Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II yra šturmo lėktuvas, kuris savo taikinius atakuoja iš palyginti nedidelio aukščio. Tai nėra koks ypatingai greitas ir slaptas viršgarsinis naikintuvas ir taip A-10 tikrai ir neatrodo. Tačiau šiokią tokią gudrybę jis tikrai turi – ar žinote, kam reikalingas šio lėktuvo papilvėje nupieštas tamsus ovalas?
Tai – jau trečiasis mūsų straipsnis apie A-10 Thunderbolt II. Pirmajame pasakojome, kodėl šio lėktuvo varikliai atrodo tarsi prilipdyti prie fiuzeliažo šono, o antrajame – koks stiprus yra šis lėktuvas. Kviečiame paskaityti ir tuos straipsnius, o dabar pažvelkime į keistai nudažytą A-10 fiuzeliažą.
Tikri viršgarsiniai naikintuvai skraido aukštai ir greitai. Patys naujausi yra sunkiai pastebimi radarams, o tamsios melsvai-pilkos spalvos puikiai įsilieja į dangaus foną. Žinoma, padeda ir tai, kad šie karo lėktuvai skraido taip greitai, kad turi nemažą galimybę priešlėktuvinių ginklų visiškai išvengti. A-10 yra visiškai kitoks – jis atakuoja iš nedidelio aukščio, skrenda palyginti lėtai ir dažnai yra pastebimas plika akimi. Taigi, kamufliažą tenka gerai apgalvoti.
Priklausomai nuo dislokacijos vietos, A-10 Thunderbolt II gali prisidengti juodai-baltu žiemos, geltonai-rudu dykumos ar žalių kamufliažu. Įdomu tai, kad visuomet įvertinamos skirtingos grėsmės rūšys. Štai Europoje dislokuoti A-10 kadaise buvo dažomi keliais pilkos atspalviais apačioje ir keliais skirtingo tamsumo žalios spalvos lopais viršuje. Buvo manoma, kad didesnę grėsmę A-10 kelia kiti lėktuvai, o ne antžeminė priešlėktuvinė ginkluotė, todėl viršutinių paviršių kamufliažui buvo skiriamas didesnis dėmesys.
Šiais laikais dauguma A-10 Thunderbolt II lėktuvų yra dažomi pilkai. Tai – pakankamai universali spalva, gerai slepianti dangaus fone. Dažnai apačioje, tiesiai po kabina galima pamatyti ir tamsesnės spalvos ovalą, kuris atrodo maždaug taip:
Kas juo žymima? Ogi nieko – jis yra skirtas apgauti priešui. Šis ovalas imituoja A-10 lėktuvo kabiną. Toks neįprastas kamufliažas turėtų suklaidinti lėktuvą stebinčius žmones, neleisti suprasti, ar jie mato orlaivio viršų ar apačią. Nors dabar jums tai gali pasirodyti kvaila, tačiau ši apgaulė veikia, nes lėktuvus žmonės gali pastebėti tik iš gana didelio atstumo. Taigi, pamačius tamsesnę dėmę tikrai galima pagalvoti, kad tai – lėktuvo gaubtas. Dėl tokio kamufliažo sunkiau suprasti, į kurią pusę suka lėktuvas, ne taip paprasta interpretuoti jo manevrus ir į juos atitinkamai reaguoti. Galbūt tai ir maža detalė, bet mūšyje ir jos yra svarbios.
Beje, nemažai A-10 Thunderbolt II nosis yra papuošę išraiškingais, agresyviais piešiniais – akimis ir dantimis. Animacinio filmuko personažą primenantis piešinys iš tiesų yra karpotis – Afrikoje gyvenantis kiaulinių šeimos gyvūnas. Jis kaip tokio meno įkvėpimas pasirinktas neatsitiktinai – A-10 pravardžiuojamas anglišku žodžiu Warthog, kuris ir reiškia Karpotis.
Taip pat skaitykite:
Koks stiprus ir patvarus iš tiesų yra Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II?
Kodėl Fairchild Republic A-10 Thunderbolt II varikliai yra sumontuoti tokioje keistoje vietoje?
Kodėl žvalgybinis lėktuvas Lockheed U-2 turi vieną šoninį veidrodėlį?
Kodėl strateginiai bombonešiai dažnai būdavo iš dalies ar visiškai balti?
Kodėl tankų pabūklų viduryje dažnai būna sustorėjimas?
Kodėl kai kurių Boeing lėktuvų variklių korpusai turi dantytus galus?
Kaip atrodo neasfaltuotiems takams paruoštas Boeing 737?