Honda – tai garsus japoniškų automobilių gamintojas. Šios markės automobiliai visada stebino savo technologijomis ir kiek kitokiu charakteriu. Nors Hondos istorijoje yra daugybė nuobodžių mašinų, kurias pamiršta visi vos tik iš jų išlipę, būta ir daug ypatingų automobilių. Tačiau nuo ko viskas prasidėjo? Koks buvo pirmasis Honda automobilis?

Tai – pirmoji straipsnių serijos apie pirmuosius markių automobilius dalis. Joje pažvelgsime į patį pirmąjį Honda automobilį – T360 pikapą.

Honda kompanijos istorija pradėta rašyti dar 1948 metų rugsėjo 24 dieną. Ją įkūręs Soichiro Honda visą gyvenimą domėjosi automobiliais, studijavo inžineriją ir dirbo su metalu. Visgi, pačioje Honda kompanijos gyvavimo pradžioje automobiliai nebuvo gaminami. Honda kūrė pramoninius įrenginius, vėliau – dalis kitiems automobilių gamintojams. 1949 metais pasirodė pirmasis Honda motociklas –  D-Type. Beje, motociklai šios kompanijos istorijoje yra tokie pat svarbūs kaip ir automobiliai, o gal net ir svarbesni. Jau 1964 metais Honda buvo didžiausias motociklų gamintojas pasaulyje. Tuo pat metu pirmasis markės automobilis tik skynėsi kelią į pripažinimą.

Visi Honda T360 automobiliai originaliai buvo tos pačios mėlynos spalvos. (baku13, Wikimedia(CC BY-SA 2.1 jp)

Pirmasis Honda automobilis nebuvo koks nors įspūdingas superautomobilis ar karštas hečbekas. 1963 metais Honda pirkėjams pristatė Kei klasės pikapą T360. Kei automobiliai, kuriems galioja griežti dydžio ir variklio charakteristikų reikalavimai, Japonijoje yra gana mėgstami dėl to, kad jiems taikomi mažesni mokesčiai, o ir parkavimo situacija didmiesčiuose yra gana sudėtinga. Dabar Kei automobilius supa visa automobilių kultūros šaka, jie modifikuojami, rengiami susitikimai ir varžybos. Tačiau anksčiau tai buvo tik dar viena automobilių klasė. Honda nusprendė rinkai pasiūlyti pikapą, kuris padėtų smulkiesiems verslininkams ir, galbūt, sodininkams bei ūkininkams.

Kei klasės reikalavimai tuomet nurodė maksimalų vos 360 kubinių centimetrų darbinį variklio tūrį. Tai praktiškai automatiškai reiškė, kad variklis turi būti dviejų cilindrų, tačiau Soichiro Honda tai nepatiko. Jis norėjo, kad jo pirmasis automobilis būtų varomas keturių cilindrų agregatu su aukštais variklio sūkiais.

Honda T360 – žiūrint į nuotraukas net sunku įsivaizduoti, koks mažas šis automobilis. (TTTNIS, Wikimedia)

Iš tikrųjų, Honda jau kurį laiką dirbo prie pirmųjų savo automobilių. Honda šeštojo dešimtmečio pabaigoje būrė inžinierių komandą automobiliams kurti. Tačiau Soichiro Honda neskubėjo ir nepasidavė Honda salonų savininkų spaudimui – jis jautė, kad pirmasis automobilis turi būti labai geras, nes kitaip antro šanso gali ir nebūti. 1962 metais jis uždarame renginyje pats pademonstravo S360 prototipą. Tai buvo Kei klasės sportinis automobilis, kuris iš karto sužavėjo Honda verslo partnerius. Jį dar reikėjo patobulinti, o ir Honda nesidžiaugė sportinėmis šio automobilio savybėmis. Kitaip tariant, jam reikėjo didesnio variklio, kurį jis vėliau ir gavo.

Tačiau T360, mažytis pikapas, rinkai jau buvo pasiruošęs 1962 metais. Tuomet Tokijo automobilių parodoje pasirodė S360, S500 (S360 su 531 kubinių centimetrų varikliu) ir T360. S360 buvo prastesnis už S500 ir nebūtų sulaukęs pasisekimo, todėl jo buvo atsisakyta. Kiti du automobiliai buvo parduodami jau kitais, 1963-iaisiais, metais. Pirmasis birželį pasirodė T360.

Įdomiausias T360 bruožas buvo viduryje sumontuotas 360 kubinių centimetrų variklis. Pagal paties Hondos reikalavimus jis turėjo net keturis cilindrus, sukosi iki beveik 9000 apsisukimų per minutę ir išvystė 30 ag (22 kW). To pakako 100 km/h greičiui pasiekti . Palyginimui, Subaru tuo metu savo Kei automobiliuose montavo dviejų cilindrų 360 kubinių centimetrų variklį išvystantį maždaug dvigubai mažiau galios. Todėl Honda pasiekimas tikrai neliko nepastebėtas.

Honda T500 su nulenkiamais kėbulo šonais. (Kzaral , Wikimedia(CC BY 2.0)

Dėmesį traukė ir pats sunkvežimis. Jo kapotas atsidarė vietoje palikdamas priekinius žibintus, o prie variklio buvo galima prieiti tik pakėlus sėdynę. Variklis buvo montuojamas viduryje siekiant padidinti kroviniui skirtą vietą. T360 buvo griežtai dvivietis.

T360 iš galo. Žmonės aplink leidžia geriau įsivaizduoti, koks mažas iš tikrųjų yra šis automobilis. (Andrew Bone, Wikimedia(CC BY 2.0)

Kei klasė yra specialiai sukurta paskatinti žmones pirkti mažesnius automobilius su mažesniais varikliais, todėl ir išmatavimai yra riboti – jie ir apibrėžė T360 dydį. Pirmojo Honda pikapo ilgis siekė 2,99 m, plotis – 1,295 m, aukštis – 1,525 m.

Honda siūlė keturias T360 konfigūracijas – įprasto pikapo, pikapo su atidaromais šonais (kad būtų galima vežti platesnį krovinį), furgono ir pusiau vikšrinės mašinos. Pastaroji versija nebuvo labai populiari, nors jos pravažumas pravertė šiauriniuose Japonijos regionuose. Visi T360 buvo varomi galiniais ratais ir turėjo keturių pavarų mechaninę transmisiją.

Pusiau vikšrinis T360 nebuvo labai populiarus, bet pasitarnavo šiauriniuose Japonijos regionuose. (Kzaral, Wikimedia(CC BY 2.0)

Kaip S360 turėjo savo S500, taip ir T360 turėjo savo T500 – versiją su 531 kubinių centimetrų varikliu. Ji buvo labiau skirta eksporto rinkoms, nes neatitiko Kei klasei keliamų reikalavimų. Tai išlaisvino Honda gaminti T500 20 cm ilgesnį – Kei klasė griežtai apibrėžia automobilio išmatavimų ribas.

Honda T360 buvo gaminamas ketverius metus. Per šį laiką 108,920 automobiliai. Tokia tat buvo pradžia. Honda dabar gamina daug įdomių automobilių modelių, o planuose – naujas sportinis Kei automobilis, S2000 pamaina, ekstremalios Civic Type R versijos. Honda logotipą dėvi ir ne vienas katerio variklis, ir netgi HondaJet lėktuvas, dažnai tituluojamas geriausiu savo klasėje.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia