10 dienų, 3081 kilometras ir nesuskaičiuojama daugybė įspūdžių – taip trumpai galima susumuoti mūsų atostogas Islandijoje praėjusio birželio pabaigoje. Islandija jau yra pamėgta lietuvių atostogų kryptis – iš Vilniaus į Reikjaviką galima nuskristi tiesiogiai. Jei patys nesate buvę šioje nedidelėje įstabios gamtos šalyje, tikriausiai turite draugų, kurie yra ją aplankę, tačiau tikrai dar yra stebinančių faktų, kurių tikriausiai nežinote – štai 10 tokių.

Įdomių faktų dešimtukus publikuojame kiekvieną savaitę. Praeitą pirmadienį atostogavome, o prieš tai siūlėme paskaityti apie orus. Siūlome paskaityti ir tą straipsnį, o dabar – iš karto prie Islandijos.

Vienintelis vietinis sausumos žinduolis. Islandija visų pirma garsėja savo gamta. Ten dažnai lyja, temperatūra retai kada pakyla į mums įprastą vasarinį aukštį, o ugnikalnių suformuotas reljefas stebina savo formomis ir nuolat besikeičiančiu peizažu. Tačiau gamtinės sąlygos ir salos atskirtis nulėmė, kad vienintelis vietinis Islandijos sausumos žinduolis yra arktinė lapė – visus kitus žinduolius atsivežė žmonės. Dabar Islandijoje galite sutikti elnių, daugybę avių ir ožkų, kurios dažnai sukiojasi ant kelio, islandiškų arklių ir kitų gyvūnų. Lapę matėme ir mes, tačiau tai pavyksta retam turistui – jos dažnai vaikosi paukščius atokiau nuo žmonių.

Arktinės lapės vasarą yra rudos. Image credit: Andreas Tille via Wikimedia (CC BY-SA 4.0)

Islandijoje nėra uodų? Mokslininkai nėra įsitikinę kodėl, bet Islandijoje nėra uodų. Manoma, kad tai nulėmė nepastovios žiemos, kuomet dėl Golfo srovės įtakos temperatūra staiga pakyla, o tada lygiai taip pat staiga nukrenta. Grenlandijoje uodų yra, o štai Islandijoje jų nerasite. Bet per daug nesidžiaukite – vabzdžių čia tikrai yra. Šalia vandens telkinių gyvena įvairių mažų muselių, tarp kurių yra ir tokių, kurios gelia žmonėms. Turistai taip pat dažnai nustemba pamatę kitus vabzdžius, kurie atrodo panašūs į uodus, tačiau tai nėra uodai ir jie dažniausiai negelia. Islandijoje taip pat nėra laumžirgių, sraigių ir varlių.

Šalia nedidelių vandens telkinių galima sutikti vabzdžių, bet tarp jų nėra uodų.

Vanduo iš čiaupo gali smirdėti, bet yra saugus gerti. Islandija naudojasi savo geoterminiais šaltiniais, kurie, kaip tikriausiai žinote, yra prisotinti siera. Tai reiškia, kad jie kvepia panašiai kaip supuvę kiaušiniai. Reikjavike karštas vanduo iš čiaupo turi pakankamai nemalonų sieros kvapą, kuris vėliau nepaleidžia bent porą valandų, nes lieka įsigėręs į plaukus. Šaltas vanduo taip pat gali smirdėti, dėl sieros likučių vamzdžiuose, tačiau jis yra visiškai saugus gerti. Jei kvapas labai stiprus, leiskite šaltam vandeniui šiek tiek nubėgti, o tada galite jį gerti. Kituose miestuose karšto vandens kvapo nepastebėjome.

Karštosios versmės kvepia siera, tuo kvapu pasižymi ir karštas vanduo iš čiaupo.

Islandijoje yra viena arklių veislė. Važinėdami Islandijoje pastebėsite, kad joje – labai daug arklių. Jie ganosi didelėmis bandomis ir pasižymi spalvingu kailiu. Visgi, visi šie arkliai yra vienos veislės, tai – Islandijos puskraujai arkliai. Jie buvo išvesti darbui avių fermose, yra gana žemo ūgio, bet pakankamai greiti. Jie gali išgyventi pakankamai atšiaurias žiemas, yra tinkami jodinėjimui ir darbui. Turistai jais noriai jodinėja, tačiau dažnai šie arkliai yra skirti tiesiog pievoms prižiūrėti ir dėl grožio. Islandijoje ir tėra šios veislės arklių – įvežti arklius į Islandiją griežtai draudžiama. Net ir išvežti arkliai sugrįžti nebegali.

Islandijos puskraujai arkliai buvo specialiai išvesti Islandijos klimatui.

Islandiška kava dažnai būna neskani. Šis faktas rašomas tik iš patirties ir gali nepasitvirtinti kai Islandijoje lankysitės patys. Islandijoje daug važinėjome automobiliu, lankėmės įvairiose kavinėse, restoranuose, valgėme maistą iš degalinių, prekybos centrų. Iš karto pastebėjome, kad kava labai dažnai būna neskani ir net prastai paruošta. Įprasta juoda kava iš degalinės buvo tokio pat prasto skonio kaip ir juoda kava restorane. Meniu pastebėję Swiss Mocha užrašą, dažnai rinkomės šį gėrimą, nes jis pasirodė esąs skaniausias. Tačiau viename prabangiame restorane darbuotojas vėliau atskleidė, kad jis nežinojo, kaip šią kavą paruošti, nes niekas anksčiau jos nebuvo užsisakęs.

Islandijoje visai nedaug žmonių. Islandija yra nedidelė šalis – nieko tai nestebina. Tačiau jei lankysitės toje šalyje, mažą gyventojų tankumą tikrai pastebėsite. Sostinės regione, kuris užima apie 1 % šalies ploto, gyvena 60 % šalies gyventojų. Todėl tolstant nuo Reikjaviko gyventojų darosi vis mažiau. Dar daugiau – mažėja ir turistų. Daugelis keliautojų atvyksta tik kelioms dienoms, todėl apsilanko tik labiausiai aprašytose turistinėse vietose šalies pietuose – vykdami į šiaurę turistų sutiksite gerokai mažiau ir kartais kelyje pasijausite visai vieniši.

Reikjavike vietinių ir turistų yra labai daug, o išvažiavus šiauriau tampa tuščia.

Vairavimo iššūkiai. Islandijoje yra vienas iš pavojingiausių pasaulio kelių – 622 maršrutas šalies šiaurės vakaruose. Jam būtinas pasiruošimas, visureigis ir patyręs vairuotojas. Tačiau Islandijoje ir daugiau sudėtingų kelių. Kartais kalnuotose vietovėse žvyrkeliai pasižymi itin stačiomis įkalnėmis, dažnai nusėtomis ženklais apie prastą matomumą. Islandiją geriausia pažinti nuomotu automobiliu ir mes rekomenduojame visureigį, net jei į pačius pavojingiausius kelius nevažiuosite. Keliuose taip pat dažnai pasitaiko vienos juostos tiltų be jokių pirmenybės ženklų – pirmenybę įveikti tiltą turi tas automobilis, kuris jį pasiekia pirmas. Galiausiai, reikia saugotis ant kelio vaikštinėjančių avių bei saugoti paukščius.

Siauri, dažnai statūs žvyrkeliai su prastu matomumu reikalauja koncentracijos, nes ant jų dažnai vaikštinėja avys.

Sudužęs lėktuvas visiškai atiduotas turistams. 1973 metu lapkričio 24 dieną Jungtinių Valstijų karinių jūrų pajėgų lėktuvas DC-3 buvo priverstas leistis avariniu būdu juodajame paplūdimyje netoli Viko. Visi įgulos nariai išgyveno, bet lėktuvas buvo nepataisomas. Dar daugiau – jis buvo paprasčiausiai apleistas, nes pasiimti lėktuvą iš atokios vietos buvo tiesiog per sunku. Dabar DC-3 yra gausiai lankomas turistų.

DC-3 liekanos dabar kasdien yra naikinamos turistų.

Prie tako, vedančio link lėktuvo liekanų, yra įspėjimas ant lėktuvo nelipti, tačiau turistai ne tik griauna šį istorinį objektą, bet dar ir pasižymi – ant lėktuvo liekanų yra ir užrašas Lietuva 100. Tik nei Lietuvai, nei sau garbės tokie turistai nedaro.

Gėdingas mūsų šalies vardo naudojimas.

Islandija – krioklių žemė. Kažin, ar pasaulyje yra kita tokia vieta, kurioje taip koncentruotai būtų tokia galybė krioklių. Jų tiesiog neįmanoma suskaičiuoti – tikslus skaičius iš tikrųjų nėra žinomas, nes mažesni kriokliai atsiranda ir dingsta tirpstant sniegui.

Vienas iš tūkstančių Islandijos krioklių.

Bėdos – tik nesigaudantiems turistams. Kartais galima išgirsti žmonių, kurie grįžę iš Islandijos viskuo skundžiasi arba apsimeta dideliais nuotykių ieškotojais, kuriems pavyko įveikti sunkumus. Iš tikrųjų, Islandija yra lengva šalis. Visi kalba angliškai, eismo taisyklės yra paprastos ir aiškios (neviršykite greičio ir nesistatykite automobilio, kur negalima), praktiškai visur galima atsiskaityti kortele. Tai labai gerai – Islandijos kronų banknotų galima ir nepirkti (nebent atsargai). Net pasiklysti lengvai nepavyks, nes Islandiją supa vienas pagrindinis kelias. Jei nuomositės automobilį, pagalvokite apie jo draudimą, nes net smulkios stiklo įdaužos kainuos labai brangiai.

Taip pat kviečiame skaityti:

10 įdomių faktų apie orus;

10 įdomių faktų apie kates;

10 įdomių faktų apie šunis;

10 įdomių faktų apie Formula Junior ;

10 įdomių faktų apie medžius;

10 įdomių faktų apie arklius;

10 įdomių faktų apie kruizinius laivus;

10 įdomių faktų apie motociklus;

10 įdomių faktų apie traukinius;

10 įdomių faktų apie traktorius;

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia