Miegas yra labai svarbus mūsų sveikatai ir savijautai. Patys žinote, kad gerai neišsimiegoję nesijaučiate darbingi ir visa diena nėra tokia produktyvi, kokia galėtų būti. Svarbu išsiugdyti gerus įpročius ir pažinti savo kūną. Štai 10 faktų apie miegą, kuriuos reikėtų žinoti kiekvienam.
Šiuolaikinis gyvenimo ritmas yra visiškai kitoks, nei buvo prieš keletą dešimtmečių. Dabar savo namuose turime visus reikalingus įrankius darbui ir pramogoms, todėl miegas tampa tik nemalonia veikla ar duokle kūnui, kuria tikrai nesidžiaugiame. Tačiau nustumti miego į darbotvarkės paraštes neverta, nes jis yra toks pats svarbus, kaip mityba ar fizinis aktyvumas.
1. Žmogus yra vienintelis žinduolis sąmoningai atidedantis savo miegą. Visi kiti gyvūnai miega kada tik gali. Kartais atidedame miegą dėl darbo, o kartais dėl pramogų. Tačiau pramogauti prie ekrano neverta – mėlyna šviesa maišo įprastus miego ritmus. Miegui kenkia ir darbas pamainomis – jūsų kūnas niekada visiškai iki galo nepripras prie darbo naktį ir miego dieną.
2. Neišsimiegantys žmonės valgo daugiau. Ar norite būti liekni? Tuomet turite gerai išsimiegoti. Leptino, apetitą reguliuojančio hormono, lygis krenta, jei gerai neišsimiegate, todėl norisi daugiau valgyti.
3. Sportas gali trukdyti arba padėti miegui. Tikriausiai manote, kad kuo labiau nuvargę būsite, tuo geriau miegosite. Iš dalies tai yra tiesa, tačiau tik iš dalies. Jei sportuosite prieš pat eidami miegoti, pakelsite savo kūno temperatūrą ir užmigti bus sunkiau. Tačiau reguliarus sportas įprastai užtikrina kokybiškesnį miegą.
4. Niekas nežino, kiek miego jums reikia. Tikriausiai esate girdėję patarimą, kad suaugę žmonės turi miegoti 7-9 valandas per parą. Tačiau pastebima, kad kai kurie žmonės yra produktyvūs ir nepavargę net ir po 6 valandų miego, o kitiems ir 9 negana. Turite pažinti savo kūną, kad išsiaiškintumėte, kiek miego jums reikia. Naujagimiai miega 14-17 valandų per parą, tačiau ne iš karto.
5. Natūraliai per parą jaučiamės pavargę du kartus. Kad ir kiek miegotumėte ir kad ir koks kokybiškas jūsų miegas būtų, du kartus per parą vis tiek pajausite nuovargį. Įprastai tai būna 2 valandą ryte ir 2 valandą popiet. Šie laikai gali skirtis, bet du kartus per dieną pajusite staigų energijos kritimą.
6. Nemiga kankina vis daugiau žmonių. Nemiga (liga, o ne trumpalaikis negalėjimas užmigti) labiau veikia vyresnius žmones, tačiau šiais laikais ja serga labai daug žmonių. Mokslininkai pastebi, kad našliais likę ir išsiskyrę žmonės kur kas dažniau serga nemiga nei tie, kurie turi antrąją pusę šalia. Visgi, dažniausiai mieguistumą dienos metu sukelia ne nemiga, o pačių sukeltas miego trūkumas.
7. Ilgiausias patvirtintas laikas praleistas be miego – 11 dienų ir 25 minutės. Šį rekordą pasiekė Randy Gardner, penkiolikmetis mokinys iš Kalifornijos. Prieš rekordo bandymą jis teigė, kad žino, kad jokių pasekmių šis bandymas nesukels ir tai tikrai įmanoma. Tačiau artėjant užsibrėžtam tikslui buvo akivaizdu, kad Gardneris nesijaučia gerai. Jam prasidėjo haliucinacijos, kamavo paranoja, jis pamiršdavo ką veikia, darėsi labai irzlus. Rekordų agentūros neregistruoja tokių rekordų, nes laiko juos pavojingais, tačiau yra tvirtinančių, kad jie ištvėrė 18 dienų be miego.
8. Daug uždirbantys žmonės miega geriausiai. Tai, kad visi labai sėkmingi žmonės mažai miega, yra mitas. Daug sėkmingų verslininkų turi užsibrėžę konkretų laiką, kuomet jie eina miegoti ir jo laikosi, tačiau vieni miega mažiau, o kiti – daugiau. Teigiama, kad Elonas Muskas miega vos 6 valandas per parą, o štai Billas Gatesas sako, kad privalo miegoti bent 7. Nors jų miego trukmė nėra labai ilga, jie rūpinasi, kad miegas būtų labai kokybiškas, kitaip nėra labai darbingi.
9. 15 % žmonių vaikšto per miegus. Žinoma, ne reguliariai, tačiau 15 % žmonių patiria būklę, kuomet jie juda miegodami. Tai, kad lunatikuojančio žmogaus negalima pažadinti – mitas. Galima, tačiau reikėtų pasistengti neišgąsdinti.
10. Geriausias būdas neužmigti ir išlikti žvaliam – pamiegoti. Aišku, kad skamba kvailai, tačiau miego sutrikimų gydytojas Dr. Michaelas Breusas teigia, kad norint išlikti žvaliam ilgesnį laiką, kuomet pradedate jaustis mieguisti, reikia išgerti kavos su ledukais ir pamiegoti 25 minutes. Tuomet su naujomis jėgomis galėsite vėl kibti į darbus.
Svarbiausia surasti sau tinkamiausią miego režimą. Išsiaiškinkite, kuriuo paros metu esate produktyviausi, ir išnaudokite šią informaciją. Gerai jaustis yra daug svarbiau nei daug nudirbti ar pasiekti aukštesnį kompiuterinio žaidimo lygį.