Šiuolaikinio dailidės ar statybininko arsenale sunkiai surastume už svambalą paprastesnį įrankį. Tai – simetriškas svarmuo su virvele, leidžiantis nustatyti vertikalų sienų tiesumą. Šiais laikais svambalo vaidmenį atlieka daug modernesni įrankiai, bet jis vis tiek nėra pamirštas. Štai 7 įdomūs faktai apie jį.
Svambalas – tai dažnai statybose naudojamas įrankis, daugeliu atveju atliekantis tą pačią rolę kaip gulsčiukas. Kadangi svambalas yra tik smailus svarmuo su virvele, jis visada kabo tiesiai – gravitacija užtikrina, kad svambalo tikslumu galima pasitikėti besąlygiškai. Nepaisant to, kad šiais laikais turime ir didelių gulsčiukų, ir įvairių lazerinių įrankių, svambalai tebėra gaminami ir naudojami ir šiandien. O kodėl neturėtų būti? Svambalui nereikia baterijų, jis yra atsparus smūgiams ir tol, kol egzistuoja žemės trauka, svambalu galima pasitikėti.
Senas ir teisingas
Svambalus naudojo dar Senovės Egipto ir Babilonijos statybininkai. Tai reiškia, kad svambalui jau yra keli (greičiausiai daugiau nei trys) tūkstančiai metų. Per šį laiką svambalas tapo ne tik statybininkų įrankiu, bet ir simboliniu tiesos matu, nes jis niekada neklysta. Jei svambalas rodo, kad siena yra tiesi, ji yra tiesi. Prie laisvai kabančio svambalo pririšta virvelė visada yra statmena žemei, nepriklausomai nuo to, kas ir kaip ją laiko.
Dėl tokio objektyvaus ir amžino tikslumo svambalas ne kartą minimas ir Šventajame Rašte. Tiesą sakant, greičiausiai nesurastume jokio kito įrankio, kuris Biblijoje būtų minimas dažniau. Pavyzdžiui, Izaijo knygoje rašoma „Teisingumas – mano matavimo virvė, teisumas – man svambalas.“ Nepriklausomai nuo to, ar esate tikintis, tai rodo niekada neklystančio svambalo simbolizmą Vakarų kultūroje. Dėl to svambalai dažnai būdavo ornamentuoti, pasižymėdavo gražia ištekinta forma ir buvo vaizduojami mene bei heraldikoje.
Kas naudoja svambalus?
Štai faktas, kurio tikrai nežinojote – svambalas yra vienas iš nedaugelio įrankių, kuris yra naudojamas tokios gausybės skirtingų profesijų žmonių. Svambalus naudojo ne tik statybininkai, inžinieriai ir dailidės, bet ir šulinių kasėjai, miškininkai, astronomai, laivų statytojai, artileristai, kalnakasybos inžinieriai, svarstyklių gamintojai ir kalibruotojai, vamzdynų klojėjai, kelių tiesėjai ir t. t.
Švininis ir amžinas
Angliškai svambalas vadinamas plumb bob. Tai nebūtų toks jau įdomus faktas, bet jis nurodo medžiagą, iš kurios anksčiau gaminti svambalai – lotynų plumbum reiškia šviną. Sunkus metalas svambalui puikiai tiko, nes vėjas sunkiai išjudina tokį svorį. Be to, sunku svambalas greičiau nustoja siūbavęs, o ir virvelė nevibruoja nuo kiekvieno judesio. Tiesa, siūbavimo slopinimui kartais naudotas ir skystis – vanduo ar net melasa.
Tačiau švinas yra gana minkštas metalas, todėl senoviniai svambalai dažnai yra bronziniai ar žalvariniai su švino šerdimi. Tai svambalui suteikia reikiamo svorio, bet kartu ir išlaiko kietą jo paviršių. Mat svambalui labai svarbi jo smailė, kuri užtikrina matavimų tikslumą, kuris yra ypač reikalingas statant aukštesnes sienas, tiltus ir akvedukus. Kur nors esate matę ypatingai aukštą viduramžių pilies bokštą? Greičiausiai jis buvo pastatytas su sunkaus svambalo pagalba.
Metalinė konstrukcija leido senoviniams svambalams išlikti iki mūsų dienų. Juokinga, bet šios muziejinės vertybės puikiai veiktų ir šiandien – juk svambalai tiesiog nesusidėvi. Dėl to ir dėl simbolinio svambalų vaidmens šie įrankiai yra kolekcionuojami ir eksponuojami įvairiuose muziejuose ir renginiuose. Pasaulyje egzistuoja ir ne viena svambalų kolekcionierių organizacija.
Ne tik statmenumui matuoti
Kadangi svambalo veikimo principas yra gravitacijos tiesumas, atrodo, kad jis tinka tik statmenumui matuoti. Tačiau tai nėra tiesa – svambalai buvo naudojamo ir horizontalioms linijoms kurti. Pavyzdžiui, norint užtikrinti, kad pastato grindys yra tiesios ar kiemo grindinys turi pakankamą nuolydį lietaus vandeniui nutekėti. Horizontaliems matavimams svambalas buvo suporuojamas su kampainiu – svambalo linijos sutapimas su viena iš kampainio kojų nurodo, kad kita koja yra lygiagreti žemei.
Beje, svambalus naudojo ir geologai, kuriems reikėdavo įsitikinti, kad jų matavimo įranga stovi idealiai tiesiai. Taip svambalas prisidėjo prie ankstyvųjų aukščiausių Žemės kalnų matavimų.
Nuo lengviausių iki sunkiausių
Patys lengviausi svambalai istoriškai svėrė apie 20 gramų ir buvo naudojami itin tikslioje mokslinėje įrangoje. Tačiau jau minėta simbolinė svambalo reikšmė nurodo, kad kai kurie svambalai neturėjo jokios praktinės paskirties, todėl galėjo būti gaminami iš pačių įvairiausių medžiagų. Pavyzdžiui, maži sidabriniai svambalai buvo naudojami kaip papuošalai – įvairūs monarchai ir teisėjai juos nešiojo kaip tiesos simbolius.
Sunkiausi svambalai, naudoti tiltų ir akvedukų statyboje, svėrė 90-100 kg.
Saugojantis
Svambalai buvo naudojami statant visas jūsų mylimiausias katedras, pilis ir tiltus. Tačiau jie taip pat buvo naudojami ir ankstyvųjų dangoraižių statyboje. Ir iš tikrųjų tai buvo ir saugumo klausimas.
Liftų šachtos turi būti tiesios ir lygios, kad liftai veiktų tinkamai ir nestrigtų. Dėl nedidelių klaidų statybose, pastato svyravimo vėjyje ir žemės drebėjimų, liftų šachtos gali pakrypti ar susisukti. Kadangi tai yra ir saugumo problema, statybininkai ir pastatų prižiūrėtojai naudodavo svambalus, nes juk jie niekada nemeluoja. Aišku, dabar tą patį darbą atlieka daug įvairių jutiklių, kurie veikia be žmogaus akies priežiūros.
Naudojamas ir šiandien
Gulsčiukai daug kur svambalus visiškai išstūmė, tačiau jie vis dar tebėra gaminami ir tikrai ne kaip suvenyrai.
Svambalas gali būti naudojamas ilgoms tiesioms linijoms brėžti. Pavyzdžiui, bandant įsitikinti, kad tapetai bus klijuojami idealiai tiesiai. Jie taip pat iki šiol naudojami matuojant kaminų ir aukštų sienų statmenumą, nes svambalas vienu kartu gali padėti išmatuoti visą aukštą konstrukciją, o gulsčiukas – tik nedidelę jos dalį. Be to, svambalas yra kompaktiškesnis už įprastą gulsčiuką ir žymiai patikimesnis už lazerį.
Svambalai taip pat naudojami ir tiksliam lubinių šviestuvų montavimui. Norima šviestuvų schema išdėliojama ant žemės, o tuomet tie taškai svambalo pagalba perkeliami ant lubų. Taip galima įsitikinti, kad šviestuvas bus tiesiai virš, pavyzdžiui, valgomojo stalo centro. Šį vaidmenį dažnai atlieka lazeris, bet prisiminkite, kad svambalas niekada negenda ir neišsikrauna. Lygiai taip pat formuoti ir idealiai simetriški katedrų skliautai.
Svarbiausia – svambalas niekada nemeluoja.