieskite besisukančio darbo rankomis, jei nežinote, ką darote, nenaudokite lanksčių, trumpų ir tekinimui netinkančių kaltų. Visada įsitikinkite, kad mediena staklėse laikosi tvirtai – greitai skriejantis medžio gabalėliss gali sužeisti, net jei yra visai mažas.

O dabar apie darbą

Tai – medaus šaukštas. Jis yra skirtas skystam medui kabinti ir dėti į maistą ar arbatą. Tokie šaukštai kainuoja apie eurą, nieko nenustebintumėte tokia dovana. Tačiau, tai yra puikus projektas pradedančiajam. Išmoksite dirbti su proporcijomis, galėsite pabandyti ištekinti smulkius ornamentus, įdubimus ir išgaubimus.

Kaip viskas buvo atlikta:

  • Atpjautas 2,5 X 2,5 X 10 centimetrų  dydžio juodalksnio gabalėlis
  • Abiejose jo pusėse surastas centras ir vienoje pusėje tvirtai įkaltas darbą sukantis laikiklis. Tuomet mediena dedama į stakles, gerai pritvirtinama, įsitikinama, kad staklės nejudės, nustatomas žemiausias 2000 apsisukimų per minutę greitis.
  • Iš pradžių lengvais, bet tvirtais judesiais iš kvadratinio profilio padaromas apvalus. Tekinant pirmąjį šaukštą tai užtruko ilgiau, dabar tai jau visai lengvas darbas.
  • Priimamas sprendimas dėl šaukšto galvos dydžio, ir vietos. Visada geriau, kai didesni elementai yra variklio pusėje.
  • Apibrėžiamas kotelio siluetas, sugalvojama, kur ir kokie bus ornamentai.
  • Nutekinama iki galutinio plonumo, tuomet viskas nušlifuojama šokinėjant nuo žemiausio grūdėtumo švitrinio popieriaus iki aukštesnio. Pabaigai naudojamas 600 grūdėtumas.
  • Tuomet smulkesniu kaltu galvoje padaromi gilūs grioveliai. Šį žingsnį galima atlikti (ir, tikriausiai, būtų protingiau) prieš šlifavimą. Tai, beje, yra sunkiau nei atrodo – smulkūs kaltai stringa medienoje.
  • Tada galima nupjauti nereikalingus galus ir viską nušlifuoti į stakles įstačius šlifavimo diską.

Darbas labai paprastas, tačiau, jei nesate įgudęs, gali užtrukti apie valandą. Skubėti nėra kur – geriau mėgautis procesu ir džiaugtis į šalis skriejančiomis pjuvenomis. Medaus šaukšto negalima lakuoti ar dengti kitomis medžiagomis – geriau tegul bus natūralus.

Antrasis medaus šaukštas, kuro gamybą matėte vaizdo įraše, yra kiek liaunesnis ir ilgesnis.

Tie, kurie skaitė apžvalgą ar matė nuotraukas dažnai stebisi tekinimu namuose, ant palangės. Jie klausinėja – „Kodėl? Ar ne per daug dulkių? Ką sako kaimynai“. Priežastis iš tiesų yra kitokia nei jie tikisi.

Turiu tuščią garažą, kuriame staklės galėtų dirbti ir valymo po darbo būtų kur kas mažiau. Ant palangės jos atsidūrė tam, kad įrodytų, kad galima tekinti bet kur. Didžioji dalis pjuvenų krenta prie staklių, jas išvalyti nėra sunku. Staklės yra neįtikėtinai tylios, jų darbo nesigirdi kitame kambaryje, kaimynai jų taip pat negirdėjo. Todėl pretekstas „neturiu vietos“ nėra tinkamas – jei tikrai norite, vietos tikrai rasite, o ir pretekstas pasidarbuoti dulkių siurbliu nenueis pro šalį.

Abu šaukštai kartu – galite matyti, kaip visos pjuvenos ir dulkės nusėda greta staklių.

Taigi, šios staklės ir pats hobis yra tinkami visiems, ką vilioja tekinimas ar medžio darbai apskritai. Jos lengvos ir telpa visur, o ir kainuoja visai nedaug. Tikriausiai bėgant laikui jas išaugsite ir užsinorėsite didesnių, brangesnių staklių, tačiau šios puikiai tiks pradžiai, tekinimo malonumo pajautimui.

Kokie bus kiti darbai? Su medaus šaukštais baigta, dabar jau galima pereiti prie originalesnių daiktų. Nors staklės tam nėra pritaikytos irneturi tinkamo griebtuvo, bandysiu jomis išskaptuoti nedidelį dubenėlį, dėžutę, semtuvėlį kavai. Toliau seks įprastas šaukštas, papuošalai, parkeriai ir dar bala žino kas. Kaskart bus bandoma padaryti tai, kas pradedantiesiems ar tokioms mažoms staklėms gali atrodyti neįkandama. Žinoma, apie kitus darbus taip pat galėsite perskaityti Nodum.lt.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia