Ne visi ginklai yra sukurti sukelti mirtinam poveikiui. Kai kurie ginklai priešą turi tik atgrasyti nuo puolimo ar priversti jį atsitraukti. Pavyzdžiui, šiais laikais laivai nuo piratų gali gintis garsiniais ginklais, tik kaip jie veikia?

Tas apvalus prietaisas – tai LRAD sistema. (Lradcorporation, Wikimedia(CC BY-SA 3.0)

Garsinis ar akustinis ginklas – tai įrenginys, kuris skleidžia erzinantį ar net dezorientuojantį garsą, kuris gali būti toks nemalonus, kad žmogų ims pykinti ar jis tiesiog privalės atsitraukti. Tokie ginklai yra naudojami kaip minios (pavyzdžiui, riaušininkų) kontrolės priemonė, nes, nors gali būti pavojingi sveikatai, jie nėra mirtini. Panašiai kaip Skunk – dvokiantis skystis, irgi naudojamas kaip nemirtino poveikio ginklas. Garsiniai ginklai dar vadinami garso kulkomis, granatomis, minomis ar patrankomis, tačiau karinių pajėgų yra naudojami retai. Šįkart papasakosime apie amerikietišką LRAD, kurį galima pamatyti ant kai kurių kruizinių laivų.

Vicas Tandyis, britų mokslininkas, inžinierius, praeito amžiaus pabaigoje daug laiko praleido aiškindamas įvairias vaiduoklių istorijas. Laboratorijoje Koventryje žmones imdavo pykinti kažkokia nematoma jėga. Tandyis išsiaiškino, kad tai sukelia neseniai instaliuotas ventiliatorius, kažkodėl skleidžiantis 18,9, 0,3 ir 9 Hz garsą (techniškai, infragarsą). Tai labai sudomino mokslininką, todėl jis parašė darbą, kuriame teigė, jog įmanoma sukurti įrenginį, kuris per atstumą vibruotų žmogaus akių obuolius ir taip sukeltų stiprų apsvaigimą.

LRAD dažnai naudojami laivuose, taip pat miestuose ir ant policijos visureigių. (U.S. Navy, Wikimedia)

Tuo pat metu garsinių ginklų idėja jau buvo vystoma JAV. Ten veikianti LRAD kompanija 2003 metais pristatė pirmąjį savo garsinį ginklą – ilgo nuotolio akustinį prietaisą LRAD. Šiuo prietaisu ypač susidomėjo teisėsauga, kuri matė LRAD kaip nemirtino poveikio ginklą, idealiai tinkantį minioms sklaidyti. Kompanija vengė jį vadinti ginklu, nes trūksta tyrimų, įrodančių, kad jis nepadarys ilgalaikio poveikio sveikatai.

LRAD – tai didelis apvalus garsiakalbis, priklausomai nuo modelio sveriantis 6,8-145 kg. 30 laipsnių kampu jis gali skleisti erzinantį 2,5 kHz garsą, kurio intensyvumas siekia 130-150 dB. Tai yra, LRAD skleidžiamas triukšmas yra didesnis už reaktyvinio lėktuvo variklio gaudimą. Tačiau gamintojas pabrėžia, kad LRAD įrenginiai gali būti naudojami ir ilgo nuotolio komunikacijai. Ir tam jis tikriausiai yra tinkamesnis. Intensyvų milžiniškų skėrių čirpimą primenantis garsas gali sukelti skausmą ar pykinimą, tačiau dažniausiai yra tik labai nemalonus.

LRAD naudojamas kaip garsiakalbis. (SPC Brian Chaney, Wikimedia)

JAV policija pirmą kartą šį ginklą į protestus Niujorke atsivežė 2004 metais, tačiau tuomet jo nenaudojo. LRAD pirmą kartą panaudotas 2009 metais. Ir vėliau šie prietaisai buvo naudojami ne kartą. Tiesa, protestų dalyviai ir žurnalistai dažnai menkina LRAD efektyvumą. Žurnalistas Mike Tobinas 2013 metais LRAD skleidžiamą garsą apibūdino kaip „intensyvų ir erzinantį“, tačiau nemanė, kad jis gali suluošinti žmogų ar jį atgrasyti – LRAD labiau jau įspėja protestuotojus, kad artėja policija. Tuo tarpu 2015 metais policijos kapitonas Jonathanas Franksas teigė, kad LRAD yra puiki komunikacijos priemonė, kuri bus naudojama skleisti žinioms apie tornadus, audras, dingusius vaikus.

LRAD būtent taip naudojamas ir kitose šalyse. 2020 metais įvairios Europos šalys (Čekija, Vokietija ir kt.) naudojo LRAD pranešimams apie higienos taisykles platinti. Kitur LRAD prietaisai keičia senamadiškas visuomenės informavimo sirenas. Taigi, tai tikrai nėra tik ginklas.

LRAD kruiziniame laive. (Palmiped, Wikimedia(CC BY 3.0)

Kadangi oficialiai LRAD nėra ginklas, jis gali būti naudojamas komerciniuose laivuose. Tokių yra ne viename kruiziniame laive. 2005 metais kruizinis laivas  Seabourn Spirit plaukė per 115 km nuo Somalio krantų, kai buvo užpultas piratų. Laivas gynėsi LRAD prietaisu. Akustinės gynybos efektyvumas nėra visiškai aiškus, bet piratų ataka buvo nesėkminga. Tuo tarpu tankeris MV Biscaglia 2008 metais nuo piratų savu LRAD neapsigynė. Tuomet imta abejoti prietaiso efektyvumu, nors jis iki šiol yra kai kuriuose komerciniuose laivuose.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia