Lėktuvas lėtai nuvažiuoja iki pakilimo tako, trumpam stabteli, tuomet garsiai suūžia varikliai ir orlaivis šauna į priekį. Po kelių sekundžių jūs jau ore ir girdite kaip pakyla ir kažkur lėktuvo pilve pasislepia važiuoklė. Ne vienas žmogus yra susimąstęs – kas nutiktų, jei važiuoklės pakėlimo svirtį pilotas patrauktų lėktuvui tvirtai stovint ant žemės arba, dar blogiau, riedant pakilimo taku? Ar tai apskritai įmanoma?

Populiariame animaciniame seriale „Simpsonai“ tokia scena buvo užfiksuota. Homeris yra apsivilkęs piloto uniformą ir, nors pats garsiai tikina, kad nėra pilotas, yra įstumiamas į kabiną. Čia jis dar kartą pabando išsisukti iš pavojingos situacijos, lėktuvo valdymą patikėdamas antrajam pilotui, tačiau ir šis bandymas išsisukti neišdega. Galiausiai Homeris pradeda spaudyti atsitiktinius jungiklius, kol vienas iš jų įtraukia lėktuvo važiuoklę. Lėktuvas krenta ant pilvo ir yra stipriai apgadinamas. Ar taip gali nutikti ir realybėje?

Kaip tikriausiai ir tikėjotės, negali. Visų pirma,  pilotai yra atsargūs ir prie važiuoklės pakėlimo svirties prieš kilimą nagų nekiša. Tačiau tam tikras saugiklis egzistuoja. Lėktuvo važiuoklėje yra specialus jutiklis („Squat switch“), kuris yra aktyvuojamas lėktuvo svorio. Kuomet šis jutiklis yra aktyvuotas, pajudinti važiuoklės pakilimo svirties yra fiziškai neįmanoma – tam trukdo mechanizme paslėptas strypelis. Jis pasitraukia vos tik lėktuvo svoris nebeslegia važiuoklės.

Žinoma, kaip ir visi sensoriai, taip ir šis gali sugesti. Tačiau inžinieriai pasirūpino, kad gedimo atveju jis užstrigtų aktyvuotoje padėtyje. Tai reiškia, kad lėktuvo važiuoklės suskleisti nepavyks net pakilus ir pilotams teks sukti orlaivį atgal. Kitaip tariant, tikimybė, kad lėktuvas stovėdamas ant žemės staiga nukris ant pilvo dėl suskleistos važiuoklės yra minimali.

Kita vertus, incidentų vis tiek pasitaiko, tik ne tokių kaip „Simpsonuose“. Minėtas jutiklis yra aktyvuojamas lėktuvo svorio. Kilimo metu važiuoklė spaudžiama vis mažiau, todėl kai kurie nepatyrę pilotai važiuoklę suskleidžia vos tik mechanizmas tai leidžia – tai yra, padangoms vis dar liečiant pakilimo taką, bet lėktuvui jau judant į viršų. Kadangi lėktuvas jau kyla, didesnių problemų tokia klaida neturėtų sukelti. Tačiau kartais savo veiksmų išsigandę pilotai lėktuvą iš karto tupdydavo atgal.

Tai – panašaus incidento vaizdo įrašas, bene vienintelis šiuo metu esantis internete ir rodantis tokią klaidą. MIG naikintuvas ruošiasi kilti, tačiau staiga lėktuvo pilve pasislepia jo važiuoklė ir naikintuvas slysta asfaltu į priekį. Komentatoriai ginčijasi, kas nutiko. Tačiau greičiausiai kylantis lėktuvas dar nebuvo pasiekęs reikiamo greičio, kad nuskristų, bet tuo pat metu pakankamai nebespaudė važiuoklės ir pilotas rankenėlę patraukė per anksti.

Taigi, modernaus lėktuvo važiuoklės tvirtai stovint ant žemės suskleisti nepavyks. Pilotų klaidos valdant lėktuvo važiuoklę yra labai retos, todėl dėl to baimintis tikrai nėra pagrindo.

PALIKTI ATSILIEPIMĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia