Klausimas iš pažiūros tikriausiai daugeliui tikriausiai pasirodė kvailas. Tačiau iš tikrųjų viskas ne taip jau paprasta. Ne vienas vairuotojas nenaujas žiemines padangas naudoja ištisus metus, taip nepirkdamas vasarinių padangų ir sutaupydamas šiek tiek pinigų. Tokio sprendimo logika tokia – jei žieminė padanga nebetinka šaltajam sezonui, ja dar galima pavažiuoti vieną vasarą. Juk nesvarbu, kad padanga greičiau dėvisi, jei jos ilgai naudoti nebesiruošiate. Bet ar tai saugu?

Daugelis žino, kuo skiriasi žieminės ir vasarinės padangos. Žieminės turi kur kas minkštesnį gumos mišinį, todėl nesukietėja prie žemų temperatūrų. Kietos padangos beveik visada reiškia, kad sukibimas bus prastesnis, o tai žiemą yra labai svarbu.



Egzistuoja labai plačiai paplitęs mitas, kad žieminės padangos yra reikalingos tik dėl sniego ir ledo. Esą,  jei važinėjama švariai nuvalytais keliais, žieminės padangos nėra reikalingos. Tačiau būtent temperatūra ir drėgmė ant kelio dangos yra pagrindinė priežastis, kodėl žieminės padangos yra būtinos. Jos turi gilesnius griovelius, kurie padeda sklaidyti vandenį, ir minkštesnį gumos mišinį, kuris garantuoja gerą sukibimą žiemos sąlygomis. Taigi, net jei visą žiemą nesninga, žieminės padangos yra būtinos.

Vasarinių padangų guma yra kietesnė, jos geriau tinka aukštesnei temperatūrai – įšilusios jos suminkštėja ir suteikia gerą sukibimą. Žieminės padangos ir taip yra minkštos, todėl vasarą labai greitai nusidėvi. Tai žino dauguma vairuotojų, todėl to visai vengia arba žiemines padangas taip tiesiog pribaigia, kai jos nebėra tinkamos žiemai, bet dar turi tinkamą protektoriaus gylį vasarai.

Bet ar tai saugu? Visiškai tikslaus atsakymo būti negali, viskas priklauso nuo vairavimo stiliaus, kaip dažnai automobiliu važinėjama ir nuo daugybės kitų veiksnių. Tačiau savaime aišku, kad žieminės padangos vasarai netinka taip gerai kaip tinka vasarinės. Jų mišinys yra per minkštas, automobilis plaukioja ir neturi labai gero sukibimo su kelio danga.

YouTube kanalas Engineering Explained atliko keletą bandymų, kad įsitikintų, ar teorija atitinka praktiką. Galbūt žieminės padangos vasarą prasčiau veikia tik posūkiuose, o tiesiosiose gali automobilį sustabdyti gana efektyviai? Juk minkštesnės padangos dažnai garantuoja geresnį sukibimą. Visgi, bandymai atskleidė, kad žieminės padangos nėra tokios efektyvios stabdant, vadinasi, yra ne tokios saugios.

 

Taigi, žieminės padangos vasarą žymiai greičiau dėvisi ir neužtikrina tokio gero sukibimo kaip vasarinės – jokių staigmenų ir sensacijų. Visgi, galutinį sprendimą priima pats vairuotojas. Svarbu pasverti visus už ir prieš, ir žinoti, kad automobilis gali elgtis kitaip. Jei vairuojate daug, dažnai leidžiatės į tolimas keliones ar mėgstate agresyvesnį vairavimo stilių, visada geriau pasirūpinti geromis, konkrečiam sezonui puikiai tinkančiomis padangomis.



PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia