Pasaulis juda link elektrinių transporto priemonių, net ir vilkikai ateityje, panašu, bus elektriniai. Bet kodėl? Kuo elektriniai vilkikai pranašesni, išskyrus mažesnę gamtai daromą žalą? Volvo Trucks mano, kad gamtą galima saugoti ir kur kas pigesniais bei jau prieinamais sprendimais.
Nereikia būti labai dideliu ekspertu, kad išvardintum elektrinių vilkikų trūkumus. Tesla ir Cummins ruošia savo pasiūlymus, kurie jau visai greitai pasirodys rinkoje. Tačiau ar toli jie važiuos? Baterijos, kad ir kaip sparčiai jos tobulėtų, sunkiosios technikos galios agregatams kol kas yra per silpnos, jei kalbėtume apie ilgas darbo valandas. Cummins Aeos vilkikas be problemų mieste pristatys prekes ir siuntinius, o Tesla, kaip manoma, ruošiasi važinėti ir į ilgas keliones. Kiek kainuos toks vilkikas, palyginti su įprastu dyzeliniu sunkvežimiu? Ar atsakingam verslui tokia mašina nebus per brangi?
Niekas nesiginčija, kad elektrovilkikai yra krovininio transporto ateitis. Tačiau Volvo Trucks turi porą sunkvežimių, kurie turi beveik visus elektrinių vilkikų privalumus be jokių trukumų. Volvo FH LNG ir Volvo FM LNG yra varomi suskystintomis gamtinėmis dujomis arba biodujomis. Lyginant su dyzeliniais sunkvežimiais, šie Volvo vilkikai išmeta 20-100 % mažiau CO2. Kaip jie gali visai neišskirti anglies dvideginio, pakalbėsime vėliau. Prieš tai būtina paminėti, kad Volvo LNG linija lenkia ne tik dyzelinius, bet ir kitus dujomis varmus vilkikus.
Įprastai dujomis varomi varikliai naudoja vadinamąjį Otto ciklą. Volvo vietoj to pasitelkė įprastą dyzelinių variklių technologiją, kuri leidžia sumažinti degalų sąnaudas ir kartu išlaikyti galią bei sukimo momentą (kuo galia skiriasi nuo sukimo momento galite paskaityti šiame straipsnyje). Pavyzdžiui, 460 ag išvystantis variklis turės 2300 Nm sukimo momentą – identišką tam, kurį turi analogiškas dyzelinis variklis. Tačiau išmetamosios dujos bus nelyginamai švaresnės.
Volvo skaičiuoja, kad naudojant įprastas suskystintas gamtines dujas CO2 išmetimą pavyks sumažinti 20 %. Naudojant biodujas įmanoma pasiekti ir nulinį CO2 išmetimą, priklausomai nuo to, kaip šios dujos gaminamos. Tiesa, šių variklių degimo procesui naudojamas ir dyzelinas – mažas jo kiekis yra įpurškiamas uždegimo metu. Tačiau ir dyzeliną galima pakeisti apdorotu daržovių aliejumi. Sprendimų galima surasti, jei tik verslas ryšis jų ieškoti. Viskas priklausys nuo dujų tiekėjo ir įmonės prioritetų.
Geriausia tai, kad tokie vilkikai gali nuvažiuoti labai toli. Didžiausi 205 kg dujų balionai, montuojami LNG serijoje, leidžia nuriedėti net 1000 kilometrų – tai baterijomis varomu sunkvežimiu nėra pasiekiama. O tada tereikės surasti degalinę, kurioje galima pasipildyti dujų (ir, tikėtina, dyzelino). Toks sustojimas užtruks žymiai trumpiau nei baterijų įkrovimas. Galiausiai, įmonės mechanikai greitai prisitaikytų prie darbo su nauju vilkiku, o ir vairuotojams nereikėtų prie jų pratintis.
Taip pat reikia pastebėti, kad Volvo jau siūlo LNG vilkikus – juos jau galima įsigyti. Elektriniai vilkikai dar tik už kalnų. Volvo Trucks yra įsitikinę, kad dujomis varomi vilkikai šiuo metu yra geriausia išeitis siekiant sumažinti išmetamo CO2 kiekį.
Daugiau apie ekologiškus vilkikus:
Cummins elektrovilkikas, pasirodysiantis po poros metų
Nutekinta Tesla vilkiko nuotrauka