Kaip praėjo jūsų pirmadienis? Nodum kaip ir kiekvieną pirmadienį siūlo pradėti darbo savaitę įdomių faktų dešimtuku. Štai ką paruošėme šį kartą. Tiesa, jei to dar nepadarėte, kviečiame sekti NODUM Facebook puslapį, kur įdomūs skaitiniai ir faktai skelbiami kasdien.
Kaip aiškinatės savo ginčus? Tikriausiai žinote, kad tolimoje praeityje kai kurie ginčai buvo sprendžia dvikovose. Aišku, ginklas nėra pats geriausias argumentas savo teisumui įrodyti, tačiau tai buvo istorinė realybė. Visgi, ne tokia tolima kaip atrodo.
Nors pastaraisiais amžiais dvikovos vyksta labai retai, būta siūlymų dvikovą pistoletais įtraukti į Olimpines žaidynes. Kaip tai atrodytų? Ogi labai paprastai – dalyviai dėvėtų šarvus ir veido apsaugą ir šaudytų vienas į kitą vaškinėmis kulkomis. Bent jau tokia forma buvo siūloma dar 1908-ųjų Londono vasaros olimpinėse žaidynėse. Daugiau apie dvikovas (bei paskutinę užfiksuotą ir įkeltą į YouTube) – šiame straipsnyje.
Bet šokime iš praeities į ateitį. Tiksliau dabartį, nes Volvo iki šių metų pabaigos nori baigti testuoti naują šiukšliavežių sistemą, kurioje sunkvežimis pats atbulas manevruotų siaurose gatvėse, kol jo vairuotojas surinkinėtų konteinerius. Tai – gana sudėtinga sistema, tačiau Volvo Truck tai jau daro ne pirmą kartą. Iš esmės ta pati technologija Švedijoje jau yra išbandoma požeminėse kasyklose. Daugiau apie tai ir kodėl sunkvežimis važiuoja atbulas – šiame straipsnyje.
Praeitą savaitę trečiadienį nedirbome, nes tą dieną daugybė žmonių skubėjo į kapines. Galima būtų be galo ilgai diskutuoti dėl šios dienos reikšmės ir keisto lietuvių santykio su kapinėmis ir mirusiaisiais. Tačiau vietoj to prisiminėme, kad lapkričio pirmoji yra ir Pasaulinė veganų diena, pradėta minėti 1994 metais Jungtinėje Karalystėje.
Nuotraukoje – veganiški „šonkauliukai”, ruošti kepsninėje ant ugnies. Atrodo skaniai net ir užkietėjusiam mėsėdžiui, tačiau į kitą barikadų pusę pereiti nekviečia.
Laisvės statula – vienas garsiausių statinių JAV. Sukurta Prancūzijoje ir padovanota 100-ojo JAV gimtadienio proga Laisvės statula yra ne tik įspūdingas ir reikšmingas paminklas, bet ir sudėtingas inžinerinis galvosūkis. Juk statula buvo gaminama Prancūzijoje, o statoma Niujorke. Ji turi atlaikyti stiprius vėjus ir būti ilgaamže. Todėl Laisvės statulos korpusas yra pagamintas iš itin plonų vario lakštų. Tiesą sakant, 46 metrų aukščio statula nėra tokia jau masyvi – pardavus ją į metalo laužo supirktuvę gautumėte maždaug 227 610 JAV dolerių. To niekas nedarys, ji kur kas vertingesnė tokia, kokia yra.
Lapkričio 3 dieną minėjome ir kitą svarbią datą – lygiai prieš 60 metų į dangų kilo Sputnik 2 palydovas su kalyte Laika. Šuo, kurio tikrasis vardas buvo Kudryavka (Garbanė?), buvo 6 kg sverianti kalytė, atrinkta iš 10 kandidatų. Ji buvo pasirinkta todėl, kad buvo ramiausia ir paklusniausia. Patogumų kapsulėje didelių nebuvo – ruošiantis skrydžiui Laika galėjo atsistoti ir atsigulti, tačiau buvo pritvirtinta ir pajudėti labiau negalėjo, nes buvo pritvirtinta specialiais diržais. Prie jos buvo pritvirtinti ir elektrodai, stebintys gyvybines funkcijas. Laika kosmose buvo šeriama
ir girdoma. Nors greitai duomenys iš kapsulės vidaus nebebuvo gaunami, jau trečiame rate aplink Žemę temperatūra Sputnik 2 viduje pasiekė 43 laipsnius pagal Celsijų.
Sovietai ilgą laiką, savaime aišku, melavo, kad Laika orbitoje išgyveno savaitę, tačiau dabar jau žinoma, kad ji greitai perkaito ir žuvo. Pasaulyje nuvilnijo prieštaringų nuomonių banga. Vieni Laiką paminėjo tylos minute, kiti ragino protestuoti prieš tokį nevykusį gyvūnų panaudojimą moksliniams tyrimams. Tuo tarpu Sovietų sąjungoje žmonių, kurie kvestionavo šuns pasiuntimą į neišvengiamą mirtį, buvo mažiau – niekas programos garsiai nekritikavo, nors buvo akivaizdu, kad Sputnik 2 palydovas keltas skubotai, kad tik šioje srityje būtų aplenkti amerikiečiai. Kita vertus, Laikos paaukojimas prisidėjo prie vėlesnių žmonių kelionių į kosmosą.
Lapkričio dieną laukėme lietuvių kilmės UFC kovotojos Rose Namajunas pasirodymo ringe. Tai buvo labai svarbi kova – Namajunas priešininkė lenkė Joanna Jedrzejczyk kumščiais dirba geriau nei kai kurie UFC vyrai. Buvo kovojama dėl čempionės titulo. Jedrzejczyk kartojo, kad apgins savo čempionės diržą ir Namajunas žadėjo skausmą. Tačiau kova nebuvo tokia jau ilga – kova buvo sustabdyta ties 3:03 atžyma pirmame raunde ir Namajunas ranka kilo į viršų.
Galiausiai, praeitą savaitę pasikeitė greičiausias pasaulio automobilis. Šį rekordą nuo 2010 metų laikė Bugatti Veyron Super Sport, tačiau dabar uždarytoje greitkelio atkarpoje Nevadoje švediškas Koenigsegg Agera RS pasiekė net 447,2 km/h. Apie tai skaitykite Technologijos.lt straipsnyje ir žiūrėkite vaizdo įrašą:
O straipsnio pabaigai dar trys smulkūs atsitiktiniai faktai:
Populiariausias vaizdo įrašas YouTube – Despacito (straipsnio rašymo metu). Pirmame dešimtuke tėra vienas nemuzikinis vaizdo klipas – viena Mašos ir Lokio serija.
Aukščiausia statula Europoje – Tėvynės monumentas Ukrainoje (62 metrų aukštis) arba Tėvynė šaukia Volgograde (85 m) – priklauso nuo to, ką laikytume Europa.
Ilgiausias paplūdimys pasaulyje – Praia do Cassino Brazilijoje – jo ilgsi siekia daugiau nei 210 km.
Kviečiame paskaityti ir anksčiau skelbus atsitiktinių faktų dešimtukus:
Pirmoji savaitė – didžiausia medinė arena, ilgiausias kelių traukinys, BMW E30 įdomybės ir t. .t