Tankas tikriausiai yra ta karinė mašina, kurią žino kiekvienas. Dažnai žmonės neskiria tanko nuo tanketės ar savaeigio pabūklo, tačiau būtent žodis „tankas“ jų mintyse nuskamba pirmiausiai pamačius karinės technikos koloną. Antrojo pasaulinio karo metu tankai buvo vienas iš pagrindinių resursų, leidusių siekti pergalės net sudėtingose situacijose. Svarbus buvo ir jų psichologinis poveikis karių dvasiai. Todėl nukauti priešo tankus buvo labai svarbi užduotis.
Nors daugelis įsivaizduoja, kad tankai įprastai kovodavo prieš kitus tankus, dažniau jie ėjo prieš pėstininkus. Jais bandyta prasiskverbti pro priešo linijas, kad iš paskos žygiuojantys pėstininkai čia galėtų vykdyti savo užduotis. Taigi, kariai turėjo būti mokomi naikinti priešo tankus ir prieš juos gintis. Tam buvo rengiamos pratybos, teorinės paskaitos bei kuriami trumpi filmai.
Būtent instrukciniai filmukai dabar yra lengviausiai pasiekiama šių mokymų dalis – YouTube portale jų daugybė. Įdomu tai, kad šiuose vaizdo įrašuose matomi kariai elgiasi ir kalba kaip tikri aktoriai, o pats siužetas atrodo labai gerai surežisuotas. Tiesa, kartais juose iš tikrųjų būdavo filmuojami aktoriai. Gali pasirodyti, kad tai ne kariams skirta mokomoji priemonė, o ištrauka iš kokio nors meninio filmo.
Štai vienas iš JAV kariams skirtų mokomųjų filmukų, supažindinančių su tankų naikinimo subtilybėmis. Atkreipkite dėmesį, kad pasakotojas geria alų, vartoja žargoną ir įvairias stilistines kalbos figūras.
Pasikartokime, tai kaip turi būti naikinami tankai? Jei nekalbate anglų kalba, paaiškinsiu. Iš pradžių reikia įsikasti – duobėse sėdintys kariai tankų įguloms yra beveik nematomi ir apsaugoti nuo vikšrų. Priešų tankams priartėjus, reikia atidengti ugnį, priverčiant įgulą užsidaryti mašinos viduje, iš kurios beveik nieko nematyti. Tada dar galima apšaudyti periskopus ir matymo angas, taip dar labiau sumažinant matomumą. Galiausiai ateina laikas šautuvais paleidžiamoms granatoms, o vėliau – ir Molotovo kokteiliams. Svarbiausia žinutė, kurią filmuko herojus kartojo ne kartą – nebėgti. Bėgantys pėstininkai lengviau nukaunami nei tie, kurie lieka pasislėpę savo įkastose pozicijose.
Žinoma, JAV nebuvo vienintelė valstybė, kūrusi instrukcinius filmukus savo kariams. Jie įvairių valstybių buvo kuriami ne tik tam, kad informuotų, išmokytų, kaip susidoroti su priešo šarvuota technika, bet ir tam, kad padrąsintų. Tankai kūrė didžiulį psichologinį spaudimą, nes dažnai atrodydavo beveik neįveikiami. Todėl šiuose filmukuose parodytos didelės iš šautuvų paleidžiamų granatų paliktos skylės, nerealistiškai dideli sprogimai ir kiti įspūdį sukelti panaudoti efektai. Pagrindinė žinutė visuomet buvo ta pati – nebėgti, o stoti į kovą.
Antrojo pasaulinio karo filmukai – labai įdomūs. Kviečiame prisiminti, kaip tuo metu buvo taisomi mūšiuose apgadinti tankai.